Tarptautinė verslo rizikos valdymo bendrovė „Coface“ prognozuoja, kad pasaulio ekonomikos augimas 2011 metais turėtų sulėtėti iki 3,4 proc., lyginant su 4 proc. 2010 metais. Tai bus sąlygota skolos sumažėjimo privačiame sektoriuje, riboto biudžeto politikos Europoje, galimo žaliavų kainų kilimo ir pasaulinės prekybos sulėtėjimo.
„Coface“ duomenimis, išsivysčiusių šalių ekonomika turėtų augti 1,8 proc., lyginant su 2,3 proc. augimu 2010 m., o euro zonos šalių ekonomikos augimo tempai turėtų lėtėti ir siekti 1,4 proc., lyginant su 1,7 proc. 2010 m. Šis nuosaikus smukimas turės neigiamos įtakos vidutinei kompanijų kredito rizikai, tačiau įtaka nebus labai žymi, nes ekonomikos augimo skirtumas tarp 2010 m. ir 2011 m. siekia tik 0,6 proc. BVP.
Besivystančių šalių ekonomika tolygiai augs ir 2011 metais, tik kiek lėtesniu tempu – 6,2 proc., palyginus su 6,7 proc. 2010 metais. Priešingai nei euro zonos šalyse, kur privačios skolos burbulas sukėlė didžiausias krizes, veikla besivystančiose šalyse dar nėra apsunkinta privačios skolos naštos. Vis dėlto besivystančios šalys taip pat nėra apsaugotos nuo įsiskolinimo privačiame sektoriuje bangos, kuri gali kilti finansuojant besitęsiantį investicijų bumą 2011 metais.
„Nesibaigiančios skolų krizės euro zonoje ir vis dar įtempto besivystančių šalių augimo finansavimo klausimo kontekste „Coface“ pažymi, kad pastarųjų šalių reitingai, atlaikę krizės išbandymą, pagerėjo, ir dabar išsivysčiusių bei besivystančių šalių rizikos profiliai susilieja. Atliekant šių šalių analizę, galima pažymėti, kad 2011 m. esminiai šalies rizikos veiksniai bus privataus skolinimosi kontrolė ir ekonomikos augimo finansavimas“, – teigia „Coface Lietuva“ rinkodaros ir pardavimų departamento direktorius Mantvydas Štareika.
Dar 2001 metais pradėjusi skelbti pasaulio valstybių rizikos reitingus ir tuo metu stebėjusi 130 šalių, šiais metais „Coface“ vertina jau 156, iš kurių 28 yra taip vadinamos išsivysčiusios šalys.
Remdamasi savo šalių rizikos vertinimo patirtimi, „Coface“ stebi pozityvią tendenciją 2010 metais įvykusiuose šalių reitingų pokyčiuose, atmesdama „dvigubo nuosmukio“ scenarijų. Nors 2009 metais „Coface“ pagerino reitingus ar jų perspektyvas 23 šalims, o 47 šalims jie buvo sumažinti arba perspektyvos pablogintos, 2010 metais bendrovė perklasifikavo arba pagerino perspektyvą 47 šalims ir sumažino reitingą arba pablogino perspektyvą tik 6 šalims.
Pasak M. Štareikos, mažėjantis skirtumas tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių rizikos profilių yra siejamas su pastarųjų šalių įmonių veiklos stabilumu bei mokėjimo įpročių atsparumu krizės metu. Besivystančios šalys gali pasigirti aukštais ir stabiliais augimo tempais bei stipriu finansiniu vientisumu, tuo tarpu reitingai išsivysčiusioms šalims išlieka sumažinti. Tarp pastarųjų tik 9 iš 28 sugrįžo prie iki krizės turėto lygio.
Iki krizės žemiausias reitingas išsivysčiusiose šalyse buvo A2, 9 besivystančios šalys turėjo A2 arba aukštesnius reitingus. Tuo tarpu 2010 metais žemiausias reitingas išsivysčiusiose šalyse buvo A4. 27 besivystančios šalys, įskaitant Kiniją, Turkiją, Braziliją, Indiją ir Lenkiją, turi reitingus, lygius A4 arba aukštesnius, t.y. geresnius reitingus už Graikiją, Airiją ir Portugaliją, kurios susidūrė su privačių ir valstybės skolų burbulais. Turkija dabar yra tik vienu lygiu žemiau už Jungtinę Karalystę, o Lenkija turi geresnį reitingą už Islandiją.
Tradiciškai šalies rizikos samprata buvo siejama su besivystančių šalių ekonomikomis, kurių didesnę riziką sąlygojo užsienio valiutos komponentas šalies įsiskolinime. Tačiau euro zonos šalių pavyzdys parodė, kad įmanoma patirti krizę su labai aukšta išorine skola, tačiau vietine valiuta. Anksčiau taikyta tradicinė schema irsta. Šie pokyčiai patvirtina „Coface“ metodologijos pasirinkimą – bendrovė, vertindama šalies riziką, ir anksčiau nematė esminio skirtumo tarp besivystančių ir išsivysčiusių šalių.