„Iš esmės tai reiškia, kad reikia laikytis pažado, vėl ir vėl duoto per dešimtmečius nuo 1945-ųjų (...). Pažado „niekada daugiau“, – Berlyno sinagogoje, į kurią praėjusį mėnesį užpuolikai nuo gatvės sviedė du Molotovo kokteilius, sakė O. Scholzas.
Vokietijos vadovas kalbėjo Krištolinės nakties pogromo, kuriuo prasidėjo Holokaustas, 85-ųjų metinių proga. Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijos naciai planingai išžudė šešis milijonus Europos žydų.
1938 metų lapkričio 9–10 dienomis naciai nužudė mažiausiai 90 žydų, visoje Vokietijoje ir Austrijoje padegė 1 400 sinagogų ir nusiaubė žydų parduotuves bei įmones.
Pretekstas organizuotam Krištolinės nakties pogromui buvo Vokietijos diplomato nužudymas Paryžiuje 1938 metų lapkričio 7 dieną. Diplomatą nušovė Lenkijos studentas žydas.
Naciai išvežė į koncentracijos stovyklas mažiausiai 30 tūkst. žydų ir privertė žydus sumokėti „kompensaciją“ už turtui padarytą žalą.
Šių metų spalio 7 dieną palestiniečių islamistų grupuotės „Hamas“ kovotojai įsiveržė per sieną iš Gazos Ruožo į Izraelį ir nužudė daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių, jų namuose, gatvėse, muzikos vakarėlyje.
Dėl šio kruviniausio išpuolio nuo pat žydų valstybės įkūrimo Izraelis paskelbė karą „Hamas“. Anot „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos, per atsakomąją Izraelio karinę kampaniją jau žuvo daugiau kaip 10,5 tūkst. žmonių, tarp jų daug vaikų.
Vokietijos federalinė policija pranešė, kad po spalio 7-osios šalyje jau užregistruota apie 2 tūkst. antisemitinių incidentų, susijusių su Izraelio ir „Hamas“ konfliktu. Pareigūnai sustiprino saugumą prie žydų institucijų.
Spalį du vyrai metė Molotovo kokteilius į Berlyno centre esančią sinagogą. Nors niekas nenukentėjo, išpuolis sukrėtė daugelį sostinės žydų.
Kai kuriuose Vokietijos gatvėse vykusiuose palestiniečius remiančiuose mitinguose dalyvavo kraštutinių dešiniųjų ir kraštutinių kairiųjų pažiūrų ekstremistai, kurie skandavo antiizraelietiškus ir antisemitinius šūkius, sukėlė susirėmimų su policija.
O. Scholzas, dauguma jo vyriausybės narių ir prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris dalyvavo ceremonijoje minėtoje sinagogoje kartu su Vokietijos žydų centrinės tarybos pirmininku Josefu Schusteriu, 102 metų Holokaustą išgyvenusia Margot Friedlaender ir „Hamas“ įkaitais laikomų izraeliečių šeimų nariais.