• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Esate per senas pas mus dirbti“, „Apgailestaujame, bet mums reikia jaunesnių“, „Atsiprašome, bet jau turime kitą žmogų“, – 57-erių metų šiauliečio vos prasidėjęs pokalbis su darbdaviu baigiasi tokiomis ir panašiomis frazėmis. Darbas užsienyje yra paskutinė brandaus amžiaus vyro viltis užsidirbti pensiją.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojų skundai dėl amžiaus diskriminacijos Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje – vieni iš dažniausių.

REKLAMA

Svarmenis kilnoja ir šiandien

Šiauliečiui Rimvydui Turauskui – 57-eri. Prieš keletą metų dažytojo amatą įgijęs vyriškis nė nesapnavo, kad jo amžiaus žmonės Lietuvoje yra laikomi beviltiškai pasenusiais.

Rimvydo žodžiais, nesvarbu, kad esi sveikas, nori dirbti ir beldiesi į visas duris, prašydamas priimti bandomajam laikotarpiui ir leisti įrodyti, kad jėgų dar užtenka. Nuosprendis vienas ir neskundžiamas – dirbti esi per senas.

REKLAMA
REKLAMA

Jaunystėje buvęs lengvaatletis, kandidatas į sporto meistrus, kartais darbdaviams specialiai akcentuoja, jog yra dar stiprus, gali dirbti bet kokį darbą.

„Neleidžia nė pabandyti. Pamatę vieni tiesiai pasako: mums reikia jaunesnių, kiti teisinasi, atseit, jau turi kitą žmogų. Treti pažada paskambinti...“, – apie kelerius metus užsitęsusias darbo paieškas pasakojo šiaulietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rimvydas kasdien dar pakilnojantis 32 kilogramų svarsčius ir kaip įrodymą pademonstruoja treniruotus raumenis. Nors yra smulkaus sudėjimo, tikina, kad fizinių jėgų netrūksta, daug skaito ir nevartoja alkoholio.

Neįvertino savo amžiaus

Buvęs dažytojas per savo gyvenimą dirbo įvairius darbus Lietuvoje ir Latvijoje. Šiandien apgailestauja, kad nesusirinko pažymų apie darbą užsienyje, kurios praverstų pensijai gauti.

REKLAMA

Buvo laikai, kai uždirbo labai gerai. Bet atėjo krizė. Prieš kelerius metus, atsisakydamas menkai ir nesistemingai apmokamo darbo, tikėjosi susirasti kitą. Dabar Rimvydas pripažįsta: neįvertino esminio dalyko – savo amžiaus.

„Kur tiktai darbo birža pasiūlo – visur einu. Siūliausi dirbti krovėju, miško kirtėju, darbininku baldų įmonėje, metalo perdirbimo įmonėje... Ir pats ieškau. Visur kaip koks užkeikimas: esi per senas, o į popierius įrašo – atseit, netinkamas dėl to ar dėl to... Grįžtu į biržą, ten tiktai pagūžčioja: ką padarysi, tokie laikai... Aš nesu įžūlus, nuryju tą gumulą, bet labai žemina“, – sako Rimvydas, kuris šiuo metu gyvena iš trijų šimtų litų socialinės pašalpos.

REKLAMA

Praėjusiais metais, giminaičių pakviestas, buvo išvykęs į Vokietiją. Keturis mėnesius dirbo įvairius pagalbinius darbus. Nemokėdamas kalbos, jautėsi nejaukiai ir neužtikrintai. Nusprendė: grįš ir dar kartą pabandys įsidarbinti Lietuvoje. Nepavyksta.

Tikėjo savo valstybe

„Prieš dvidešimt metų galvojau: ot, bus Lietuva! Bus mūsų valdžia, lietuviai visi, laisvi, gyvensim kaip žmonės!.. Šventai tuo tikėjau, per sausio įvykius Šiauliuose buvau savanoris, per naktis prie Savivaldybės budėjau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar niekuo nebetikiu. Ne aš vienas, kiti mano amžiaus draugai, sportininkai, iš nevilties prie taurelės palinko. Kad nors leistų kelis metus iki pensijos padirbti...“, – rodos nedidelius tikslus kelia žmogus.

Rimvydo manymu, Lietuvos laukia niūrūs laikai, nes žmogus čia negerbiamas ir nevertinamas.

Rudenį jis vėl važiuos į Vokietiją: galbūt pavyks įsidarbinti. „Suprantu, kad griebiuosi šiaudo, bet kito kelio man nėra“, – sako vyriškis.

REKLAMA

Skundai dėl amžiaus diskriminacijosvieni iš dažniausių

– Lygių galimybių įstatymas draudžia bet kokią diskriminaciją dėl lyties, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės, etninės priklausomybės, įsitikinimų.

Diskriminacija dėl amžiaus yra vienas iš pačių populiariausių pažeidimų. Ekonominės krizės metu ypač opi problema, visiems žinomas liūdnas faktas. Šiuo klausimu tarnyba sulaukia bene daugiausiai gyventojų skundų. Pirmoje vietoje yra diskriminacija dėl lyties.

REKLAMA

2010 metais tarnyba nagrinėjo 158 diskriminacijos atvejus, iš jų 25 buvo dėl amžiaus.

Dėl amžiaus į mus kreipiasi ir moterys, ir vyrai. Darbdaviai kartais būna linkę priimti į darbą jaunesnius darbuotojus.

Gali būti problemiška įrodyti diskriminaciją dėl amžiaus: žmogus nepriimamas į darbą, oficialiai pateikiant kitas priežastis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, toks yra kai kurių darbdavių mentalitetas: kompiuteriniai įgūdžiai ir anglų kalbos mokėjimas nukonkuruoja patirtį ir žinias. Užsienyje vyresnio amžiaus žmonės visiškai neturi tokių problemų.

Žmogui, kuris jaučiasi diskriminuojamas, rekomenduotume kreiptis į mūsų tarnybą, kuri yra specialiai sukurta kovai su diskriminacija.

REKLAMA

Rašant skundą tarnybai, būtina pateikti kuo daugiau diskriminacijos įrodymų: pasirūpinti garso įrašu arba liudininkais, telefono pokalbių išklotinėmis ir taip toliau.

Žmonės turi išmokti pakovoti už save. Skundai tarnybai yra nemokami, juos arba paklausimus galima siųsti elektroniniu arba tradiciniu paštu, diskriminacijos klausimais gyventojai konsultuojami ir telefonu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų