nerijus mačiulis
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „nerijus mačiulis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „nerijus mačiulis“.
Ekonomistas Mačiulis apie JAV tarifus: Trumpo entuziazmas bus užgesintas
Amerikos prezidentas, sukėlęs tikrą sumaištį pasaulio rinkose netrukus po to to, kai įsigaliojo jo nauji muitai, paskelbė apie trijų mėnesių tarifų pauzę. Socialiniame tinkle D. Trumpas paskelbė, kad visiems, išskyrus Kiniją, tarifas mažėja iki bazinių 10 proc.
Mačiulis sako, kad Trumpo sprendimai dėl muitų yra nelogiški: tai ekonominės realybės ignoravimas
Šoką finansų rinkose sukėlę Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo įvesti tarifai yra paremti archajišku požiūriu ir neturi jokio istorinio precedento, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Jeigu jūs parašytumėte ChatGPT: „Nustatykite teisingą būdą apmokestinti importo tarifus, atsižvelgiant į užsienio prekybos deficitą su užsienio šalimis“ – jis pasiūlys būtent tokią formulę, kurią atsinešė D. Trumpas.
DIENOS PJŪVIS. Kuo baigsis Trumpo prekybos karai – ar ekonomika artėja prie recesijos?
Nuo šeštadienio Amerikos jūrų uostuose, oro uostuose ir muitinės sandėliuose įsigaliojo prezidento Donaldo Trumpo paskelbti nauji baziniai 10 procentų tarifai prekybos partneriams. O dalis didesnių tarifų įsigalios jau šią savaitę.
Rinkos iš karto sureagavo į tokias naujienas. Daugelio kompanijų akcijų kaina smarkiai smuko. Į jas daug lietuvių pinigų yra investavę pensijų fondai. Kritus akcijų kainoms, būsimų pensininkų turtų vertė susitraukė dešimtadaliu ar daugiau.
Mačiulis apie įvestus JAV muitus: Trumpo administracija iki galo visko nepermąstė
Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) nuo praėjusią savaitę paskelbtų Donaldo Trumpo tarifų pačios nukentės labiausiai, teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Finansų rinkų reakcija – per dvi dienas nuo tarifų paskelbimo, akcijos nukrito tiek, kiek šiame amžiuje buvo nukritusios tik du kartus. Ekonominio neapibrėžtumo indeksas yra aukščiausias, koks yra buvęs nuo amžiaus pradžios, lygintina tik su COVID pandemija.
Tūkstančiai nori atgauti pinigus iš II pensijų pakopos – įspėja, kad tai gali smogti kitu galu
Tūkstančiai Lietuvos gyventojų laukia nesulaukia, kol galės savo sąskaitas bankuose papildyti antrojoje pensijų pakopoje sukauptais pinigais. Lietuvos ekonomistai primena, kad estai, gavę tokią galimybę, pakenkė savo ekonomikai – ne tik investavo pinigus į nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, bet ir taškėsi pinigais kazino, pirko šaldytuvus ir televizorius.
Nerijus Mačiulis reziumavo U-17 rinktinės patirtį Kazachstane: „Parodėme stiprų charakterį“
Lietuvos vaikinų rinktinei nepavyko pakilti į Europos U17 čempionato atrankos A divizioną. Kazachstane vykusiame atrankos turnyre lietuviai trijų komandų turnyre užėmė antrą vietą, kurios nepakako norint pakilti aukštyn. Pirmose rungtynėse lietuviai 3:0 nugalėjo Sakartvelo bendraamžius, tačiau antroje dvikovoje 2:5 nusileido šeimininkams kazachams ir liko antri. „Antroji vieta grupėje – tai ne tas tikslas, kurio siekėme, pagrindinis tikslas buvo teigiamas rezultatas ir patekimas į A divizioną.
Kava pabrango kaip niekad daug, dabartinė kaina – visų laikų didžiausia: „Kosminės kainos“
Lietuvoje toliau auga prekių ir paslaugų kainos. Išankstiniais duomenimis, metinė infliacija priartėjo prie 4 procentų. Pasak ekonomistų, tai dar ne pikas – infliacija turėtų greitėti. Akis pirkėjams bado kavos pupelių kainos, kurios per metus padvigubėjo. Pasak vieno prekybos tinklo, kavos Lietuvos gyventojai nuperka trečdaliu mažiau nei anksčiau.
Estų daina apie kavą jau greitai skambės didžiojoje Eurovizijos scenoje. Mėgstantiems kasdien pasimėgauti kava ekonomistai turi blogų žinių.
Lietuvos U-17 futbolo rinktinė nusileido kazachams
Lietuvos vaikinų U17 rinktinei nepavyko laimėti Kazachstane vykusio Europos vaikinų U17 čempionato atrankos B diviziono mini turnyro. Antroje ir paskutinėje savo dvikovoje Nerijaus Mačiulio auklėtiniai 2:5 (1:1) turėjo pripažinti turnyro šeimininkų kazachų pranašumą ir su trimis surinktais taškais grupėje tarp trijų komandų užėmė antrą vietą.
Ar turime per daug laisvadienių? Ekspertai rėžia be užuolankų: „Vienareikšmiškai“
Lenkija svarsto sutrumpinti darbo savaitę iki keturių dienų arba sumažinti darbo dienos trukmę iki septynių valandų per dieną. O Lietuvoje kai kuriose įmonės darbuotojai ir taip dirba 4 dienas per savaitę. Pasak įmonių, tai padidina produktyvumą ir mažina stresą. Ekonomistai skaičiuoja, kad toks sprendimas Lietuvai kainuotų šimtus milijonų eurų, maža to, brangtų prekės ir paslaugos.
Lietuvos U-17 futbolo rinktinė užtikrintai įveikė Sakartvelo rinktinę
Lietuvos vaikinų iki 17 metų rinktinė užtikrintu laimėjimu pradėjo pasirodymą Kazachstane vykstančiame Europos čempionato B diviziono atrankos turnyre. Pirmoje dvikovoje Nerijaus Mačiulio auklėtiniai net 3:0 (1:0) sutriuškino Sakartvelo ekipą ir iškovojo pirmą pergalę. Antroji ir lemiama dvikova su šeimininkais kazachais bus žaidžiama antradienio rytą. Tuo tarpu šiose rungtynėse lietuviai į priekį išsiveržė prieš pat pertrauką, kai tiksliai smūgiavo ir įvartį pelnė Dominykas Taučas.
REKLAMA
REKLAMA
Aukso kaina pasiekė rekordines aukštumas: perka ne tik investuotojai, jau yra trūkumas
Geopolitiniai neramumai, Donaldo Trumpo prekybiniai muitai ir besitęsiantis karas Ukrainoje lėmė ryškius pokyčius aukso rinkoje. Aukso kaina muša rekordus – pirmą kartą istorijoje uncija kainavo daugiau nei 3000 dolerių. Pasaulyje tvyrant įtampai, auksas tapo geidžiamesnis nei bet kada: prekybininkai sako, kad pardavimai šoko į aukštumas ir jau jaučiamas aukso trūkumas.
50 gramų sveriantis aukso luitas šiuo metu kainuoja maždaug 4,5 tūkstančio eurų.
Mačiulis stebisi valdžios planais steigti Regionų ministeriją: ieškant lėšų gynybai Vyriausybė turėtų susilaikyti
Valstybei ieškant šaltinių didesniam gynybos finansavimui kalbėti apie dar vienos ministerijos steigimą yra nepriimtina, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Anot jo, Vyriausybė turėtų stengtis vengti „perteklinių“ išlaidų sritims, kurios šiuo metu nėra prioritetinės.
„Keisčiausiai atrodo, kai greta mokesčių didinimo gynybos reikmėms yra diskutuojama ir apie papildomų ministerijų steigimą.
DIENOS PJŪVIS. Ar be mokesčių yra kitas būdas finansuoti Lietuvos gynybą – iš kur gauti trūkstamų pinigų?
Seimas su trenksmu pradėjo pavasario sesiją, kurioje žada daugybę mokesčių pakeitimų. Valdantieji ruošia visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį, kuris apims daugiau NT savininkų, maža to – didesni mokesčiai gresia verslui ir turtingiesiems. Dėl naujų mokesčių jau dabar skiriasi valdančiųjų nuomonės, kritikos negaili ir opozicija, ir verslas. Kai kurie sako, kad valdantieji taip vis tiek nesprendžia esminio dalyko – gynybos finansavimo.
DIENOS PJŪVIS. NT rinkoje – sujudimas: ruošiamasi naujiems mokesčiams ar yra kitų priežasčių?
Nauji mokesčiai lietuviams – jau greitai. Socialdemokratai nori kartoti įstrigusį konservatorių žygį ir bandys daugiau žmonių apmokestinti nekilnojamojo turto (NT) mokesčiu. Tiesa, premjeras Gintautas Paluckas visus kolegų teiginius vadina nepagrįstais gandais, kartu su Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu aiškina, kad sprendimai dar nepriimti, ir pasakoja, kad konkretūs mokesčių projektai gims naujoje darbo grupėje. Šiuo metu NT apmokestinamas nuo 150 tūkst. eurų ribos.
Turintiems būsto paskolas mažės įmokos: skaičiuojama, kas ir kiek sutaupys
Mokantiems paskolas, ar planuojantiems skolintis – geros žinios. Europos centrinis bankas dar ketvirtadaliu procento mažina bazines palūkanų normas, o tai jau vasarą iki maždaug 2 procentų turėtų numušti „Euribor“. Vidutinis namų ūkis su 100 tūkstančių eurų paskola dėl to sutaupys dar 600 eurų per metus, arba 50 eurų per mėnesį.
Ar ši suma didelė – tautiečiai vertina skirtingai. Mat kai kas už 50 eurų nusiperka maisto savaitei, o kai kam tokie pinigai – katino ašaros.
Nerijus Mačiulis turi pasiūlymą, iš kur paimti papildomų lėšų gynybai: mini ir PVM lengvatų peržiūrėjimą
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti kur kas didesnį finansavimą, „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis siūlo tam papildomų lėšų ieškoti mažinant šešėlinę ekonomiką, valstybės išlaidas, skolinantis, taip pat – parduodant dalį valstybės turto.
Ekonomistas pabrėžia, kad didelė dalis planuojamų išlaidų divizijai reikalaus vienkartinių pajamų šaltinių.
Ekonomistai įvertino prezidento siūlymą finansuoti gynybą gyventojų pinigais: „Tai iš dalies jau vyksta“
Valstybės gynybos taryba nusprendė, kad šalies gynybos finansavimui reikia skirti dvigubai daugiau lėšų nei dabar. Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo tai daryti naudojant Lietuvos valiutos atsargas bei panaudoti gyventojų pinigus, laikomus bankuose.
Šalies vadovo siūlymus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ įvertino „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis ir „Šiaulių banko“ vyr. ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Nerijus Mačiulis paaiškino, dėl ko maistas pabrango per 50 proc., ir palinkėjo sėkmės
Pastaruosius kelerius metus gyventojų pajamos Lietuvoje augo gana sparčiai. Tačiau taip pat gerokai pabrango ir maisto prekės.
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis asmeninėje socialinio tinklo paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame išskyrė kelias pagrindines priežastis, dėl ko gi maistas pas mus tiek pabrango.
Tikisi, kad atlyginimų nemažins
„Nuo šio dešimtmečio pradžios vidutinės maisto prekių kainos padidėjo daugiau nei 50 proc.
Nerijus Mačiulis apie Lietuvai gresiantį Estijos nuosmukio scenarijų: einame tuo pačiu keliu
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad ekonominę krizę išgyvenančių estų pavyzdžiu galime pasekti ir mes, jei naujoji valdžia pakels mokesčius. Ekonomistas pabrėžia, kad reikia pasimokyti iš kaimynų klaidų ir pradėti daugiau dėmesio skirti verslo plėtrai.
Apie tai, su kokiais sunkumais susiduria Europa ir iš kokių klaidų turime pasimokyti, naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ – pokalbis su Nerijumi Mačiuliu.
Šia mokestine spraga naudojasi tik turtingieji? Siūlo keisti tvarką ir gyventojams mokėti daugiau
Per metus Lietuvoje sumažėjo gyventojų, kurie save priskiria vidurinei klasei, pastebi ekonomistai. Jie įvardijo to priežastis ir taip pat dar kartą įvertino, kokie mokestiniai pakeitimai šaliai galėtų būti naudingi.
„Žinių radijo“ laidoje „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis teigė, kad vidurinei klasei Lietuvoje priskiriami žmonės, „į rankas“ gaunantys nuo 1 iki 3 tūkst. eurų.
Tačiau pačių gyventojų požiūris, kas yra vidurinė klasė, pasak ekonomisto, skiriasi.
Nerijus Mačiulis apie 2025-uosius: daugeliui lietuvių metai bus geriausi nei kada nors turėjo
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad Lietuvoje gyventi dar niekada nebuvo taip gerai. Lietuvos ekonomika auga sparčiau nei kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje. Visgi, šalyje vis dar matomas ryškus atlyginimų atotrūkis tarp Vilniaus ir regionų gyventojų. Tačiau net ir čia esame pažangūs – pasak N. Mačiulio, 2024 m. sparčiausiai algos kilo neturtingiausiuose Lietuvos regionuose.
Gyventojai skaičiuoja, kiek išleido kalėdinėms dovanoms: „Apie 1000 eurų. Nemaža suma“
Prieššventinis maratonas jau prasidėjo – žmonės skuba į parduotuves, perka maisto produktus šventiniam stalui ir kai kurie plačiai atveria pinigines, žada dovanoms išleisti ir 1000 eurų. Ekonomistai pastebi, kad tai daro ne visi: esą dalis lietuvių pradėjo labiau taupyti, ieško, kur investuoti pinigus. Pasak prognozių, kitąmet gyventojų algos augs sparčiau nei kainos.
Dovanų pirkimo bumas įsibėgėjo. Prekybos centruose pilna žmonių, kurie ruošiasi didžiosioms metų šventėms, leidžia pingus.
Mačiulis: skubota mokesčių reforma skirta didinti perskirstymą duotų žalos, tą rodo Estijos pavyzdys
Valdančiąją daugumą formuojančių partijų koalicinėje sutartyje numačius didinti progresinius tarifus, „Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis įspėja – jei pakeitimai bus vykdomi skubotai, Lietuvą gali ištikti recesija. Taip pat, anot jo, naujos valdžios prioritetai turėtų būti užsienio investicijų ir talentų pritraukimas.
„Skubota mokesčių reforma, bandant bet kokia kaina padidinti perskirstymą, duotų daugiau žalos nei naudos tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu.
Po apsilankymo ligoninėje Nerijus Mačiulis žodžių į vatą nevyniojo: „Niekam nerekomenduoju“
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis turėjo labai nemalonią patirtį užsienyje esančioje ligoninėje. Apie tai jis pasidalino savo Facebook‘o paskyroje ir gyrė Lietuvoje esančią sveikatos sistemą.
Ekonomistas, pasakodamas apie prastą apsilankymą užsienyje pas daktarus, prisiminė, kaip ne kartą vaikystėje yra susilaužęs kaulus.
Mačiulis: Lietuvos konkurencingumas gali kristi – gresia estiškas scenarijus
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tikina, kad nors Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) auga, tačiau produktyvumas – mažėja. Pasak jo, jei tai tęsis ir toliau, šalies konkurencingumas gali kristi, o ekonomikos augimas gali sustoti, kaip tai įvyko Estijoje.
„Sakyti, kad viskas, toliau plaukiame ir 12,5 proc. didiname minimalų atlyginimą kiekvienais metais – labai neužilgo bus ir estiškas scenarijus.
Nerijus Mačiulis. Ar gali atlyginimai augti per sparčiai?
Pastarąjį dešimtmetį lietuviai galėjo džiaugtis vienu sparčiausių minimalaus ir vidutinio atlyginimo augimu Europos Sąjungoje (ES). Besidžiaugiant verta savęs paklausti – ar toks augimas gali tęstis, ar nepamatysime neigiamų šalutinių jo pasekmių ir kaip užtikrinti, kad jis neapkarstų.
Vyriausybė jau priėmė sprendimą nuo kitų metų minimalų mėnesinį atlyginimą padidinti dar 12,4 procento, iki 1038 eurų.
Kainos ir toliau kils: ekonomistas vardija, ką infliacija palies labiausiai
Rugpjūtį išankstinei metinei infliacijai nesiekiant 1 proc., o per mėnesį fiksavus nedidelę defliaciją, artimiausiu metu infliacijos augimas gali paspartėti, teigia „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis pastebi, kad mėnesio defliacija liepą – didesnė nei tikėtasi ir tai yra itin palanki tendencija vartotojams.
Ekonomistas Nerijus Mačiulis: „Lietuva buvo teigiamas siurprizas“
Nepaisant pasaulinių ekonomikos lėtėjimo tendencijų, Lietuvoje infliacija pirmą metų pusmetį išlieka viena žemiausių tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Jeigu didelėje dalyje pasaulio buvo neigiami siurprizai dėl (ekonomikos – ELTA) augimo, dėl nedarbo lygio, tai Lietuva buvo teigiamas siurprizas.
Ekspertai apie Lietuvos ekonomiką šiais metais: „Tai mums nesuponuoja pozityvo“
Lietuvos bendrajam vidaus produktui (BVP) per metus augus 1,4 proc., o per antrąjį ketvirtį – 0,9 proc., analitikai ekonomikos augimo rodiklius laiko gerais, tačiau neatmeta, kad jau trečiąjį šių metų ketvirtį arba kitąmet augimas gali sulėtėti.
Apie tai, kokia ekonomikos situacija Lietuvoje, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos pramonininkų konfederacija prezidentas Vidmantas Janulevičius ir ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Mačiulis: defliaciją liepą matome dėl sezoniškumo
Liepą metinei infliacijai siekiant 0,9 proc., o per mėnesį kainoms sumažėjus 0,1 proc., „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis defliaciją sieja su sezoniškumu.
„Vasarą būtent šiuo metu mes matėme mėnesinę defliaciją, per mėnesį kainos šiek tiek sumažėjo, bet tai visuomet yra toks sezoniškumas dėl pigesnių vaisių, daržovių, dėl tam tikrų kitų prekių išpardavimų“, – ketvirtadienį BNS sakė N. Mačiulis.
Nerijus Mačiulis. Palūkanų mažėjimo metas
Makroekonominiai duomenys ir Europos Centrinio Banko (ECB) valdančios tarybos komunikacija rodo, kad šią savaitę centrinis bankas palūkanų normas sumažins ketvirtadaliu procentinio punkto. Kokie veiksniai lems tolimesnį palūkanų normų mažėjimą ir kiek jos galėtų sumažėti?
2022 metų vasarą, reaguodamas į link rekordinių aukštumų šuoliuojančią infliaciją, ECB pradėjo didinti bazines palūkanų normas ir per metus pakėlė jas beveik iki rekordinių aukštumų – 4 procentų.
Žada kelti minimalų atlyginimą: štai kiek tai bus „į rankas“
Darbdaviai ir profsąjungos ginčijasi dėl minimalios mėnesinės algos didinimo. Darbuotojų atstovai norėtų, kad kitąmet vadinamasis „minimumas“ padidėtų iki beveik 800 eurų į rankas, tačiau verslas tam priešinasi, esą Lietuvoje atlyginimai auga greičiau nei darbo našumas, dėl to šalis praranda savo konkurencingumą.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiuo metu atskaičius mokesčius, minimali mėnesinė alga siekia 708 eurus.
Ekonomistas: Lietuva galėtų daug daugiau skolintis, ypač esant tokiems poreikiams
„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis mano, kad Lietuvos skolai siekiant vos 40 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), yra vietos skolintis gynybai ar kitiems svarbiems tikslams. Anot jo, skolinimasis taip pat padėtų mažinti ekonomikos sektoriaus lėtėjimo pasekmes.
„Ypač dabar, kai yra tiek galimybių investuoti ir į krašto apsaugą, energetikos infrastruktūrą ir tą pačią pramonę. Tai turint omenyje, kad Lietuvos BVP ir skolos santykis yra 40 proc., o Europos yra 100 proc.
Ekonomistai: infliacija arti nulio turėtų likti iki vasaros
Išankstinei metinei infliacijai balandį Lietuvoje kiek viršijus nulinę, ekonomistai mano, kad tokia – „arti nulio“ infliacija turėtų likti iki vasaros ar net iki šių metų pabaigos, jie taip pat neatmeta defliacijos galimybės ir pastebi, kad tokia maža infliacija yra viena mažiausių Europos Sąjungoje (ES).
„Infliacija Lietuvoje jau nebestebina, ji antrą mėnesį iš eilės bus turbūt mažiausia Europos Sąjungoje“, – BNS penktadienį sakė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Mačiulis siūlo įvesti cukraus mokestį: galėtume surinkti papildomus 100 mln. eurų gynybai
Vyriausybės siūlymas kurti specialų fondą gynybai skiriamoms lėšoms akumuliuoti užtikrins didesnį skaidrumą, tikina „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Anot jo, turėdama mažą skolą Lietuva gali sau leisti skolintis toliau, o vien įvedusi cukraus mokestį į biudžetą surinktų papildomų 100 mln. eurų.
Mačiulis: Lietuvai reikėtų atidžiau stebėti dirbti atvykstančius užsieniečius
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, jog Lietuvai, kuri užsienio atvykėliams jau tapo patrauklia valstybe, reikėtų atidžiau stebėti, kokie trečiųjų šalių piliečiai atvyksta dirbti į šalį,
Anot jo, imigrantai iš trečiųjų dažnai atvyksta su fiktyviomis darbo sutartimis, be to, tarp jų yra per mažai aukštos kvalifikacijos specialistų.
„Swedbank“ pristatys Lietuvos ekonomikos apžvalgą
„Swedbank“ ketvirtadienį pristatys naujausias ekonomikos tendencijas, didžiausius kylančius iššūkius bei ateities perspektyvas.
Vyriausiasis banko ekonomistas Nerijus Mačiulis apžvelgs, kada ir kokiais tempais Europos centrinis bankas (ECB) mažins palūkanų normas, kaip Lietuvos įmonės ir gyventojai išgyveno aukštų palūkanų normų laikotarpį, kaip keisis gyventojų pajamos ir perkamoji galia, ką rodo naujausios tendencijos būsto rinkoje ir kokios rizikos gali prislopinti Lietuvos ekonomikos augimą...
Kainos kavinėse ir restoranuose kyla – Lietuvoje puodelis kavos kainuoja tiek pat, kiek Romoje
Lietuvoje metinė prekių ir paslaugų infliacija nusirito iki nulio. O tai reiškia, kad vidutinės prekių ir paslaugų kainos stovi vietoje. Tačiau kol prekės iš lėto pinga, paslaugos brangsta. Gyventojai skundžiasi, kad už vištienos sparnelius tenka pakloti kone 10 eurų, o kavos puodelis mieste kainuoja tiek pat, kiek Romos centre – 4 ir daugiau eurų.
Verslas teisinasi, kad dėl didesnių mokesčių ir pakilusios minimalios algos gyvena ties bankroto riba.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Dalis restoranų ir kavinių dėl bankrotų kaltina „Sodrą“: pavėlavusiems mokėti skaudžios bausmės
Lietuvoje metinė prekių ir paslaugų infliacija nusirito iki nulio. O tai reiškia, kad vidutinės prekių ir paslaugų kainos stovi vietoje. Tačiau kol prekės iš lėto pinga, paslaugos brangsta. Pavyzdžiui, kainos baruose, restoranuose, kavinėse per metus pakilo dešimtadaliu. Šis verslas teisinasi, kad dėl didesnių mokesčių ir pakilusios minimalios algos gyvena ties bankroto riba.
Mačiulis: valdžia neturėtų bijoti skolintis gynybai
Lietuvai turint mažiausią skolą Europos Sąjungoje, valdžia neturėtų bijoti skolintis gynybos finansavimui, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
„Jeigu mes kalbame apie tai, kad mums reikia čia ir dabar, sutarus jau, kad yra kažkokios priemonės, kurių pagalba galėtume labai padidinti Lietuvos saugumą, tai skolinimasis turbūt yra vienas iš geriausių instrumentų“, – „Žinių radijui“ kalbėjo Nerijus Mačiulis.
Mačiulis: vien tik pelno mokesčio padidinimo nepakaktų tvariai finansuoti gynybos poreikius
„Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad vien tik pelno mokesčio padidinimas nesukurtų tvaraus finansavimo šaltinio gynybos poreikiams. Anot jo, šio mokesčio pajamos yra nestabilios ir gali smarkiai sumažėti.
„Kai kurios politinės partijos siūlo labiau didinti pelno mokestį, kas yra populiari idėja tarp kai kurių rinkėjų. Bet pajamos iš pelno mokesčio yra labai nestabilios. Ypač kai yra sunkesnis ciklas verslui, gali nelikti pelno.
Nerijus Mačiulis įvertino lietuvių gyvenimo pasikeitimus: mums labai pasisekė
Šį pavasarį švenčiame du jubiliejus – lygiai prieš 20 metų Lietuva tapo Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare. Ką pavyko pasiekti per šiuos du dešimtmečius, kaip šis progresas atrodo kitų šalių kontekste ir ko galima tikėtis ateityje? Pirmoje dalyje apžvelkime gal ne tai kas svarbiausia, bet tai, ką lengviausia pamatuoti – pinigus.
Stojant į ES Lietuvos BVP tenkantis vienam gyventojui (atsižvelgus į kainų skirtumus) nesiekė 50 proc. ES vidurkio. Šiandien pagal šį rodiklį mes pasiekėme net 90 proc.
Nerijus Mačiulis pripažino: kainos sumažėjo, bet švęsti nėra ko
Valstybės duomenų agentūros skaičiavimu, šių metų sausį vidutinės prekių ir paslaugų kainos buvo tik 0,7 proc. didesnės nei prieš metus. Įdomiau tai, kad vien prekių kainos pastaruoju metu mažėjo ir šiuo metu yra 1,5 proc. mažesnės nei prieš metus. Kodėl kai kurios prekės atpigo ir ar ši tendencija galėtų tęstis ir šiemet?
Labai tikėtina, kad jau pavasarį metinė infliacija bus artima nuliui – vidutinės kainos bus tokios pačios, kokios buvo prieš metus.
Kam ir kiek šiemet kyla atlyginimai: šįkart privačiame sektoriuje algos augs lėčiau
Šiais metais viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai kyla sparčiau nei privačiame sektoriuje, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Dėl sumažėjusios paklausos ir neigiamo poveikio dėl palūkanų normų, privačiame sektoriuje prognozuojamas kuklesnis augimas.
„Daugeliui viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai kyla ir šiais metais jie kyla sparčiau nei privačiame sektoriuje.
Ekonomistai apie idėją kelti mokesčius dėl gynybos: „Čia būtų vienas iš blogiausių pasiūlymų“
Rusijai vykdant brutalų karą Ukrainoje ir Lietuvos pašonėje žvanginat ginklais, mūsų politikos elitas ėmė galvoti, iš kur paimti pinigų būtinam šalies gynybos stiprinimui.
Mačiulis: net sumažėjus gamybos mastams, Lietuvos pramonė išlieka diversifikuota ir konkurencinga
„Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis tikina, kad nors Lietuvos pramonės apimtys per 2023 m. susitraukė 5 proc., bendri gamybos mastai, lyginant su dešimtmečio pradžia, yra 30 proc. didesni. Taip pat, anot jo, toks gamybos susitraukimas nėra pastebimas tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, kadangi pasibaigus pandemijai vartotojai pereina prie paslaugų vartojimo.
„Lietuva išsiskyrė gerąją prasme. Mūsų bendrasis vidaus produktas nuo dešimtmečio pradžios yra įšaugęs smarkiausiai.
Pernai algos kilo beveik visiems – štai, kam jos augo sparčiausiai
Pernai algos vidutiniškai didėjo 10 procentų, rodo naujausi apklausų duomenys. Greičiausiai augo paklausiausių specialistų atlyginimai ir pačios mažiausios algos. Ekonomistai prognozuoja, kad šiemet jos kils lėčiau nei pernai.
Šiauliuose įsikūrusi bendrovė „Interscalit“ antklodes ir pagalves gamina jau ilgiau nei 3 dešimtmečius.
„Atlyginimai pas mus nuosekliai kyla. Vidutiniškai 10–12 procentų per metus, tai šiais metais ne išimtis.
Kirpykloje teks pakloti dar daugiau: „Man tai trūksta žodžių su tokiom kainom ir atlyginimais“
Paslaugos šiemet ir toliau brangs, tiesa, perpus lėčiau nei pernai – 7 procentais. O aukštos maisto kainos, anot „Swedbank“, išlieka problema – jei kažkiek ir kris, tai labai nežymiai. Ekonomistai mano, kad kainas lentynose lems ir žmonių vartojimas – jeigu prekybininkai jaus, kad žmonės taupo, kainas turės nuleisti.
Visgi tendencijos priešingos – vartojimas atsigauna, o perkamoji galia sugrįžo į priešinfliacinį lygį. Tad į šiuos metus ekonomistai žvelgia optimistiškai.
Gitanas Nausėda: lietuviai jau beveik aplenkė italus ir ispanus – netoli gerovės valstybė?
Siekdamas šalies vadovo posto Gitanas Nausėda žadėjo siekti, kad Lietuvoje būtų sukurta gerovės valstybė. Pasak antros kadencijos sieksiančio dabartinio prezidento pagal kai kuriuos ekonominius rodiklius Lietuva jau lenkia Italiją ir Ispaniją.
Esą dabar yra laikas šias šalis aplenkti ir pagal darbuotojų atlyginimus. O jie yra dvigubai mažesni nei ES vidurkis ar Pietų šalyse.
Viešėdamas Raseiniuose apie tai jis kalbėjo TV3 žinioms.
Mačiulis: metų pabaigoje būstą turėtų įpirkti daugelis vidutinių pajamų gavėjų
Augant gyventojų pajamoms, mažėjant palūkanoms ir nekylant nekilnojamo turto (NT) kainoms šių metų pabaigoje būstą turėtų įpirkti daugelis vidutines pajamas gaunančių gyventojų, sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.
„Prie labai tikėtino scenarijaus, kad ir toliau maždaug 8,5 proc.