Daugelis pramonės įmonių supranta, jog, norint sėkmingai konkuruoti pasaulinėje rinkoje, būtina nuolat gerinti produkcijos kokybę ir diegti inovacijas. Be to, didėjantis domėjimasis aplinkos apsauga skatina pramonės įmones ne tik keisti technologinius procesus, bet ir daugiau dėmesio skirti gaminių aplinkosauginėms savybėms. Aplinkosauginių inovacijų tikslas – mažinti išteklių vartojimą, optimizuoti gamybą ir paskirstymą, pailginti gaminio tarnavimo laiką, naudoti mažiau pavojingas medžiagas ir užtikrinti saugų gaminių, virtusių atliekomis, tvarkymą.
Inovacijos dažniausiai diegiamos siekiant žymesnio ekonominio pranašumo galutinės produkcijos rinkose. Būtent rinka ir ekonominiai interesai galiausiai lemia inovacijų veiklos tikslingumą, apimtį, tempus ir formą. Tačiau rinka pati savaime negali užtikrinti visų inovacijų plėtros problemų sisteminio sprendimo. Būtina valstybės inovacijų politika, kuri remtų ir skatintų menkai stimuliuojamus inovacijų plėtros proceso etapus. Lietuvoje inovacijų politikos įgyvendinimą administruoja ūkio bei švietimo ir mokslo ministerijos, kurios atsakingos už inovacijų diegimo skatinimą versle bei inovacijų potencialo augimą, mokslinių tyrimų plėtrą bei dalinai už mokslo rezultatų komercializavimą. Lietuvos inovacijų politika realizuojama per specialiai parengtas programas, strategijas bei koncepcijas.
Skatinant verslo ir mokslo bendradarbiavimą šiuo metu yra įgyvendinamas Lietuvos ir Ukrainos EUREKA programos projektas aplinkos technologijų srityje – E! 4528 BIOREACTOR „Mažų gabaritų bioreaktorius“. Vykdant šį projektą VGTU Aplinkos apsaugos katedros mokslininkai atlieka tyrimus mažų gabaritų kūrimo ir pritaikymo pramonės įmonės, kurių veiklos pasekoje susidaro nemaži bioskaidžių atliekų kiekiai, srityje.
Skatinant novatoriškumą bei pripažinimą pasaulinėse rinkose yra steigiami specialūs apdovanojimai įmonėms už laimėjimus aplinkos apsaugos srityje. Pavyzdžiui, Vokietijoje sekmadieninis savaitraštis „Bild am Sonntag“, įsteigė „žaliojo vairo“ apdovanojimą automobilių gamybos pramonėje. Šiam apdovanojimui gauti galėtų pretenduoti įmonės, gaminančios automobilius, kurių degalų bei CO2 emisijos yra mažesnės ir turintys kitų technologinių naujovių, leisiančių automobiliui tapti draugiškam aplinkai.
Ypač svarbu vystyti inovacijų kultūrą, kadangi tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų mastai verslo sektoriuje bet kuriuo atveju priklausys nuo to, kokiu laipsniu verslo kultūra priima ir prisitaiko prie inovacijų poreikio.
Ši informacija sukurta ir viešinama vykdant projektą „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimo erdvė“ (Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonė „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Projekto kodas VP3-1.4-AM-09-K-01-039. Projekto vykdytojai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos katedra. Projekto partneris – VšĮ „Projektų parkas“). Daugiau informacijos apie projektą: www.ekoaplinka.eu
(nuotr. Organizatorių)
Užs. nr. 2088