Gydytoja hematologė Eglė Simaškienė, „Vitagama“ įkūrėja naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kaip dažnai reikėtų atlikti profilaktinius kraujo tyrimus, kokių tyrimų vertėtų nepraleisti ir paaiškino, ką jie gali išduoti.
Gydytoja pažymi, kad tikslūs kraujo tyrimai ir jų atlikimo dažnis gali skirtis. Tai priklauso nuo individualių sveikatos poreikių, taip pat amžiaus, lyties sveikatos būklės ir kitų veiksnių.
„Geriausia pasitarti su savo gydytoju, kuris galės paskirti būtent jums tinkamus tyrimus“, – sako E. Simaškienė.
Nepamirškite šių tyrimų
Vis tik, ji priduria, kad pagal bendras gaires yra rekomenduojama profilaktiškai atlikti kai kuriuos tyrimus, nes jie gali parodyti įvairias būkles.
„Rekomenduojama profilaktiškai tyrimus atlikti bent vieną kartą per metus. Norint stebėti savo sveikatos būklę intensyviau, tyrimus galima atlikti kas 3-4 mėnesius. Žmonėms su esamomis ligomis ar rizikos veiksniais gali būti skiriama daugiau periodinių tyrimų“, – primena pašnekovė.
Pirmiausia, naudinga atlikti bendrą kraujo tyrimą (BKT) – kaip pasakoja hematologė, jis dažnai atliekamas profilaktiškai, tikrinama kraujo sudėtis – eritrocitai, leukocitai, trombocitai.
„Tai gali padėti nustatyti įvairias būkles, tokias kaip anemija, uždegimus, alergijas ir infekcijas“, – apie bendrą kraujo tyrimą aiškino gydytoja.
Kitas tyrimas, kurio nevertėtų praleisti – lipidų profilis. Jis atliekamas siekiant nustatyti cholesterolio ir trigliceridų lygius kraujyje, o tai gali padėti įvertinti širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą.
E. Simaškienė pamini ir cukraus kiekio kraujyje tyrimą – jis atliekamas siekiant nustatyti diabeto riziką arba jau esant diabetui.
Profilaktiškai reikėtų atlikti ir kitų organų funkcijos tyrimus. Hematologė išskiria kepenų funkcijos (ALT, AST, GOT), inkstų funkcijos (kreatinino, šlapalo) ir kitų organų rodiklių stebėjimą.
Kitas tyrimas, kurį ypač svarbu atlikti vaikams, paaugliams ir menstruacinio amžiaus moterims, tačiau verta atlikti visiems – feritino koncentracijos tyrimas. Jis padeda stebėti galimas anemijos problemas, geležies stoką.
Nepamirškite vitaminų ir mineralų tyrimo
Gerai savijautai taip pat itin svarbu subalansuotas mineralų ir vitaminų kiekis organizme, todėl šį tyrimą reikėtų atlikti profilaktiškai, ypač, jei kyla įtarimų dėl vitaminų ir mineralų – kalio, magnio, natrio, cinko, vario, fosforo, vitamino D, B grupės vitaminų – trūkumo ir pasireiškia to sukeliami simptomai:
„Kai kurių jų stoka gali lemti imuniteto susilpnėjimą, plaukų, odos pokyčius, širdies veiklos ir raumenų, kaulų veiklos sutrikimus ar netgi nerimo ar depresijos paūmėjimus.“
Gydytoja hematologė taip pat primena apie profilaktinių tyrimų programas pagal amžių, kurių nereikėtų pamiršti ir išsitirti.
„Rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju, atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę ir poreikius, kuomet yra paskiriamas konkretus tyrimų planas“, – priminė gydytoja hematologė E. Simaškienė.