Helsinkyje įsikūrusios „Vita Laboratories“ mokslininkai pareiškė, kad naujoji atmaina, pavadinta Fin-796H, pasižymėjo mutacijomis, kurios anksčiau buvo pastebėtos Didžiosios Britanijos ir Pietų Afrikos viruso atmainose, tačiau su „unikalia“ jų kombinacija.
„Naujoji atmaina buvo aptikta pas vieną pacientą praėjusią savaitę, taigi informacijos apie vakcinų neefektyvumą ar galimą šios atmainos atsparumą joms kol kas nėra“, – „Yle“ cituojama laboratorijos mokslininkė Taru Meri.
Ji taip pat pabrėžė, kad šio viruso kildinimas iš pačios Suomijos yra abejotinas, nes šalyje yra labai menkas susirgimų skaičius.
Virusologijos profesorius Ilkka Julkunenas „Yle“ pasakojo, kad sprendžiant iš dabar turimos informacijos, naujoji atmaina nekelia didelio pavojaus.
„Aš labai stipriai nepergyvenčiau, nes mes neturime aiškios informacijos, kad ši nauja atmaina galėtų lengviau persiduoti ar ji būtų atspari tiek jau persirgusių imunitetui, tiek ir vakcinoms“, – aiškino jis.
Helsinkio biotechnologijų universiteto mokslininkas Petri Auvinenas paaiškino, kad naujos atmainos aptikimas buvo „laiko klausimas“.
„Tačiau naujai atrasta atmaina skiriasi nuo to, ką tikėtasi išvysti, nes genetiškai neprimena jokios kitos žinomos atmainos“, – aiškino jis.
PGR testai gali būti neefektyvūs, perspėja ekspertai
„Vita Laboratories“ mokslininkai mano, kad naujos atmainos atradimas yra svarbus, nes toks koronavirusas gali neatsispindėti PGR testuose. Standartinis PGR testas ieško genetinės sekos grandinės, o jeigu ji pakinta, kyla pavojus, kad virusas bus neaptiktas.
Nepaisant to, raminama, kad PGR testai dažniausiai ieško mažiausiai dviejų skirtingų genetinės sekos grandinių.
Laboratorijos mokslininkės teigimu, būtent grėsmė, kad PGR testai gali neatpažinti pakitusio koronaviruso genetinės sekos grandinės yra svarbiausia šio atradimo informacija šiuo metu.