Tokią pataisą registravo prieštaringai vertinamas, bet vienas iš turtingiausių Seimo narių Valdemaras Valkiūnas.
Darbo partijos frakcijos atstovas yra deklaravęs įvairaus nekilnojamojo turto, vertybinių popierių, kurių vertė viršija 4 mln. eurų.
Registruotu pataisų projektu V. Valkiūnas siūlo papildyti įstatymą tokia nuostata:
„Jeigu asmuo turi pilnamečių vaikų, jam mokama iš kiekvieno pilnamečio vaiko, papildoma 5 procentų dalis prie gaunamos pensijos, nuo kiekvieno turimo pilnamečio vaiko gaunamų metinių apmokestinamųjų pajamų (atskaičius mokesčius).“
Projekto aiškinamajame rašte parlamentaras motyvuoja savo pasiūlymą tuo, kad ne tik tėvai privalo išlaikyti vaikus, bet ir šie tėvus.
„Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga. Tačiau, remiantis teismų praktika, pastebima tendencija, kad vaikų ir tėvų tarpusavio išlaikymo pareiga vieni kitus išlaikyti yra labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus, o vaikų pareigos – tik gerbti tėvus ir tinkamai atlikti savo pareigas, kurios nėra detalizuojamos.
Esamas reguliavimas prieštarauja lygiateisiškumo principui ir paties reguliavimo esmei, nes tėvų pareigos detalizuojamos labai konkrečiai, o vaikų – abstrakčiai. Todėl būtina priimti papildomus teisės aktus siekiant subalansuoti esamą teisinį reguliavimą“, – nurodo V. Valkiūnas, su žmona Genoefa turi sūnus Rolandą ir Andrių.
Parlamentaras pataisų aiškinamajame rašte visiškai nedetalizuoja, kaip būtų paimami ir išdalijami 5 proc. vaikų algų.
Pavyzdžiui, jeigu du tėvai pensininkai turi vieną dirbantį vaiką, tai priėmus įstatymą jo atlyginimo dalis būtų padalijama abiem po lygiai (t.y. po 2,5 proc.) ar kiekvienam iš tėvų turėtų būti skirta po 5 proc. (iš viso 10 proc.) vaiko algos.
Taip pat neaišku, kuriems iš tėvų būtų mokamos papildomos išmokos, jei vaikų tėvai išsiskyrę ir vėl susituokę, vaikų turi iš kelių santuokų ir pan.
Neaišku, ir kas būtų atsakingas už dalies vaikų algos pervedimą tėvams pensininkams. Ar dalį algos vaikams tektų atiduoti ir tuo atveju, jeigu ji mažesnė už tėvų gaunamas pensijas?
Taigi, labai abejotina, ar toks pasiūlymas sulauks didesnio palaikymo Seime.
Šiuo metu Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis atskaičius mokesčius yra 1218 eurų per mėnesį. 5 proc. nuo šios sumos būtų 60,9 euro per mėnesį.
Šiuo metu vidutinė senatvės pensija mūsų šalyje siekia 540 eurų. Vidutinė senatvė pensija turint būtinąjį stažą yra 574 eurai, o būtinojo stažo neturint – 343 eurai.
Pensijos ir dabar finansuojamos iš pinigų, kuriuos „Sodros“ įmokomis sumoka visi dirbantys žmonės. Pensijų draudimui darbuotojas sumoka 8,72 proc. savo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių.