Pavyzdžiui, portalo tv3.lt skaitytojas Dainius tikino, kad norėtų savo būsto paskolą refinansuoti, t. y. susimažinti įmoką esamame banke arba apskritai perkelti paskolą į kitą banką.
„Mano paskolos įmoka tikrai labai didelė. Norėčiau ją sumažinti, tačiau ar nebus taip, kad susigadinsiu savo kredito istoriją. Ar nebus, kad jeigu išeisiu iš vieno banko, jis daugiau niekada nebesuteiks man paskolų“, – klausė vyras.
Kredito istorija pasikeičia į gerą?
Portalo tv3.lt kalbinti bankai tikino, kad refinansavimas kredito reitingui reikšmės neturi arba ją netgi pagerina.
„Citadele“ banko korporatyvinės komunikacijos vadovė Lietuvoje Birutė Rutkauskaitė tikino, kad gyventojų kreipimasis dėl būsto paskolos refinansavimo įtakos jų kredito reitingui neturi.
„Vertindami kliento paraišką, atsižvelgiame į daugybę kitų aspektų, pavyzdžiui, žmogaus pajamas bei jam ir jo šeimai liekančią laisvą lėšų sumą po paskolų įmokų, turimus finansinius įsipareigojimus, taip pat vertiname, ar žmogus iki šiol nevėluodavo padengti turimų ar turėtų praeityje finansinių įsipareigojimų, kiek jo pajamos yra pastovios – ar nėra rizikos, kad artimiausiu metu praras pagrindinį pajamų šaltinį.
Kitas su pastovumu susijęs aspektas kalbant apie būsto paskolą – gebėjimas sukaupti pradinį įnašą, kuris iš esmės parodo, kad žmogus supranta, kokį finansinį įsipreigojimą prisiima, turi taupymo patirties – geba sekti savo pajamas ir išlaidas, ir gali planuoti savo biudžetą taip, kad paskola nesukeltų finansinių iššūkių ateityje. Taip pat atsižvelgiame į norimo įsigyti būsto turto vertę ir likvidumą“, – vardijo banko atstovė.
„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius irgi tikino, kad būsto paskolos refinansavimas gerinant paskolos sąlygas klientų kredito istorijai neigiamos įtakos neturės.
„Būsto paskolos refinansavimas įprastai yra susijęs su paskolos sąlygų gerinimu, o tai daro teigiamą įtaką klientų mokumui, kadangi įprastai tokiu atveju mažėja klientų mokama mėnesinė įmoka už paskolas ir didėja jų finansinės galimybės“, – pastebėjo banko atstovas.
Kredito istoriją gali sugadinti neapmokėta sąskaita už šiukšles
Tuo metu SEB banko Privačių klientų Finansavimo departamento vadovas Modestas Kieras vardijo, kas iš tikrųjų gali sugadinti kredito reitingą ar netgi užkirsti kelią gauti paskolą.
„Kiekvieno iš mūsų kredito istoriją sudaro tiek finansinių įsipareigojimų, pavyzdžiui, būsto, vartojimo paskolų, lizingo mokėjimo drausmingumas, tiek įsiskolinimų įvairiems paslaugų teikėjams ar įstaigoms apžvalga – tarkime, už elektrą, šildymą, telekomunikacijų paslaugas, šiukšlių išvežimą.
Laiku nemokamos ar anksčiau nesumokėtos įmokos turi neigiamą įtaką asmens kredito istorijai“, – įspėjo banko atstovas.
Anot M. Kiero pats būsto paskolos refinansavimo faktas įtakos kliento kredito rizikos vertinimui neturi.
„Svarbu, kad gyventojas būsto paskolos įmokas mokėtų laiku, nevėluotų, o jei kyla sunkumų grąžinant paskolą, kreiptųsi į banką dar iki to laiko, kai nebegalės sumokėti įmokos ir susidarys skolos.
Jei skolintis būstui norintis klientas paskolos įmokas mokėjo laiku, tai jo kredito rizikos vertinimui atsiliepia teigiamai, nes atliktų mokėjimų istorija žymi gebėjimą atsakingai vykdyti ir padengti prisiimtus įsipareigojimus“, – komentavo banko atstovas.
Nauja tvarka dėl paskolų refinansavimo
Portalas tv3.lt primena, kad pernai Seimas priėmė įstatymo pakeitimo projektą, kurio tikslas – supaprastinti ir atpiginti būsto paskolų refinansavimo procesą.
Už Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo projektą priėmimo stadijoje balsavo 73, susilaikė – 2 prieš nebalsavo nei vienas parlamentaras. Šis įstatymo pakeitimas įsigalioja 2025 m. vasario 1 d.
Kaip teigia Finansų ministerija, įgyvendinus pakeitimus vartotojui nebereikės atlikti dalies veiksmų – kreiptis į pradinį kredito gavėją dėl pažymos apie paskolos likutį. Taip pat procesas bus nemokamas vartotojui.
Toks supaprastintas refinansavimo procesas taikomas tais atvejais, kai nesikeičia būsto paskolos likutis, įkeistas NT, neilgėja likusi paskolos trukmė, taip pat proceso metu nebuvo paskolos įmokų vėlavimo ir kitų požymių, kad kredito gavėjas gali turėti sunkumų, susijusių su skolinių įsipareigojimų vykdymu.
Projekte teigiama, kad padidėjus paskolas turinčių vartotojų mobilumui tarp kredito davėjų, pagerės konkurencinė aplinka, nes kredito davėjai gaus daugiau paskatų konkuruoti klientų. Be to, refinansavimo supaprastinimas leis vartotojams savo iniciatyva siekti, kad būtų iš naujo įvertinta ir sumažinta jau turimos būsto paskolos palūkanų norma nekeičiant kredito davėjo.