Vartotojų gynėjai perspėja, kad tokių atvejų gali tik daugėti, mat verslui klysti Lietuvoje apsimoka – negresia jokios piniginės sankcijos, o dalis klientų gali sumokėti per dideles sąskaitas ir to net nepastebėti.
Panevėžietis Vitalijus, gavęs „Ignitis“ sąskaitą už rugsėjo mėnesį suvartotą elektrą jau rengėsi ją apmokėti, tačiau pastebėjo iš bendrovės gavęs antrą laišką, perspėjantį, kad sąskaita netiksli.
„Stebuklingai vakare vėlai atėjo dar vienas laiškas, kad sąskaita anuliuojama, jums išrašoma nauja, nes jie kažkaip susimaišė tarp savų mokėjimų“, – pasakoja panevėžietis Vitalijus Strioga.
„Ignitis“ vyrui pranešė, kad neteisingą sąskaitą gavo dėl techninės klaidos, tačiau gavęs patikslintą sąskaitą, vyras neslepia apmaudo – ji padidėjo pustrečio euro.
„Stebuklingai sąskaita didesnė išrašyta. Pasitikėjimo nekelia, atrodo rimta įmonė, valstybės kontroliuojama, tai kaip valstybė į žmones žiūri, jei taip vieną dieną vieną kainą rašom, pažiūrėjom gal pelnai per maži įmonės, reikia gal didesnę sąskaitą išrašyti“, – nusivylimo neslepia panevėžietis Vitalijus Strioga.
Tokių kaip Vitalijus, gavusių netikslias sąskaitas už rugsėjį suvartotą energiją – 120 tūkst., pasirinkusių biržos planą „Išmanus mėnesinis“. Tai yra daugiau kaip dešimtadalis „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo klientų. „Ignitis“ elektros vartotojai socialiniuose tinkluose dalinasi savo sąskaitų vaizdais. Visose jose bendras panašumas – pataisytose sąskaitose mokėtinos sumos padidintos.
„Dėl techninės klaidos biržos planą pasirinkę klientai gavo neteisingą sąskaitą, įvestas ne tas laikotarpis. Operatyviai pastebėjome klaidą, iš karto informavome klientus“, – tvirtina „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas tvirtina, kad tris ketvirtadalius nepriklausomo tiekimo gyventojams rinkos valdantis „Ignitis“ su klientais turėtų elgtis atsakingiau ir prieš siųsdamas sąskaitas bent jau patikrinti. Ekspertas pasigenda bendrovės atsakomybės prieš klientus, štai dujų vartotojai dėl „Ignitis“ dar pernai brangiai nupirktų dujų šiuo metu toliau priversti permokėti už dujas, o štai dabar ir elektros vartotojai sulaukia įtarimų keliančių sąskaitų.
„Rinkoje yra dominuojantis žaidėjas. Jo priežiūra turi būti griežtesnė. Ministerija, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba turi griežčiau kontroliuoti ir galbūt nustatyti taisykles ir reikalavimus“, – sako energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
„Ignitis“ jaučiasi kaip karalystė, žino, kad yra nebaudžiami. Ką bepadarytų, blogiausiu atveju pasakys „atsiprašau“ ir viskas. Bet kentės gyventojai. Liūdniausia, kad politikai matydami, kas vyksta, nesiima veiksmų“, – teigia Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas.
Už nepatogumus atlyginti nežada
Iš tų, kas apmokėjo gautas mažesnes sąskaitas, kurios, anot „Ignitis“, yra neteisingos, kitą mėnesį bendrovė reikalaus susimokėti skirtumą ir už patirtus nepatogumus „Ignitis“ klientams atlyginti nežada.
„Tiesiog nuoširdžiai atsiprašome už techninį nesklandumą. Operatyviai pastebėjome, informavome, išsiuntėme patikslintą sąskaitą. Tikimės, kad pavyko gana greitai išspręsti klausimą“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Šis atvejis dar kartą parodo, kad Lietuvoje verslui apsimoka klaidinti klientus, anot Vartotojų aljanso, mat dažniausiai už tokius veiksmus nesulaukia jokių sankcijų.
„Lietuvoje yra sudaryta tokia erdvė, kad verslui ne tai kad apsimoka klysti, bet nieko už tai nebūna, kad verslas klysta. Verslas gali klysti, o vartotojas pastebės – nepastebės. Jei nepastebėjo, žiūrėkit, jau verslas kažkur išlošia. Situacija nedovanotina. Verslo klaidos turėtų būti vertinamos neigiamai su pasekmėmis, o pasekmės verslui pačios geriausios finansinės“, – tvirtina Vartotojų aljanso atstovas Rytis Jokubauskas.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, turinti ginti vartotojus nuo elektros tiekėjų savivalės, kol kas nesiima jokių veiksmų dėl „Igničio“ klaidingų sąskaitų, ir tam, kad pradėtų tyrimą, taryba laukia bent vieno nepatenkinto kliento skundo.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.