Sutartis tarp „Klaipėdos naftos“ ir Norvegijos kompanijos dėl suskystintų dujų terminalo statybos bus pasirašyta artimiausiomis savaitėmis, sako energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Pasak jo, pastačius terminalą Lietuva kasmet sutaupys apie 250 mln. litų.
„Mes artimiausiu metu, artimiausiomis savaitėmis planuojame, kad bus pasirašyta sutartis tarp “Klaipėdos naftos„ ir Norvegijos kompanijos dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo-laivo statybos. Šita sutartis leis, kad 2014 m. pabaigoje mes iš tikro turėsime alternatyvų dujų tiekėją ir turėsime jau konkurencinį elementą dujų rinkoje. Tai, neabejoju, leis daryti didelę įtaką dujų kainoms“ , - ketvirtadienį ryte „Žinių radijui“ sakė A. Sekmokas.
Ministras teigė, kad žiniasklaidoje paskelbta informacija, jog dešimtmečiui dujų saugyklos nuoma Lietuvai kainuos 1,8 mlrd. litų, nėra tiksliai apibūdinanti situaciją.
„Tie skaičiai man yra panašu į tai, kai perkamas automobilis už, tarkime, 60 tūkst. litų, bet sakoma, kad vairuotojas ar savininkas turės sumokėti kokius 300 tūkst. litų per 10 metų pirkdamas benziną. Į tą 1,8 mlrd. įskaičiuota visi veiklos kaštai, sąnaudos, ir tai yra visiškai absurdiškas ir ekonomiškai nepaaiškinamas skaičius“, - sakė A. Sekmokas.
Ministro teigimu, kaina buvo pasiekta skaidraus konkurso, kuriame varžėsi trys kompanijos, metu, ir yra ekonomiškai konkurencinga.
„Klaipėdos nafta“ aiškiai išanalizavo skaičius, ir terminalo veikla šiais metais, jeigu mes šiais metais importuotume suskystintas gamtines dujas pagal tas kainas, kurios yra dujų rinkoje, ir toliau importuotume tokias dujas už tokią kainą, kurią šiandien mokame „Gazprom“, kasmet mes galėtume sutaupyti po 250 mln. litų. Jeigu taip ekstrapoliuoti, tai būtų 2,5 mlrd. litų per 10 metų", - skaičiavo A. Sekmokas.
Ministras priminė, kad terminalo statyba ir kitos sudėtinės projekto dalys, pagal dabartinius planus, turėtų būti baigta iki 2014 m. pabaigos. Jis teigė neabejojantis, kad viskas bus atlikta laiku.
A. Sekmokas pažymėjo, kad iki šiol „Gazprom“ net nenorėjo kalbėtis su Lietuva dėl mažesnių dujų kainų, tačiau dabar, pasak jo, situacija keičiasi, ir tai susiję su aktyviais Lietuvos veiksmais siekiant atsikratyti priklausomybės nuo vienintelio dujų tiekėjo.
„Pernai du kartus derybinė delegacija važiavo į Maskvą, kalbėjo, tačiau dialogui būtinos dvi pusės. Kai Lietuva kalbasi, “Gazprom„ tyli. Tiekimo monopolį turėdamas “Gazprom„ buvo nelinkęs kalbėti. Tačiau situacija pradėjo keistis, ponas Medvedevas [Aleksandras Medvedevas, “Gazprom„ antrinės įmonės “Gazprom Eksport„ generalinis direktorius - ELTA] prašėsi susitikimo su Premjeru, atvyko į Lietuvą, ir jis vėl nori kalbėti dėl trečio paketo įgyvendinimo“ , - kalbėjo A. Sekmokas.
Jis pabrėžė, kad tai rodo, jog nuosekli politika duoda rezultatų, nors ir ne iš karto, ir išreiškė viltį, kad „Gazprom“ ir ateityje į bendradarbiavimą žiūrės racionaliai.