Apie tai rašo „Ukrinform“.
„Ukraina kasetinius šaudmenis gavo 2023 m., po 9 metus trukusių karo veiksmų prieš Ukrainą“, – pažymėjo V. Zelenskis.
Jis pabrėžė, kad atakuoti Ukrainai Rusijos Federacija panaudojo įvairius ginklus, tarp jų ir draudžiamus, tokius kaip kasetinės bombos.
„Jie (Rusijos kariuomenė – red.) ir naudojo, ir naudoja (kasetinius šaudmenis – red.).<...> Mes prieš juos panaudosime tuos pačius ginklus. Ir tai yra sąžininga“, – sakė Ukrainos prezidentas.
Bidenas patvirtino: JAV perduos Ukrainai kasetinių bombų
Liepos pradžioje JAV prezidentas Joe Bidenas patvirtino, kad Ukrainai bus perduotos kasetinės bombos.
„Sprendimas buvo priimtas po kelių mėnesių vidinių debatų dėl to, ar tiekti ginčytiną amuniciją, kurią draudžia daugelis pasaulio šalių. Kasetinės bombos sprogsta ore virš taikinio, paleisdamos nuo dešimčių iki šimtų mažesnių sprogmenų didelėje teritorijoje“, – skelbė „The Washington Post“.
Rusijos ir Ukrainos pajėgos kare šiuos sprogmenis jau naudojo.
Tuo metu Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas tviteryje pranešė, kad telefonu kalbėjosi su JAV Pentagono vadovu Lloydu Austinu.
Jo teigimu, buvo kalbėtasi apie naujus projektus, susijusius su įvairių rūšių šaudmenų tiekimu.
„Laukite gerų naujienų“, – rašė O. Reznikovas.
„Šios bombos yra efektyvios, jos leistų mums kompensuoti skirtumą (lyginant su Rusijos panaudojamu amunicijos kiekiu, – red. past.). Rusai naudoja jas prieš mus, todėl mūsų savigynos tikslais mes turime pilną teisę panaudoti tokią pačią amuniciją. Ir tai tik ten, kur laukai, nes labai svarbu nepataikyti į taikius gyventojus. Mes nenaudosime jų deokupuojant miestus“, – WP cituojamas Ukrainos gynybos ministras O. Reznikovas.
Pasaulyje dėl kasetinių bombų absoliuti dauguma šalių sutaria vieningai: jų naudoti negalima. Toks sprendimas buvo priimtas dar 2008-aisiais, kuomet daugiau nei šimtas šalių pasirašė draudimo sutartį. Tačiau sutarties neratifikavo tokios šalys kaip Rusija, JAV, Ukraina ar Kinija.
Praktika rodo, kad nuo 10 iki 40 proc. kasetinės bombos užtaisų lieka nesprogę ir taip vėliau kelia grėsmę civiliams dar praėjus daugeliui metų po karų pabaigos. JAV atstovų teigimu, ukrainiečiams būtų tiekiamos naujausios kartos kasetinės bombos, kurių nesprogstančių elementų „efektyvumas“ siekia apie 3 proc.