Taibėjaus pareiškimas pasirodė po ketvirtadienį įvykusio šių dviejų autoritarinių valstybių lyderių susitikimo akis į akį Uzbekistano Samarkando mieste.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas su kolega iš Kinijos Xi Jinpingu buvo jųdviejų pirmosios asmeninės derybos nuo karo Ukrainoje pradžios. Jų metu jie gyrė savo strateginius ryšius kaip atsvarą Vakarams.
Samarkande Xi Jinpingas sakė V. Putinui, kad yra „pasiruošęs kartu su Rusija dėti pastangas, kad prisiimtų didžiųjų galių vaidmenį“.
V. Putinas pakartojo, kad Rusija remia Kinijos pretenzijas į savarankišką Taivaną, kurį Pekinas laiko savo teritorija ir yra pažadėjęs vieną dieną jį susigrąžinti, prireikus – jėga.
Dviejų autoritarinių lyderių santykiai sukėlė nerimą Taibėjui, kuris baiminasi, kad vieną dieną Pekinas gali pasekti Maskvos pavyzdžiu ir įsiveržti į kaimynę.
Taivano užsienio reikalų ministerija savo pareiškime teigė, kad „griežtai smerkia Rusiją už tai, kad ji, sekdama Kinijos komunistų partijos autoritarinės ekspansionistinės vyriausybės pavyzdžiu, tarptautinėse arenose toliau daro melagingus pareiškimus, žeminančius mūsų šalies suverenitetą“.
Rusija „tuos, kas palaiko taiką ir status quo, vadina provokatoriškais, o tai labai gerai parodo, kokią žalą Kinijos ir Rusijos autoritarinių režimų aljansas daro tarptautinei taikai, stabilumui, demokratijai ir laisvei“, sakoma pareiškime.
„Beribė“ partnerystė
Kinija ir Rusija, buvusios Šaltojo karo sąjungininkės, pastaraisiais metais suartėjo, girdamos savo „beribę“ partnerystę, turinčią tapti atsvara JAV dominuojančiai pozicijai pasaulyje.
Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) susitikimas Samarkande V. Putinui vyksta svarbiu metu, rusų pajėgoms susiduriant su didelėmis nesėkmėmis mūšio lauke Ukrainoje, o Vakarams siekiant paversti Maskvą parijumi tarptautinėje scenoje.
Xi Jinpingui, išvykusiam pirmosios užsienio kelionės nuo COVID-19 pandemijos pradžios, tai yra proga pastiprinti savo, kaip pasaulinio veikėjo, pozicijas prieš spalio mėnesį įvyksiantį svarbų Kinijos valdančiosios komunistų partijos suvažiavimą.
Abiem lyderiams šis susitikimas bus galimybė pasirodyti prieš Vakarus, ypač Jungtines Valstijas, lyderiaujančias dėl sankcijų Ukrainą užpuolusiai Rusijai ir supykdžiusias Pekiną pastaruoju metu demonstruojama parama Taivanui.
Įtampa Taivano sąsiauryje išaugo iki aukščiausio lygio per pastaruosius dešimtmečius, kai Kinija surengė precedento neturinčias karines pratybas, atsakydama į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą Taibėjuje praėjusį mėnesį.
Savaitę po jos vizito Kinija siuntė karo laivus, raketas ir naikintuvus į vandenis ir oro erdvę aplink Taivaną, kuris pasmerkė šias pratybas ir raketų bandymus kaip pasirengimą invazijai.