Tai jau antras Pchenjano raketų paleidimas per tris dienas, surengtas prasidėjus didžiausioms per penkerius metus bendroms Pietų Korėjos ir JAV karinėms pratyboms.
Šiaurės Korėjai keliant vis didesnę karinę ir branduolinę grėsmę, ir pastaraisiais mėnesiais vykdant vis labiau provokuojamus uždraustų ginklų bandymus, Vašingtonas ir Seulas plečia bendradarbiavimą gynybos srityje.
„Mūsų kariuomenė nuo 7 val. 41 min. (0 val. 41 min. Lietuvos laiku) iki 7 val. 51 min. pastebėjo dvi trumpojo nuotolio balistines raketas, paleistas Rytų (Japonijos) jūros link iš Čangjono rajono Pietų Hvanghės provincijoje“, – sakoma Štabų vadų komiteto pareiškime.
„Mūsų kariuomenė sustiprino stebėjimą ir budrumą, rengdamasi papildomiems paleidimams, tuo pačiu palaikydama visiško pasirengimo padėtį glaudžiu bendradarbiavimu tarp Pietų Korėjos ir Jungtinių Valstijų“, – sakoma jame.
Pirmadienį Šiaurės Korėja pranešė, kad išbandė dvi iš povandeninio laivo paleidžiamas strategines sparnuotąsias raketas, taip tikriausiai protestuodama prieš JAV ir Pietų Korėjos pratybas.
Pratybos, vadinamos „Laisvės skydu“, prasidėjo pirmadienį ir truks 10 dienų.
Šį mėnesį Pietų Korėjos kariuomenė atskleidė, kad abiejų sąjungininkių specialiosios pajėgos prieš „Laisvės skydą“ rengė karines pratybas, pavadintas „Tikmedžio peiliu“, kurių metu imituojami tikslūs smūgiai svarbiausiems Šiaurės Korėjos objektams.
Sąjungininkų teigimu, „Laisvės skydo“ pratybose daugiausia dėmesio skiriama „besikeičiančiai saugumo aplinkai“ dėl padidėjusios Šiaurės Korėjos agresijos.
Pietų Korėjos kariuomenė teigė, kad pratybose „Laisvės skydas“ „taikomos karo meto procedūros, kuriomis siekiama atremti galimas Šiaurės Korėjos atakas ir vykdyti stabilizavimo kampaniją Šiaurėje“.
Ji pabrėžė, kad tai „gynybinės pratybos, pagrįstos bendru operatyviniu planu“.
Tačiau Šiaurės Korėja visas tokias pratybas vertina kaip invazijos repeticijas ir ne kartą įspėjo, kad atsakydama į jas imsis „triuškinančių veiksmų“.
Tikimasi daugiau
Praėjusiais metais Šiaurės Korėja pasiskelbė esanti „negrįžtama“ branduolinė jėga ir paleido rekordiškai daug raketų.
Praėjusį mėnesį šalies lyderis Kim Jong Unas įsakė savo kariuomenei suintensyvinti pratybas ir pasirengti „tikram karui“.
Seulo „Ewha“ universiteto profesorius Leifas Easley sakė, kad nors Pchenjanas savo raketų bandymus paprastai pateisina besdamas pirštu į Pietų Korėjos karines pratybas, jie taip pat turi vidaus tikslą.
„Tai daugiausia susiję su tuo, kad Kim Jong Uno režimas nenori atrodyti silpnas, nes namuose patiria ekonominių sunkumų, o Pietų Korėja sėkmingai stiprina savo įprastinę ugnies galią ir partnerystę saugumo srityje“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
„Todėl iš Pchenjano galima tikėtis tolesnių jėgos demonstracijų“, – pridūrė jis.
Vašingtonas ne kartą pakartojo savo „geležinį įsipareigojimą“ ginti Pietų Korėją, įskaitant „visų savo karinių pajėgumų, įskaitant branduolinius, panaudojimą“.
Pietų Korėja savo ruožtu nori užtikrinti vis labiau nerimaujančią visuomenę dėl JAV įsipareigojimo laikytis vadinamojo išplėstinio atgrasymo, dėl kurio JAV karinės priemonės, įskaitant branduolinius ginklus, padeda užkirsti kelią išpuoliams prieš sąjungininkus.
Anksčiau analitikai teigė, kad Šiaurės Korėja tikriausiai pasinaudos pratybomis kaip pretekstu surengti daugiau raketų paleidimų ir galbūt net branduolinį bandymą.
„Net ir atlikus branduolinį bandymą reikėtų tikėtis daugiau raketų paleidimų, kurių stilius ir mastas gali skirtis. Daugiau Šiaurės Korėjos bauginimo veiksmų neturėtų stebinti“, – teigė į pensiją išėjęs Pietų Korėjos kariuomenės generolas Chun In-bumas.