„Po to, kai partizanai ir Ukrainos ginkluotosios pajėgos aktyviai kovojo [mūšio lauke] dar vieną savaitę, Rusijos kariai išveža savo šeimas iš miesto“, – sakė jis.
Ši situacija susiklostė po to, kai Chersono valdžia sekmadienį pranešė, kad kai kurie Rusijos vadai paliko miestą.
Zaporižios AE – didelis radiacijos arba gaisro pavojus
Zaporožės atominė elektrinė – didžiausia atominė elektrinė Europoje ir ji nuo kovo pradžios yra kontroliuojama Rusijos kariuomenės. Karo studijų instituto duomenimis, Rusija gali laikyti sunkiąją karinę techniką pačiame objekte, naudodama ją kaip skydą nuo Ukrainos smūgių.
Rusijos ir Ukrainos pajėgos elektrinės apylinkėse kaunasi jau kelis mėnesius, tačiau pastarąją savaitę vis daugėjo pranešimų apie apšaudymus prieš pačią stotį. Kad suprastų, ką tai reiškia karo ateičiai ir civiliams, gyvenantiems regione, „Meduza“ kalbėjosi su radiochemiku Borisu Žuikovu.
Šiuo metu didžiausia Europos atominė elektrinė yra bene pavojingiausioje vietoje, kokioje tik gali būti – Ukrainos okupuotos teritorijos pakraštyje. Kadangi stotį užimančios Rusijos pajėgos nieko neįsileidžia, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), kuri, radiochemiko Boriso Žuikovo teigimu, yra geriausias šaltinis naujausiai informacijai apie situaciją gauti, turi ieškoti būdų, kaip stebėti situaciją iš toli.
„Yra tam tikra [nuotolinio] informacijos teikimo sistema“, – „Meduzai„ sakė jis. Tačiau kiek apie visą istoriją yra pranešama, šiuo metu yra vienas didžiausių klausimų.
Anot Žuikovo, buvo kalbama apie TATENA komisiją, kuri turėjo apsilankyti elektrinėje, kuriai vis dar vadovauja ukrainiečių technikai. Tačiau tiek Rusijos, tiek Ukrainos pusės abejoja tokio vizito pagrįstumu.
„Rusijos pusė įtaria, kad TATENA yra šališka ir politizuota“, – sakė Žuikovas. „Aš buvau TATENA biure daug kartų ir ten dirba daug žmonių iš besivystančių šalių. Kišimasis į politines problemas nėra jų tikslas“.
Tuo tarpu Ukraina susirūpinusi dėl saugumo. Būtų ne tik beveik neįmanoma užtikrinti TATENA komisijos narių saugumo aktyvioje karo zonoje, bet ir užtikrinti, kad Ukrainos Zaporižios AE darbuotojai laisvai galėtų kalbėti su TATENA nariais.
„Jei TATENA paklaus kai kurių darbuotojų apie tai, kas vyksta, o Rusijos valdžia ar Rusijos kariai stebės pokalbį, darbuotojai gali nerimauti dėl savo saugumo, jie gali bijoti atpildo už sąžiningus atsakymus“, – sakė Žuikovas.
„Galbūt šiuos žmones reikėtų atvežti į neutralią teritoriją ir ten apklausti. Trumpai tariant, tai sudėtingas klausimas“, – sakė jis.
Rusijos pajėgos užėmė Zaporižios atominę elektrinę pirmosiomis Rusijos invazijos į Ukrainą dienomis.
Tačiau jei Rusijos valdžia tikisi aneksuoti aplinkines teritorijas ir visam laikui kontroliuoti objektą, joms teks susidoroti su daugiau nei keletu problemų. Viena vertus, stotis prijungta prie Ukrainos elektros tinklo.
„Tai absoliučiai svarbu, nes stotis ne tik tiekia elektrą, bet ir ją vartoja, iš dalies dėl savo aušinimo sistemos“, – sakė Žuikovas. „Reaktoriai gali veikti autonomiškai, bet tai gali daryti tik ribotą laiką“.
Net jei Rusija teoriškai pajėgtų perjungti elektrinę į Rusijos elektros tinklą, vis tiek tektų pasikliauti Ukrainos technikų patirtimi, nors elektrinė remiasi VVER (vanduo-vanduo energetiniais reaktoriais), kurie buvo suprojektuoti Sovietų Sąjungoje, Zaporižios elektrinės įranga gerokai skiriasi nuo Rusijos atominių stočių.
Pavyzdžiui, viename iš reaktorių naudojami kuro elementai, atvežti iš JAV, o juos pakeisti, sakė Žuikovas, nebus lengva užduotis.