Lietuvoje kalbos apie staiga sužlugsiančius bankus ypač paaštrėja prieš rinkimus. Apie tai liudija pastarųjų metų praktika, kai politinių varžytinių išvakarėse pasipila pranešimai apie mūsų tautiečius staiga užklupsiančią katastrofą.
Neatmeta dezinformacijos versijos
2002 metų pabaigoje vykusiuose Lietuvos prezidento rinkimuose aistras kurstė galimas „Vilniaus banko“ (dabartinis „SEB“ bankas) žlugimas. Šiais metais, prieš Seimo rinkimus, nelinksmą „tradiciją“ pratęsė kalbos apie kito, taip pat Skandinavų kapitalo valdomo, „Swedbank“ suirimą.
Pagrindą kalboms apie neseniai iš „Hansabank“ į „Swedbank“ perkrikštyto banko problemas suteikė kaimyninėse šalyse išspausdinti pranešimai dėl surengtų personalo mokymų. Švedijos centrinis bankas, mokymų būdu, ruošėsi galimam vieno iš šios šalies bankų bankrotui bei aiškinosi, kaip derėtų elgtis, jeigu padėtis taptų kritiška.
„Minėtus pavyzdžius reikia vertinti atsargiai. Atmesti faktą, kad panika sukeliama prieš rinkimus – negalima, tačiau prieš šešerius metus „Vilniaus banko“ atvejis buvo kitoks. 2002 m. panika kilo, nes žmonės platino gandus, kad reikia skubėti atsiimti indėlius. Kalbos kilo iš nieko. Man giminaičiai skambino ir klausė, ką jiems daryti. Žmonių eilės rikiavosi prie bankomatų“, – prisiminė „SEB“ banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
Tais metais Valstybės saugumo departamentas, paskelbęs preliminarias tyrimo, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti kalbų dėl „Vilniaus banko“ žlugimo pagrįstumą, išvadas, teigė, jog galima gandų priežastis yra konkurencinė kova bei šalies prezidento rinkimai.
„SEB“ banko specialistas pridūrė, kad „Swedbank“ situacija yra sudėtingesnė, nes pasaulį iš tikrųjų krečia bankų krizė, todėl žmones lengva įbauginti. „Neturiu įrodymų, kad šios kalbos galbūt siejasi su Seimo rinkimais. Čia greičiausiai susiję su situacija JAV. Iš patirties galiu pasakyti, kad gandams nepasiteisinus bankas įgyja tam tikrą skiepą. Kitą kartą žmonės ne taip jautriai į viską reaguoja“, – kalbėjo G. Nausėda.
Klientų santaupos vis dar saugios
„Swedbank“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkas Antanas Danys prisiminė, kad artėjantys rinkimai puiki dirva paskaloms dėl bankų žlugimo buvo ir anksčiau. „Mūsų atvejis nėra vienintelis. Anksčiau „SEB“ bankas buvo susidūręs su panašiomis problemomis. „Swedbank“ turi daugiau pinigų, nei numatyta pagal Lietuvos Banko keliamus reikalavimus. Klientų pinigai mūsų banke yra saugūs, kaip ir iki šiol“, – kalbėjo A. Danys.
„Balsas.lt“ primena, kad pasaulį krečianti didžiausių bankų krizė neapsiriboja vien JAV pavyzdžiu. Apie tai byloja Vokietijos situacija, kuomet šios šalies finansų ministras buvo sukvietęs visas partijas ieškoti būdų, kaip išgelbėti griūvantį Vokietijos banką „Hypo Real Estate”(HRE).
Antras pagal dydį paskolų teikėjas Vokietijoje HRE, turintis per daug blogų paskolų, gali tapti dar viena kreditų krizės auka. Į blogų paskolų sąrašą įtraukiamos tokios paskolos, kai gavėjas nebeišgali jos grąžinti, mokėti palūkanų, o paskolos grąžinimo terminas yra atidedamas. Dėl to bankas patiria nuostolių.
Audrius Bareišis