• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuva pensijoms skiria daug mažiau pinigų. Dėl to pabaigus darbinę karjerą išmokos iš „Sodros“ sudaro santykinai nedidelę buvusio atlyginimo dalį.

Palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuva pensijoms skiria daug mažiau pinigų. Dėl to pabaigus darbinę karjerą išmokos iš „Sodros“ sudaro santykinai nedidelę buvusio atlyginimo dalį.

REKLAMA

Kita vertus, ir mūsų šalyje yra pensininkų, kurių senatvės pensija gerokai viršija vidutinį darbo užmokestį.

Kodėl pensijos Lietuvoje tokios mažos

Daugelis galvoja, kad nusipelno didelės pensijos, nes dirba ilgai ir moka daug įmokų „Sodrai“.

Toks įsitikinimas teisingas tik iš dalies. Iš tiesų žmonės „Sodroje“ neturi savo sąskaitos kaip indėlio banke ar antrosios pakopos fonde ir iš sumokėtų įmokų nekaupia nuosavos pensijos.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar dirbančių žmonių įmokos surenkamos ir pensijų pavidalu išmokamos tiems, kas jau nebedirba ir yra išėję į pensiją.

REKLAMA

Mokantys pensijų draudimo įmokas, kurios sudaro 8,72 proc. atlyginimo, „sukaupia“ tik pensines teises, numatytas įstatyme, bet ne pinigus pensijai. O įstatymus galima pakeisti.

Jeigu „Sodra“ surinks mažiau pinigų arba bus krizė, kaip 2008 m., pensijos gali būti sumažintos. Net jei išeinantys į pensiją ir bus pradirbę ilgiau, sumokėję daugiau.

Europos Sąjungos šalyse pensijoms skiriamos išlaidos vidutiniškai sudaro daugiau kaip 12 proc. bendrojo vidaus produkto. Lietuvoje šis rodiklis daug mažesnis ir viršija vos 7 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi pinigų iš „Sodros“ ir valstybės biudžeto skiriama mažai, tai ir pensijos nėra didelės.

„Eurostat“ duomenimis, vidutinė pensijų pakeitimo norma (pensijos santykis su atlyginimu) visoje Europos Sąjungoje sudaro 61 proc., o Lietuvoje – vos 38 proc.

Vis dėlto šis skaičius gali klaidinti. Mat Lietuvoje atlyginimai 2019 m. buvo dirbtinai padauginti iš 1,289, o net didžiausios pensijos, kitaip nei visoje Europoje, nėra apmokestinamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Praėjusių metų gale vidutinė lietuviška pensija buvo 598 eurai, o vidutinė alga – 1432 eurai atskaičius mokesčius. Taigi vidutinė pensija sudarė vos 42 proc. algos.

Didžiausios pensijos Lietuvoje

Kad lietuviškos pensijos būtų bent kiek panašios į europietiškas, jos turi būti apie 50 proc. didesnės ir viršyti 900 eurų.

Tačiau tokio dydžio pensijų yra nedaug ir jos sudaro labai nedidelę dalį visų 618 tūkst. gyventojų pensijų.

REKLAMA

„Sodra“ skaičiuoja, kad 1 tūkst. eurų ir didesnes senatvės pensijas šiuo metu gauna beveik 46,3 tūkst. gyventojų. Jų vidutinis stažas – 44,87 metų. Tarp šių gavėjų vyrai sudaro 60 proc., moterys – 40 proc.

1,5 eurų ir didesnes pensijas gauna 5,6 tūkst. gavėjų. Jų vidutinis stažas – 45,76 metų. Šioje grupėje vyrai sudaro beveik 70 proc., moterys – 40 proc.

2 tūkst. eurų ir didesnes pensijas gauna 410 žmonių. Jų vidutinis stažas – 52,30 metų. Vyrai sudaro 80 proc. visų gavėjų, moterys – 20 proc.

REKLAMA
Palyginti su kitomis Europos šalimis, Lietuva pensijoms skiria daug mažiau pinigų.. Tai ir taip aisku, kiek isvogta, kiek sukista svetimiems, tai saviems nelieka tai pensijai.. Jus, svarbu atiduokit viska svetimiems, o savi gali dar kokia 10 metu pasedeti alkani ir basi.. Vagiu ir banditu salis..
savo pazadus, kazkur 2086... Padidinti nera is ko, viskas nu p yzd inta..
Lietuvoje tarp Europos sąjungos valstybių vidutinės pensijos santykis su vidutinių darbo užmokesčiu yra paskutinėje vietoje (0,33 prie konservatorių) o prie socialdemokratų,kurie žadėjo sparčiau didinti smuktelėjo dar žemyn 0,32.Taigi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų