Ispanija yra laikoma didžiausia pasaulyje alyvuogių aliejaus gamintoja.
„Nuo sausio mėnesio beveik nelijo. Žemė labai sausa“, – su nerimu kalbėjo smulkiųjų ūkininkų sąjungos UPA generalinis sekretorius Cristobalis Cano pietiniame Andalūzijos regione, Ispanijos alyvuogių aliejaus pramonės širdyje.
C. Cano, valdantis 10 hektarų alyvmedžių plantaciją, teigė per dvi dešimtis ūkininkavimo metų nesusidūręs su tokia nerimą keliančia padėtimi.
„Jei kas nors radikaliai nepasikeis per artimiausias kelias savaites, tai bus katastrofa“, – perspėjo jis.
Pasak meteorologijos agentūros AEMET, nuo spalio 1 dienos bendras kritulių kiekis Ispanijoje buvo 25 proc. mažesnis nei įprastai, o didžiojoje Andalūzijos dalyje – 50 proc. mažesnis.
Vandens rezervuarų užpildymas šiame regione šiuo metu siekia 25 procentus.
Situacija pablogėjo balandžio pabaigoje, kai ankstyva karščio banga atnešė išskirtinai aukštą temperatūrą, pasiekusią ir 38,8 laipsnio pagal Celsijų pietų Ispanijoje.
„Tai atsitiko alyvmedžiams žydint“, – pažymėjo Ispanijos alyvuogių aliejaus gamintojų ir eksportuotojų asociacijos „Asoliva“ direktorius Rafaelis Pico, nerimaudamas, kad žiedai nudžius.
„Jei nėra žiedų, nėra ir vaisių. O jei nėra vaisių, nėra ir aliejaus“, – perspėjo jis.
Ispanija paprastai tiekia 50 proc. pasaulinio alyvuogių aliejaus ir kasmet eksportuoja šio produkto už beveik 3 mlrd. eurų (3,3 mlrd. JAV dolerių).
Susiklosčiusi padėtis kelia dar didesnį nerimą, atsižvelgiant į menką šio sektoriaus produkciją 2021–2022 metais.
Žemės ūkio ministerijos duomenys rodo, kad 2021-2022 metų sezonu dėl lietaus trūkumo ir ekstremalių temperatūrų alyvuogių aliejaus gamyba sumažėjo 55 procentais.
Šiais metais vėl prognozuojami sunkumai.
„Žvelgiant į prognozes, tai beveik akivaizdu – tai bus dar vieni niūrūs metai“, – pareiškė pirmaujančio Ispanijos alyvuogių kooperatyvo „Dcoop“ vadovas Rafaelis Sanchezas de Puertas.
Jei prognozės pasitvirtins, tai gali reikšti pabaigą daugeliui alyvuogių ūkių.
„Galime susidoroti su vieneriais sunkiais metais. Tai natūrali augimo ciklo dalis. Tačiau dveji metai iš eilės bus katastrofa. Daugelis yra ant žlugimo slenksčio“, – niūriai prognozavo jis.
Vartotojų laukiančios perspektyvos taip pat nedžiugina.
„Pasaulinė alyvuogių aliejaus kaina labai priklauso nuo Ispanijos“, – teigia R. Pico.
Pastaraisiais mėnesiais alyvuogių aliejaus kainos šoktelėjo.
„Balandžio viduryje alyvuogių aliejus buvo pardavinėjamas po 5,8 tūkst. eurų (6,4 tūkst. JAV dolerių) už toną, palyginti su 5,3 tūkst. eurų kaina sausio mėnesį“, – teigė tarpininkavimo įmonės „Baillon Intercor“ analitikas Fanny de Gasquet.
2022 metų sausį alyvuogių aliejaus tonos kaina siekė 3,5 tūkst. eurų.
Regis, kainų augimo tendencijos tęsis ir artimiausiu metu.