Rusijoje gali būti apribotas motinystės išmokos skyrimas, jeigu moteris pirmojo vaiko susilauktų vyresnė nei 25-30 metų, skelbiama „Izvestija“. Tokį mažėjančio gimstamumo problemos sprendimo būdą pasiūlė Rusijos Dūmos Šeimos, moterų ir vaikų komiteto vicepirmininkė Tatjana Buckaja.
Jos teigimu, šis variantas gali būti svarstomas 2026-aisiais baigus galioti dabartinei motinystės išmokų programai. Taip pat yra svarstomas variantas, kuomet ši motinystės išmoka (Rusijoje vadinama „motinystės kapitalu“ ir kuri siekia apie 5 tūkst. eurų ir skiriama padengti dalį hipotekos įmokos ar studijų apmokėjimo) būtų išmokama tik už antrą ir kitus vaikus (tokia tvarka Rusijoje jau galiojo 2007-2020 m.).
Rusijos Dūmos deputatai savo siūlymus jau pateikė Vyriausybės svarstymui. „Pastaruoju metu bendras gimstamumo koeficientas gerokai susitraukė. Ir, priešingai, įvedus motinystės (šeimos) kapitalą tik už antrą vaiką bendras gimstamumo koeficientas nuo 2006 iki 2013 metų išaugo nuo 1,3 iki 1,7-1,8“, – „Izvestija“ cituojamas Rusijos deputatų aiškinimas.
Rusijoje statistiškai moterys pirmąjį vaiką gimdo sulaukusios 28-erių, skelbia 2021-ųjų duomenys.
Ekspertai kritikuoja situaciją ir sprendimo būdus
Primename, kad kaimyninės Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka neseniai taip pat pasipiktino „nenorinčiomis gimdyti“ baltarusėmis.
Rusijos sociologijos profesorius Aleksandras Sinelnikovas tokius valdžios planus kritikuoja ir tikina, kad nėra prasmės įvedinėti amžiaus cenzą, siekiant paankstinti gimstamumą, kai paties rodiklio kritimo priežastis yra pablogėjusi ekonominė padėtis.
„Jeigu kalbėtume teisybę, tai situacija su gimstamumu šalyje yra tiesiog apverktina“, – „Gazeta.ru“ tvirtino politologas Georgijus Bovtas. Jo teigimu, net ir oficialiai skelbta statistika neleidžia meluoti – pernai Rusija „sumažėjo“ 600 tūkst. žmonių, užpernai – 1,042 mln. Pastarasis rodiklis atspindi tikrąjį kovido pandemijos mastą, o ne tą, anot jo, kurį bandė įteigti valdžia.
Tiek tarptautinių organizacijų, tiek ir pačios Rusijos mokslininkų prognozės sutampa – gyventojų skaičius, nepaisant net ir migracijos į šalį iš aplinkinių valstybių, šį šimtmetį ženkliai kris. Optimistiškiausia iš prognozių – nenukris žemiau 137 mln. ribos (šiuo metu yra apie 143 mln.), o niūriausia skelbia, kad nukris iki 106 mln.