Pagal kvietimo sąlygas buvo numatyta, kad visoms gautoms paraiškoms bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas, jeigu patvirtintų projektų bendra investicijų suma viršys 150 mln. Eurų. Vis dėlto, buvo atsižvelgta į Vyriausybės prioritetus – daugiau dėmesio skiriant pastatų energinio efektyvumo apimčių didinimui, buvo priimtas sprendimas finansuoti visus kvietime dalyvavusius projektus, jeigu jie atitiko numatytas sąlygas.
Aktyvumu pasižymėjo didmiesčiai
Po atlikto vertinimo APVA skelbia, kad daugiau nei 30 proc. pagal šį kvietimą gautų projektų bus įgyvendinami didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje (139), Kaune (69) ir Klaipėdoje (66).
Paskutiniame Aplinkos ministerijos skelbtame kvietime taip pat buvo sulaukta didesnio Jonavos rajono savivaldybės (patvirtintos 38 paraiškos), Palangos miesto savivaldybės (32), Prienų (20), Švenčionių (20), Trakų (18) rajonų savivaldybių aktyvumo.
„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kita svarbi tendencija – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Jonavos, Palangos, Švenčionių ir kt., planuojamų atnaujinti daugiabučių skaičius, rodantis, jog artimiausiais metais jau ne maža dalis šalies savivaldybių bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų,“ – tvirtina APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.
Pasak V. Vrubliausko, paskutinio kvietimo metu gautos paraiškos patvirtino, jog Lietuvos gyventojų susidomėjimas daugiabučio namo renovacija sparčiai auga – norinčių atnaujinti savo būstą buvo beveik dvigubai daugiau nei ankstesnio kvietimo metu, kurio metu buvo gautos 458 paraiškos.
Nepamiršta ir klimato kaita
Paskutiniame kvietime buvo įtrauktas naujas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Šis reikalavimas buvo taikomas, jeigu daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jeigu daugiabutyje yra techninės galimybės saulės elektrinei įrengti.
Ženkliai pagerėjęs daugiabučio energinis efektyvumas suteikia ne tik finansinę naudą – jo dėka yra saugoma aplinka bei mažinamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Šiuo metu net 75 proc. Europos Sąjungos (ES) pastatų yra energetiškai neefektyvūs, per metus sunaudojantys 40 proc. visos ES energijos bei į atmosferą išleidžiantys 36 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Būtent todėl gyventojų būstams buvo sudaryta daugiau galimybių būti nepriklausomiems nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai bei karštam vandeniui gamintis naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Šiems projektams bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.
Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, šiuo metu šalyje vykdoma virš 670 daugiabučių atnaujinimo rangos darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų. 166 projektai yra gavę statybos leidimus ir šiuo metu vykdo rangos darbų pirkimus, o dar beveik 300 daugiabučių atnaujinimo projektų rangos darbų pirkimus pradės įgyvendinti artimiausiu metu. 2022 m. baigti atnaujinti 122 daugiabučiai namai.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.