Kaip ir kiekvienais metais, policijos pareigūnai šventiniu laikotarpiu vykdo sustiprintą saugumą keliuose – rengiami atskiri reidai, kurių metu žiūrima, ar automobilių savininkai vairuoja tvarkingą transproto priemonę, ar ant automobilio yra uždėtos žieminės padangos, taip pat tikrinamas eisme dalyvaujančių automobilių greitis.
Ypač svarbi pareigūnų misija – užtikrinti, kad transporto priemonę vairuojantis asmuo būtų blaivus, todėl kiekvieną kartą yra tikrinamas vairuotojų blaivumas.
„Šiemet bus organizuojamos įvairios tikslinės prevencinės priemonės šalies keliuose.
Dar kartą raginame visus vairuotojus nesėsti prie automobilio vairo neblaiviems. Alkoholio vartojimas negali būti derinamas su dalyvavimu eisme. Reikėtų įsiminti, kad ir nežymus apsvaigimas daro įtaką gebėjimams valdyti transporto priemonę, sulėtina reakciją, trikdo koordinaciją“, – kalbėjo Lietuvos kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Renatas Siaurusaitis.
Vardija, į ką turi atkreipti dėmesį kiekvienas
Policijos atstovas vairuotojams dar kartą primena, kokių veiksmų turėtų griebtis kiekvienas, kad būtų išvengta kraupių nelaimų.
„Labai svarbu pasirinkti saugų važiavimo greitį ir manevravimo būdą, nes žiemos laikotarpiu nepalankios oro sąlygos nulemia tai, kad kelio danga dažnai būna slidi arba apsnigta. Dėl to svarbu ne tik laikytis leistino važiavimo greičio, bet ir jį pasirinkti saugų.
Patariame atsakingai įvertinti savo įgūdžius. Be to, raginame vairuoti atsakingai, vengti rizikingo manevravimo“, – kalbėjo R. Siaurusaitis.
Įvertindamas dabartines eismo įvykių tendencijas kelyje, pašnekovas vardija, kokios priežastys dažniausiai nulemia avarijų atsiradimą.
„Pagrindinės eismo įvykių priežastys metų metais lieka panašios – dažniausiai vairuotojai skuba ir dėl to nepasirenka saugaus važiavimo greičio, neatsižvelgia į kelio būklę, nesuvaldo automobilių, nuvažiuoja nuo kelio arba įvažiuoja į priešpriešinio eismo juostą, kur kaktomuša susiduria su kitomis transporto priemonėmis.
Neretai eismo įvykių kaltininkai būna neblaivūs – tiek vairuotojai, tiek pėstieji“, – paaiškino R. Siaurusaitis.
Be to, pasak R. Siaurusaičio, atskiras dėmesys turi būti skiriamas ne tik asmeninių vairavimo įgūdžių įvertinimui, bet privalu pastebėti ir tai, ar visi keleiviai laikosi nustatytų reikalavimų.
„Vairuodami automobilį, nepamirškite užsisegti saugos diržo, įsitikinkite, kad visi keleiviai važiuoja užsisegę. Vaikus vežkite tik tam skirtose specialiose saugos sėdynėse, kelionės metu įsitikinkite, kad vaikas saugiai užsegtas.
Atkreipkite dėmesį į važiavimą per sankryžas, įsitikinkite, kad važiuodami sraute laikotės tokio važiavimo greičio, kad priekyje važiuojančiam automobiliui staigiai stabdant, į jį neatsitrenksite“, – patarė R. Siaurusaitis.
Sustiprinta kontrolė Tauragės apskrityje
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai skelbia, kokia kontrolė keliuose bus vykdoma sausio mėnesį:
- 2022 m. sausio 1–4 d. vyks vairuotojų, įskaitant dviračių ir elektrinių paspirtukų, blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų kontrolė.
- 2022 m. sausio 6–7 d. bus vykdoma pėsčiųjų ir dviračių vairuotojų kontrolė.
- 2022 m. sausio 10–13 d. pareigūnai stebės ar vairuotojai sustoja prieš pėsčiųjų perėjas, kai to reikalaujama pagal taisykles.
- 2022 m. sausio 17–21 d. vyks vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu, kontrolė (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant neturint laisvų rankų įrangos).
- 2022 m. sausio 23–25 d. bus vykdoma pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė.
Patikrinimus vykdė ir per Kalėdas
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad antrosios Kalėdų dienos rytą Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai Vilniuje surengė reidą, per kurį buvo tikrinami vairuotojai. Ryte įkliuvo tik vienas girtas vairuotojas.
Automobiliai nuo 8 val. buvo stabdomi Drujos gatvėje, netoli stoties. Šventinį rytą automobilių gatvėse buvo palyginti nedaug. Beveik visi vairuotojai važiavo blaivūs.
Apie 10 val. buvo sustabdytas „Subaru“. Prie vairo sėdėjęs vyriškis, suveikus momentiniam alkoholio matuokliui, sakė, kad išgėrė du bokalus alaus.
Tikrinant girtumą promiles rodančiu alkoholio matuokliu, pirmu bandymu įpūtė 1,24 promilės – tai lengvas girtumas. Po 15 minučių antru bandymu vyras įpūtė beveik tiek pat.
Už tokį girtumą baudžiamoji byla negresia, tačiau greičiausiai bus skirta maždaug 1 tūkst. eurų bauda, veikiausiai metams bus atimta teisė vairuoti.
2 žmonių mirtys
Pareigūnai reidus skirtingose Lietuvos vietovėse surengė ir kalėdiniu laikotarpiu.
Policijos duomenimis, gruodžio 23–26 dienomis buvo užregistruoti 255 eismo įvykiai, 29-uose iš jų nukentėjo žmonės, 2 žuvo, 35 sužeisti, tarp sužeistųjų – 3 vaikai.
Kalėdų išvakarėse Šilalės rajone nutikęs skaudus eismo įvykis kelyje Telšiai–Varniai–Laukuva pareikalvo 1970 m. gimusios „VW Bora“ vairuotojos ir kartu važiavusio keleivio, gimusio 1969 m. gyvybių.
Kiek vėliau paaiškėjo, kad per tragišką kaktomušą Šilalės rajone žuvo sutuoktinių pora – Ragainės progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Sigita Statkienė ir jos sutuoktinis.
„Turimais duomenimis žuvo du žmonės – vyras ir moteris, važiavę viename automobilyje. Jie buvo išvaduoti, bet atvykę medikai konstatavo žmonių mirtį“, – tąkart portalą tv3.lt informavo budėtojai.
Už greičio viršijimą – baudos
Gresia baudos Vairuotojams primenama nuolat laikytis eismo taisyklių ir saugaus greičio, nepaisant to, ar pažeidimai yra fiksuojami, ar ne. Už greičio viršijimą gresia baudos ir teisės vairuoti atėmimas.
Už greičio viršijimą iki 10 km/h yra skiriama žodinė pastaba ir įspėjimas. Viršijus greitį 11–20 km/h, skiriama bauda nuo 12 iki 30 eurų.
Greitį viršijus nuo 21 km/h iki 30 km/h, skiriama bauda nuo 30 iki 90 eurų. Važiuojant 31–40 km/h greičiau už nustatytą greitį, gresia 120–170 eurų bauda ir teisės vairuoti atėmimas nuo 3 iki 6 mėnesių.
Viršijus greitį 41–50 km/h, gresia 170–230 eurų bauda ir teisės vairuoti atėmimas nuo pusės iki vienerių metų.
Viršijus greitį daugiau nei 50 km/h, skiriama bauda siekia nuo 450 iki 550 eurų, o teisė vairuoti gali būti atimama 18 mėnesių.
Jeigu vairuotojas prie automobilio vairo sėda girtas, už tai gali grėsti ne tik didelė bauda ir teisių atėmimas, bet ir baudžiamoji atsakomybė, jeigu nustatytas girtumo laipsnis prilygtų sunkiam.