Tuo metu pakrančių apsaugos tarnyba pranešė, kad 12 Kinijos laivų buvo aptikta aplink vieną atokią Taivano salą.
„Apie 15 val. (vietos, 10 val. Lietuvos laiku) septynių laivų flotilė, priklausanti Kinijos jūrų ir žuvininkystės departamentams, įplaukė į mūsų ribojamus vandenis“ aplink Dzinmeną, teigė tarnyba ir pridūrė, kad tą patį padarė dar keturi Kinijos pakrančių apsaugos laivai, o penktasis „plaukė už mūsų vandenų ribų“.
Apie naujausius incidentus pranešta artėjant gegužės 20-ąją numatytai naujojo Taivano prezidento Lai Ching-te, kurį Kinija laiko pavojingu separatistu, inauguracijai.
Kinija, kuri savivaldžią salą laiko savo teritorijos dalimi, dažnai aplink salą pasiunčia savo karinius lėktuvus ir laivus.
180 km Taivano sąsiauris skiria savivaldžią salą nuo Kinijos ir yra svarbi krovininių laivų arterija.
Trečiadienį per sąsiaurį taip pat praplaukė JAV karinis laivas „USS Halsey“.
Trečiadienį JAV 7-asis laivynas pareiškė, kad eskadrinis minininkas „gegužės 8 dieną atliko įprastą tranzitą per Taivano sąsiaurį vandenyse, kuriuose pagal tarptautinę teisę leidžiama laivybos ir skrydžių laisvė“.
Priduriama, kad šis „USS Halsey“ perplaukimas „rodo Jungtinių Valstijų įsipareigojimą laikytis visų tautų laivybos laisvės principo“.
„Nė vienas tarptautinės bendruomenės narys neturėtų būti gąsdinamas ar verčiamas atsisakyti savo teisių ir laisvių“, – nurodė JAV 7-asis laivynas.
Kinijos karinių jūrų pajėgų Rytų teatro vadavietės atstovas spaudai pulkininkas Li Xi pavadino amerikiečių eskadrinio minininko praplaukimą viešu akibrokštu.
Pasak jo, karinės jūrų ir oro pajėgos stebėjo „USS Halsey“ plaukimą per Taivano sąsiaurį.
„Karinės pajėgos teatre visą laiką išlieka itin budrios ir ryžtingai saugo nacionalinį suverenitetą ir saugumą“, – nurodoma pranešime.
Sausio mėnesį Taivano prezidento rinkimus laimėjo Lai Ching-te, kurį Pekinas laiko pavojingu separatistu, Kinijai teigiant, kad jo pergalė sukels karą ir Taivano nuosmukį.
Kinija sako, kad vieną dieną ketina užgrobti Taivaną, prireikus – jėga.
Įtampa tarp Pekino ir Taibėjaus dar labiau padidėjo po to, kai Taivano prezidentės Tsai Ing-wen administracija ir vyriausybė atmetė Kinijos pretenzijas į salą.