Apie Putino parankinius rašo Laisvosios Rusijos forumas su tikslu paviešinti Putino režimą remiančius, bendrininkaujančius ir leidžiančius veikti asmenis.
Artemijus Lebedevas gimė 1975 m. vasario 13 d. Maskvoje filologo Andrejaus Lebedevo ir rašytojos Tatjanos Tolstajos šeimoje. 1989 metais Lebedevas su tėvais persikėlė į JAV, tačiau po metų grįžo į SSRS, pasak jo, neapsikęsdamas vakarietiško pasaulio.
1991 m. įstojo į Maskvos valstybinio universiteto Žurnalistikos fakultetą, tačiau antrajame kurse buvo pašalintas dėl pravaikštų. 1992 metais kartu su partneriu Arkadijumi Trojankeriu įkūrė dizaino studiją „A-kvadrat“, o po metų – studiją „Artografika“, kuri kūrė knygas ir žurnalus, taip pat buvo studijos „MakCentr“ meno vadovas.
1995 metais Lebedevas įkūrė interneto dizaino studiją „WebDesign“, kurią 1998 metais pervadino į „Studija Artemija Lebedeva“. Taip pat 1997 metais įkūrė interneto reklamos agentūrą „Reklama.Ru“.
Iki 2000-ųjų vidurio Lebedevas įgijo garsiausio interneto dizainerio Rusijoje reputaciją. Jis taip pat išgarsėjo kaip vienas skaitomiausių rusiškų tinklaraštininkų ir kelionių reporterių Rusijoje ir pasaulyje. Sukūrė Jaroslavlio, Permės, Odesos ir Kalugos srities logotipus. Pastaruoju metu Artemijaus Lebedevo studija vykdo užsakymus įvairioms Maskvos merijos struktūroms.
Nuopelnai Kremliaus režimui
Jo darbas Kremliaus režimui iš esmės yra valdančiojo režimo struktūrų aptarnavimas, opozicijos kritika, nemandagios „apolitiškumo“ kultūros propagavimas viešojoje erdvėje.
„Auksinis berniukas“ Artemijus „Tioma“ Lebedevas yra įpratęs tarnauti tiems, kurie moka daugiau. Būtų pusė bėdos, jei jis vykdytų tik korupcines vyriausybės sutartis dėl metro ženklų projektavimo, tačiau pats teigia esąs nuomonės lyderis ir visuomenės veikėjas. Veidmainiškas Lebedevo požiūris – apolitiškumo deklaravimas, „trolinimas“ ir opozicijos kritika – išduoda Kremliui visiškai patogų infantilių diskursą. Pirma, atgrasyti žmones, o pirmiausia viduriniąją klasę, nuo domėjimosi politika, antra, įskiepyti jiems paprastą mintį, kad „opozicija yra blogesnė už valdžią“. Tokiu būdu, Lebedevas nuginkluoja juos augančios diktatūros akivaizdoje.
Būtų keista manyti, kad Lebedevas nežino daugelio metų sistemingo Putino režimo spaudimo opozicinėms jėgoms faktų: politinės žmogžudystės, televizijos kanalų užgrobimai, politiškai motyvuoti atsisakymai registruoti partijas ir kandidatus rinkimuose, rinkimų rezultatų klastojimas, bauginimai, areštai ir baudos aktyvistams, sekimas ir pokalbių klausymas kuriuos vykdo apsaugos pareigūnai.
Jis daug kartų pabrėžė, kad nesidomi politika ir yra abejingas vykstantiems procesams, tačiau tik kai kurių jo posakių rinkinys aiškiai parodo, kurioje barikadų pusėje yra Lebedevas:
„Esu giliai įsitikinęs, kad Rusijoje nėra normalios opozicijos ne todėl, kad kažkas neleidžia jai funkcionuoti, o todėl, kad visa opozicija, visi demokratai, visi dešinieji yra daug didesni niekšai nei dabartinė vyriausybė.“ (2011)
„Jei Rusijos opozicija nesupranta, kam reikalingi keliai, tai kam, po velnių, tokia opozicija? Vieningoje Rusijoje gali sėdėti tik vienas ******, bet jei kartą iš tūkstančio sprendimų jie ketina nutiesti greitkelį iš miesto į miestą, tai aš palaikau tokį sprendimą.“ (2012)
„Mūsų opozicijos ir visiško jos kvailumo fone esanti oficiali valdžia atrodo kaip sveiko proto, racionalumo ir santūrumo tvirtovė. (2013 m.)
Prasidėjus Kremliaus karui prieš Ukrainą, Lebedevas taip pat atvirai leido suprasti, kurioje pusėje yra: „Kai staiga valdžiai pavyksta ką nors padaryti nepriekaištingai (olimpiada, Krymo užėmimas), nematau jokios priežasties netikėti, kad tai yra idealios valdymo operacijos. Faktas, kad iš jūsų buvo atimtas Krymas, jis visada buvo mūsų, tačiau jus užduodate klausimą, kieno yra Krymas“, – sakė Lebedevas.
Po tokių pareiškimų „Studija Artemija Lebedeva“ Kijevo biuro vadovas Aleksandras Solonko pareiškė, kad Lebedevo nuomonė yra privataus asmens nuomonė, o Kijevo biuro darbuotojai Maidane stovėjo nuo pat pirmos dienos. Dėl to Lebedevas asmeniškai atleido Aleksandrą Solonko ir studijos projektų vadovą Glebą Petrovą. Artemijus Lebedevas ne tik pareiškė nepripažįstantis Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo („Rusijoje viskas paprasta, regionai šalies viduryje vadinami regionais, o pakraščių regionai – teritorijomis, o vienas regionas vadinamas yra Ukraina), bet ir asmeniškai nelegaliai pateko į Krymo, „DLR“ ir „LLR“ teritorijas 2016 m. Po paskutinio apsilankymo Kijeve 2017 m., kai jis eilinį kartą tyčiojosi iš ukrainiečių ir Dangiškosios šimtinės, SBU paskelbė Lebedevą 5 metams persona non grata Ukrainoje.
2017 m. Lebedevas tęsė išpuolius prieš opoziciją, ypač prieš Aleksejų Navalną, kuris paskelbė apie savo prezidento ambicijas. Atsakydamas į išpuolius opozicionierius paskelbė duomenis apie Lebedevo studijos sutartys su valstybe. Nuo 2012 iki 2016 metų Studija Artemija Lebedeva padarė 26 projektus valstybinėms įstaigoms, o 14 projektų informacija apie sutartys nėra viešai prieinama.
Bėgant metams Artemijus Lebedevas tapo vis atviresniu putinistu. 2017 metų gruodį duodamas interviu Jurijui Dudiui jis pareiškė, kad jo požiūris į Putiną „bėgant metams šiek tiek pasikeitė, bet dabar išreiškiu jam didžiausią pagarba už nuopelnus“ ir galiausiai susitapatino su televizijos propagandistais. Jis sakė: „JAV nėra laisvės. Mes turime laisvę, pas mus nėra nelaisvės. Valstijose tu tiesiogiai jauti, kad nieko negali padaryti. Visiška policinė valstybė“.
Todėl nenuostabu, kad 2019 metais Lebedevas pritarė skandalingam rusiško interneto izoliavimo įstatymui, leidžiančiam valstybei visiškai kontroliuoti interneto srautą šalyje ir vykdyti interneto cenzūrą: „Sugalvoti tokį įstatymą galėjo tik tas, kuris supranta, kas dabar vyksta ir kas gali mums grėsti. Vadybos požiūriu tai yra absoliučiai adekvatus, efektyvus ir suprantamas sprendimas“.
2019 metų vasarą Maskvoje vyko protestai prieš nepriklausomų kandidatų į Maskvos miesto Dūmą atmetimą, per kuriuos buvo neteisėtai sulaikyta apie pustrečio tūkstančio protesto dalyvių, dešimtys buvo sužeista, jiems iškeltos kelios baudžiamosios bylos. Tuo metu Lebedevas nusprendė dar kartą pasišaipyti iš opozicijos, paskelbdamas vaizdo įrašą, kuriame teigiama, kad jis tariamai paliko Rusiją dėl politinių priežasčių. Lebedevo „pabėgimo naujienos“ tapo vienais iš labiausiai aptarinėjamų žiniasklaidoje, tačiau vėliau jis prisipažino pajuokavęs, pasak jo, viskas, kas pasakyta dviejų minučių vaizdo įraše, yra „beprasmė liberalinė *****“.
Lebedevas tikrai viskuo patenkintas: praėjusiais metais studija uždirbo apie 9 milijonus rublių iš Planetariumo, VDNCH, AMPP („Maskvos automobilių stovėjimo aikštelės administratorius“), Maskvos bendrojo plano instituto ir kitų organizacijų užsakymų. 2019 metais studijos pajamos išaugo daugiau nei dvigubai (29,4 mln. rublių): vien „Mosgortrans“ iš Lebedevo užsakė darbų už 15 mln, skirtų „Mosgortrans“, Maskvos transporto muziejaus interneto svetainių dizainui ir valstybės mobiliajai programėlei sukurti. Dar 8,8 mln. sumokėjo „Darbo organizacijų veiklos užtikrinimo ir gyventojų apsaugos direkcija“. Kas užsako Tiomą – tas su juo šoka.
2020 m. rugsėjį Artemijus Lebedevas savo „YouTube“ kanale palygino Stepaną Putilo, Nexta Telegram kanalo įkūrėją, su Bandera, apkaltino jį dirbant už „Lenkijos žvalgybos pinigus“ ir pasakė, kad normalus žvalgybos pareigūno „garbės reikalas“ yra uždaryti jo kanalą. Dalis jo pareiškimo buvo parodyta per „Belarus-1“ valstybinį kanalą.
„Manau, jei Baltarusijoje yra bent vienas normalus specialiosios tarnybos pareigūnas, jis turėtų daryti viską, tiesiog garbės reikalas užčiaupti šitą *** („beprasmybę“ – red. pastaba)“, – sakė Lebedevas.
2021 m. vasario 26 d. Lebedevas paskelbė dokumento nuotrauką, iš kurios matyti, kad Julija Navalnaja turi Vokietijos pilietybę. Tai paneigė Vokietijos užsienio reikalų ministerija ir Navalno štabo vadovas Leonidas Volkovas. Vėliau Lebedevas atsiprašė Julijos Navalnajos už klastotės paskelbimą. Savo ruožtu Julija Navalnaja atsisakė priimti jo atsiprašymą.