Žydinčių sakurų pasižiūrėti susirinkę vilniečiai pasakoja, kad lankosi ne tik šiame parke, bet ir miesto kavinėse, restoranuose. Dalis miestiečių sako, kad maistas, gėrimai kainuoja brangiau nei anksčiau:
„Pakilo kainos, pakilo tikrai. <...> Einam kartu su šeima kartais į tas kavines, tai jaučiasi, kad palyginus prieš kelis metus tikrai kainos yra pakilusios.“
„Taip, tikrai didesnės kainos. <...> Yra euro, dviejų skirtumas.“
„Įperkama, priklauso, kiek uždirbi.“
„Galima sau leisti vieną arba du kartus per mėnesį, manau, tikrai.“
Kaltina pakeltą PVM
Naujausi Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad kainos viešbučiuose, restoranuose, kavinėse per metus šoktelėjo vidutiniškai dešimtadaliu. Verslas tikina, kad stebėtis čia nėra kuo, nes valdžia nuo šių metų panaikino lengvatinį 9 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.
„Tas pakeltas PVM ir minimalus atlyginimas davė savo rezultatą. Apyvartos yra kritę apie 10 procentų, suvartojimas panašiai. Tas karo fonas, kai visą laiką žmonės gąsdinami, kad rytoj prasidės karas, tai tikrai neduoda pridedamosios vertės. Turistų prasme yra 30 procentų negrįžusių užsieniečių“, – aiškino viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė
„Realiai yra du keliai – arba grįžti į šešėlį, arba bankrutuoti. Dar bankrotus, kaip koks smulkaus verslo genocidas, paskatino „Sodra“. Jeigu tu pavėluoji nors vieną dieną mokėti per COVID-19 atidėtus mokesčius, tai yra naikinamas atidėjimas ir turi sumokėti visą sumą. Čia matome, kaip šita banga nusinešė nemažai gerųjų restoranų į bankrotą“, – sakė E. Šiškauskienė.
„Taip, pirmą ketvirtį maitinimo paslaugų sektoriaus finansiniai rezultatai yra labai prasti. <...> Kai padidini PVM tarifą per 12 procentinių punktų ir taip greitai kainos negali padidėti, tai pelningumas sumažėja – antrino SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.
Vidutinės kainos stovi vietoje
Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad bendrai visos paslaugos Lietuvoje per metus pabrango vidutiniškai 6 procentais, o prekės atpigo kiek daugiau nei dviem. Dėl to bendra prekių ir paslaugų metinė infliacija kovo mėnesį nusirito iki nulio. Tai reiškia, kad vidutinės prekių ir paslaugų kainos stovi vietoje – nei kyla, nei leidžiasi.
„Matome išsiskiriančias tendencijas. Dėl didėjančių darbo sąnaudų daugelis paslaugų brangsta, o dėl atpigusių žaliavų – ypač dėl atpigusios energijos – matome, kad daugelis prekių šiuo metu yra pigesnės nei buvo prieš metus“, – teigė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Ekonomistai prognozuoja, kad artimiausiais mėnesiais kainų augimo tendencijos nesikeis. Prekės toliau iš lėto pigs, o paslaugos brangs.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.