Tiesa, elektros tiekėjai per daug neatvirauja apie tai, kaip, palyginti su dabartinėmis, skiriasi naujos nepriklausomo elektros tiekimo kainos, pradėtos siūlyti klientams. Vis dėlto, panašu, kad bent jau už dabar galiojančią visuomeninio tiekimo kainą jos būtų kiek mažesnės.
Elektros tiekimo įmonės taip pat tikina, kad apie besibaigiančias sutartis įspės visus klientus, o net jei jie ir nepasirašys, be brangesnės elektros neliks.
Jei nepratęs, nustatys panašias sąlygas
Bendrovės „Ignitis grupė“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė informavo, kad jos atstovaujama bendrovė turi 230 tūkst. klientų, kurių sutartys pasibaigs šių metų pabaigoje.
Anot jos, reikšminga dalis gyventojų pasirinko šią įmonę nepriklausomu tiekėju ir užfiksavo kainą 18 mėn. periodui, kuris baigsis šių metų pabaigoje. Tokie vartotojai sudaro apie 25 proc. visų mūsų klientų.
„Todėl norime atkreipti šių vartotojų dėmesį – dabar yra geras laikas paanalizuoti savo elektros vartojimo įpročius ir pasirinkti geriausiai poreikius atitinkantį naują planą. Mat nieko nedarant, klientams pasiūlysime artimiausią jo turėtam planą, pagal tuo metu rinkoje esančius tarifus“, – komentavo L. Beganskienė.
Ji pasakojo, kad jau nuo rugsėjo vidurio bendrovė apie tai rašo el. laiškus klientams, juos informuoja žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose ir kt.
„Klientams patariame duoti išankstinį sutikimą, kad jiems būtų siunčiami specialūs planų pratęsimo pasiūlymai ir informacija apie naujus planus“, – aiškino „Ignitis“ atstovė.
Ji konkrečiai neatsakė, kokios sąlygos numatytos naujose sutartyse, didesnės ar mažesnės elektros kainos siūlomos, palyginti su tomis, kurias klientai moka dabar.
„Mažėja ar didėja kaina priklauso nuo to, koks kliento turimas tarifas. Mūsų specialus pasiūlymas tiems, kam metų pabaigoje baigiasi fiksuotos kainos planas, yra 8 mėn. trukmės, su įsigaliojimu nuo 2024 m. sausio 1 d.“ – nurodė L. Beganskienė.
Anot jos, šį planą galima pasirinkti dabar, o jis galioti pradėtų nuo kitų metų pradžios. Esą šiuo metu tai palankiausia pasiūlymų klientams kilovatvalandės kaina („Minimaliam“ planui – 0,227 Eur/kWh, o „Optimaliam“ – 0,211 Eur/kWh, plius 3 eurų dydžio mėnesinis ESO mokestis).
Primename, kad visuomeninio tiekimo (juo naudojasi tie, kas nepasirinko nepriklausomo tiekimo) kaina 0,227 Eur/kWh pasirinkus vienos zonos „Standartinį“ planą.
L. Beganskienės teigimu, jei klientai iki metų pabaigos nesudarys naujų sutarčių, be elektros jie neliks.
„Primename, kad likus 30 d. iki baigiantis plano galiojimui informuosime visus nepriklausomo tiekimo klientus, kurių pasirinktų planų galiojimas artėja prie pabaigos ir kurie nebus pasirinkę naujo plano. Kartu su priminimo laišku klientai sulauks ir kainos pasiūlymo, kuris bus artimiausias turėtam ir bus taikomas naujam periodui, jei klientas nepakeis plano“, – paaiškino įmonės atstovė.
Kainas dar peržiūrės, jos gali kilti
„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas patvirtino, kad paprastai metų pabaiga yra riba, kai besibaigiančių galioti sutarčių skaičius būna didesnis, ir tai esą apima ne tik energetikos rinką.
„Specifiškai tik energetikos rinkai įtakos kol kas dar turi masiniai gyventojų pasirinkimai, paskatinti tam tikrų liberalizacijos bangų.
Kaip tik šiemet sutartys baigsis galioti daliai antrosios bangos klientų, kurie kainą buvo užfiksavę 18 mėnesių. Tad visoje rinkoje bus nemažai gyventojų, kurie iš naujo rinksis, kokia kaina toliau mokės už elektrą. Tarp mūsų klientų tokių maždaug 10 proc.“ – skaičiavo M. Kavaliauskas.
VERT duomenimis, šiuo metu „Elektrum Lietuva“ iš viso turi 184 tūkst. klientų. Vadinasi, naują sutartį turės sudaryti apie 18,4 tūkst. jos klientų.
„Apie besibaigiančias galioti sutartis savo klientus informuojame prieš 45 d. elektroniniais laiškais, o tų, kurių tokiu būdu nepasiekiame – telefonu. Tuo pačiu klientams suteikiame informaciją ir apie mūsų naujausius pasiūlymus, ką jie gali rinktis toliau“, – aiškino vadovas.
Jis tikino, kad fiksuotos kainos planams įmonė visada stengiasi pasiūlyti konkurencingiausias kainas rinkoje.
„Žinoma, vieniems klientams elektros kaina gali mažėti, kitiems didėti – priklausomai nuo to, kada ir kokią kainą klientas buvo fiksavęs prieš tai“, – nedetalizavo M. Kavaliauskas.
Anot jo, nefiksuotos kainos planams įmonė dabar siūlo mažesnį paslaugos antkainį – 0,01936 Eur/kWh (su pridėtinės vertės mokesčiu).
„Jei klientas iki sutarties galiojimo pabaigos niekaip nesureaguoja, tuomet naujos sutarties sąlygos įsigalioja automatiškai – mes laikome, kad klientui visos sąlygos tinka.
Žinoma, būna tokių atvejų, kad klientai laiku nepamato mūsų informacijos apie sutarties galiojimo pabaigą, taip nutikus, jie gali bet kada vėliau kreiptis į mus ir pasikeisti turimas sąlygas į tuo metu mūsų siūlomas naujas“, – paaiškino M. Kavaliauskas.
Jo atstovaujamos įmonės siūlomas žemiausios kainos tarifas šiuo metu siekia 20,922 ct/kWh, fiksuojant jį 6 mėnesiams (šis tarifas yra mažesnis už dabartinį visuomeninio tiekimo tarifą). Tačiau tokios kainos pasiūlymas galios tik iki spalio 30 d.
„Po to savo pasiūlymus mes vėl peržiūrėsime, paprastai kuo arčiau žiemos tuo elektros kainos labiau kyla, tokia yra visos rinkos tendencija. Todėl gyventojams verta pagalvoti apie kainos fiksavimą dabar, nelaukiant sutarties pabaigos žiemą, kuomet kainos visoje rinkoje jau gali būti aukštesnės“, – patarė pašnekovas.
Automatiškai pratęs dabartines sutartis
„Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna tikino, kad šios įmonės sutarčių su klientais pasibaigimo terminas nėra pririštas prie kalendorinių metų pabaigos.
„Klientų bazėje turime sutartis nuo 6 iki 84 mėn trukmės, tad nėra ir konkretaus skirtumo tarp mėnesių pabaigos ir sutarčių termino pabaigos.“
Pasak vadovo, mėnesį prieš sutarties galiojimo pabaigą klientai apie tai yra informuojami elektroniniu paštu.
Ar klientams siūlomos didesnės, ar mažesnės kainos, palyginti su numatytomis dabar galiojančiose sutartyse, „Enefit“ vadovas neatskleidė.
„Nauji siūlomi planai klientams nėra susiję su iki šiol turėtų planų kainomis, ypač fiksuotų kontraktų atveju – pasirašant sutartį yra perkamas finansinis instrumentas apsaugantis nuo kainų svyravimo, ir jo kaina priklauso nuo to kokiam terminui sudaroma sutartis.
Tuo metu fiksuotos kainos planus ir jų kainas periodiškai pateikiame savo internetiniame puslapyje. Jomis remiantis sudarinėjame tiek naujas sutartis, tiek pratęsiame senas“, – nurodė V. Koryzna.
Pasak jo, biržos planai pateikiami su aiškiai įvardinta paslaugos teikimo kainos dalimi. Tad klientai, turintys išmanią apskaitą, esą mato tiesioginius biržos kainų duomenis, mokestį už tiekimo paslaugą ir reguliuojamą kainos dalį už skirstymą.
Vadovas taip pat informavo, kad jeigu klientai nepratęs pasibaigusių sutarčių, jiems bus automatiškai pratęstos dabartinės sutartys.