Norime mes to ar nenorime, bet į tą pačią upę du kartus neįbrisi. Čia ne grėblys, ant kurio daugelis investuotojų net ne kartą yra užlipę.
Ypač paskutiniu metu, ir ypač laukdami atsigaunančios Rusijos. O jai atsigauti prireiks daug laiko. Nebent naftos kainos pasaulinėje rinkoje staiga pašoktų iki 200 USD/b. Net patys rusų analitikai negali išsiaiškinti, iš kur pas juos dabar tokios problemos. Bet sutaria vienu aspektu: ilgą laiką laikyti didžiulės šalies ekonomiką ant „naftos siurblio“ neįmanoma ir žalinga. Taip stabili ekonomika nekuriama.
Tą turėjo suprasti ir investuotojai, perkantys NVS fondus. Kol naftos kainos kyla, tol viskas gerai ir puiku. O jei priešingai?..
Tai kas gi laukia?
Investuotojams į Rusiją ir laukiantiems tinkamo momento, matyt, neverta dairytis į situaciją kaimyninėse rinkose ir už Atlanto. Daugelis analitikų tvirtina, kad Rusijos rinka mažiausiai susijusi su amerikietiškąja, o jos biudžetui visiškai nereikia išorinių injekcijų balansui palaikyti. Taigi, čia susiduriama su pačia „nepatogiausia“ problema – nėra ko kaltinti. Pati Rusijos rinka iki to nusirito. Žinoma, negalima neigti naftos kainų įtakos. Bet dėl naftos kainų kritimo nė viena kita birža dabar nepatyrė to, kas vadinama krachu. Vis dėlto, pirštais yra į ką parodyti... Rinkos flagmanas Gazprom, pasirodo, jau seniai turėjo problemų. 2007 m. bendrovė baigė su 40 mlrd.USD skola, kuri nemažėja, priešingai, didėja. Problemos dar labiau gilėja krentant naftos kainoms. Ir ne tik Gazprom, visų energetikų. Todėl klaidą darė tie investuotojai, kurie ilgalaikes savo investicijas siejo su žaliavų kainų augimu, bei tikėjosi, kad naftos kainos kritimus Rusijoje kompensuos jau sukaupti naftos doleriai. Deja, Rusijos ekonomikos logika kitokia. Naftos doleriai teka visai kita kryptimi.
Be trumpalaikių priemonių, kurių dabar ėmėsi vyriausybė, ilgalaikių sprendimų dar nesimato. Nepanašu, kad Rusija skubėtų nulipti nuo naftos pompos, nors valdžia deklaruoja, kad reikia vystyti ir kitus sektorius.
Priešingu atveju, gali išsipildyti pačių rusų analitikų prognozės, kad „Juodasis antradienis“ taps 1998 metų krizės tęsiniu. Kas įdomiausia, kapitalas iš Rusijos pradėjo tekėti ne dabar, o prieš 4-3 mėnesius, kada Rusijos ekonomikos problemos pradėjo tik ryškėti ir užsienio bankai pradėjo mažiau skolinti Rusijos bankams. Net stambiausi Rusijos bankai nustojo skolinti mažesniems. Pinigai išėjo, su jais ir užsilikę investuotojai... O vyriausybė ėmėsi ugniagesio vaidmens.
Esant tokiai situacijai, nieko gero artimiausiu metu geriau nesitikėti. Gal būt geriausia šių laikų investicija yra mūsų bobučių išrasta ir numegzta kojinė arba „trilitriakas“ užkastas sode... Nes ne tik Rusiją bet ir visą pasaulį krečia krizės finansų rinkose.
Bet... kuo toliau, tuo dugnas arčiau (Dieve, dieve, kaip neištikšti į jį atsitrenkus!). FED‘o gelbėjimosi ratas gali pagelbėti, rinkos gali ir atsigauti. Tačiau investuotojai (Homo Sapiens) liaudis jautri. Kol nepasimirš krizės padariniai, tol į kiekvieną neatsargiai ištartą žodelį gali reaguoti labai audringai ir vėl gali rinkas ištikti naujų dugnų testavimas. Beje, daugelis investuotojų mano, kad tiek Rusijos vyriausybės, tiek FED gelbėjimosi planai viso labo yra tik gumos tempimas į ilgą stalčių. Iš principo, tai reikštų, kad prireiks daug laiko žaizdoms išsilaižyti, ir geriausia kad pacientas gydytųsi ambulatoriškai...
Todėl belieka palinkėti kantrybės.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.