Ilgametis C. Thomson tyrimas, apimantis dešimtis tūkstančių žmonių, parodė, kad tinkamai dozuojant vitaminą D ir kalcį galima sumažinti vėžio riziką, tačiau tai gali turėti ir tam tikrų šalutinių poveikių.
„Kai man diagnozavo storosios žarnos vėžį, buvau dietologė, bėgiojanti maratonuose, o man buvo 40 metų, – „Business Insider“ pasakojo Arizonos universiteto profesorė, dietologė ir vėžio prevencijos ekspertė Cynthia Thomson. – Yra daugybė vėžio atvejų, kurių negalime išvengti, ir neturime supratimo, kodėl žmonės suserga“.
Tačiau, kaip nustatė C. Thomson, dešimtmečius tyrinėjusi maisto papildų poveikį dešimtims tūkstančių žmonių, pakankamas kalcio ir vitamino D vartojimas gali akivaizdžiai sumažinti riziką susirgti mirtinomis ligomis, įskaitant kai kuriuos vėžinius susirgimus. Iš tiesų manoma, kad žmogaus suvartojamų maistinių medžiagų kiekis, kuriam didelę įtaką daro mityba, lemia apie 30 proc. vėžio rizikos.
Naujausiame jos tyrime, paskelbtame žurnale „Annals of Internal Medicine“, maždaug septynerius metus buvo stebima daugiau kaip 36 280 moterų po menopauzės, kurioms atsitiktine tvarka buvo paskirta vartoti vitaminą D ir kalcį arba (nežinant) vietoj jų gauti placebo tabletes.
Ilgainiui paaiškėjo, kad šie maisto papildai turėjo nedidelį, bet apčiuopiamą poveikį mažinant mirčių nuo vėžio skaičių. Tačiau papildų vartojimas turėjo ir šiokią tokią riziką.
Žymiai mažiau krūties ir storosios žarnos vėžio tarp papildų vartotojų
Po 22 metų mokslininkai, įvertinę, kaip sekėsi maisto papildus vartojusioms moterims, palyginti su jų nevartojusiomis tyrimo dalyvėmis, nustatė, kad vitamino D ir kalcio papildus vartojusių moterų mirčių nuo vėžio sumažėjo 7 proc.
Ypač įspūdingai sumažėjo invazinio krūties vėžio (19 proc.) ir storosios žarnos vėžio (31 proc.) atvejų.
Tačiau ne visos naujienos buvo geros. Tyrime dalyvavusioms moterims, kurios kartu vartojo šiuos du papildus, taip pat šiek tiek, bet išmatuojamai 6 proc. padidėjo rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, pavyzdžiui, širdies ligomis, kurios yra pagrindinė vyrų ir moterų mirties priežastis JAV.
C. Thomson komanda tiksliai nežino, kas lėmė šį padidėjimą, tačiau įtaria, kad skirtumas galėjo atsirasti dėl to, kad kalcio papildai paskatino didesnį vainikinių arterijų kalkėjimą.
„Nenorėčiau, kad kardiologai sakytų „niekas neturėtų vartoti kalcio papildų“, o onkologai sakytų „visi turėtų juos vartoti“ – mums tikrai reikia išnagrinėti individualius profilius, – sakė C. Thomson. – Manau, kad medicina eina šiuo keliu. Ji nebus universali“.
Nepaisant galimos rizikos širdžiai, C. Thomson vis tiek kasdien vartoja vitamino D ir kalcio papildus.
Tačiau ji sako, kad neturėtumėte tiesiog kopijuoti jos režimo. Vietoj to, svarstymas, kokius papildus vartoti ilgaamžiškumui užtikrinti, turėtų būti labai individualus mokslas. Trys veiksniai, padėjo jai priimti sprendimą.
Atlikite kraujo tyrimus – rezultatai padės nustatyti papildų režimą
C. Thomson sako, kad prieš įtraukdama į savo mitybą vitamino D ir kalcio papildus ji apsvarstė bent tris atskirus veiksnius:
- Ji pastebėjo, kad atliktų kraujo tyrimų rezultatai parodė, jog jos vitamino D kiekis yra mažas. Vartojant po 400 TV (Tarptautinių Vienetų) per dieną, vėlesnių tyrimų metu ji pasiekė normą – tai ženklas, kad jos strategija veikia.
- Ji įtarė, kad jos, kaip veganiškai nusiteikusios „mėsos vengiančios“ ir gaunančios kalcio iš tokių produktų kaip tofu, riešutai ir lašiša, mityboje gali būti šiek tiek per mažai kalcio. (Kraujo tyrimais negalima tinkamai nustatyti kalcio kiekio, nes organizmas yra linkęs griežtai reguliuoti šią sistemą, ištraukdamas kalcį iš raumenų, jei jo nepakanka su maistu).
- Galiausiai ji labiau nerimauja dėl savo asmeninės storosios žarnos vėžio istorijos nei dėl rizikos kalkėti vainikinėse arterijose. Jos apskaičiavimai galėjo būti kitokie, jei ji asmeniškai ar šeimoje būtų sirgusi inkstų akmenlige.
Apie papildus galvokite kaip apie dietos papildymą, o ne kaip apie trumpesnį kelią
C. Thomson, kaip ir kiti žymūs mokslininkai, teigia, kad jei tikrai norite daryti didelę įtaką lėtinių ligų, pavyzdžiui, vėžio, išsivystymo rizikai, visų pirma laikykitės įvairios ir sveikos mitybos, kurioje gausu augalinės kilmės maisto, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir riešutų. Tai yra ta pati strategija, kurią naudoja ilgaamžiai žmonės visame pasaulyje.
„Maisto papildai skirti tik tam, kad papildyti mitybos trūkumus“, – sakė ji.
Ekspertė žino, kad papildai niekada nepanaikins vėžio rizikos. Bet kokia jų teikiama nauda sveikatai gali pasimatyti tik po kurio laiko, būti nedidelė ir kiekvienam pacientui skirtinga.
„Kaip jie veikia jus ar mane, gali net skirtis, tiesa? – sakė ji. – Aš tiesiog manau, kad tai tikrai yra argumentas, kodėl reikia žiūrėti į kiekvieną pacientą individualiai“.
Apskritai melagienu info