Rezervininkams žadamos išmokos, už kurias jie turės nuolatos dalyvauti kariniuose mokymuose ir būti pasiruošę atvykti į dalinį, jeigu to prireiktų. Tokie rezervininkai Rusijoje atsirado 2016-ais, netrukus po Krymo okupacijos ir karo veiksmų Ukrainos rytuose suaktyvėjimo.
Rusijos gynybos ministerijos pranešime taip pat skelbiama apie rezervininkų pratybų Kaliningrado srityje, į kurią jie buvo dislokuoti rugsėjo pradžioje.
Apie konkrečius rezervininkų skaičius Rusijos karinis aparatas neskelbia, rašoma BBC. Nėra aiškus ir kokiu tikslu šios šalies kariuomenė naudosis rezervininkais.
Nežinomas projektas
Kas ir kieno sprendimų Rusijoje sukūrė naują struktūrą Gynybos ministerijoje, nėra žinoma, rašoma BBC. Pranešimai apie rezervininkų rinkimą BARS-2021 (Karinis šalies armijos rezervas) projektui pasirodė Rusijos savivaldos administracijos tinklapiuose tik pastarosiomis savaitėmis.
Pats BARS-2021 tinklapis, į kurį nukreipia kai kurie regionai yra sukurtas ne Rusijos gynybos ministerijos sistemoje, o sukurtas „tilda.ws“ įrankiu.
Jame aiškinama, kad teisiškai remiamasi 2015-ųjų Rusijos prezidento įsaku nr. 370 „Dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų mobilizacinio žmonių rezervo sukūrimo“. Karo ekspertai šį projektą vadina eksperimentiniu, kurio mastas šalyje iki šiol nebuvo žymus, todėl kol kas daryti išvadas dėl galimos naudos sudėtinga.
Oficialiame gynybos ministerijos tinklapyje informacijos apie BARS BBC žurnalistams surasti nepavyko.
Tuo metu mėgėjiškame tinklapyje „bars2021.tilda.ws“ teigiama, kad renkamas mobilizacinis žmonių rezervas yra organizuojamas „mandagių žmonių komandos“ ir gynybos ministerijos. „Mandagūs žmonės“ išpopuliarėjo Rusijos propagandoje po 2014-ųjų išpuolio Kryme, kuomet tokiu terminu buvo pavadinti Rusijos kariai, faktiškai okupavę pusiasalį.
Į savanorių būrių organizavimą tai nėra panašu, prie kontaktų yra nurodyti Rusijos kariuomenės šaukimo padalinių telefonai. Jokios kitos informacijos apie galimus šio naujo darinio organizatorius tinklapyje nurodyta nėra.
Kas yra Rusijos mobilizacinis žmonių rezervas?
BARS-2021 tinklapyje teigiama, kad „mobilizacinis žmonių rezervas – tai atsargoje esančių piliečiai dalis, kurie yra geriausios įmanomos mobilizacinės pasirengimo būklės“.Kitaip tariant, žmogus, atsidūręs mobilizacinių rezervų sąrašuose, toliau gyvens civilių gyvenimą, tačiau reguliariai rinksis į kariuomenės šaukimus.
Tai iš esmės skiriasi nuo dar sovietų laikais įvestos sistemos, kuomet šalyje faktiniais rezervininkais buvo laikomi visi, kurie atliko privalomąją tarnybą kariuomenėje, studijavo karo mokslus, tarnavo karininku ar išėjo į atsargą.
Karo atveju tokie rezervininkai turėtų papildyti karinius dalinius, kuriuose taikos metu yra laikomas minimalus žmonių, daugiausiai, karininkų, skaičius.
Senosios sistemos privalumas – didelis rezervininkų skaičius „ant popieriaus“. Trūkumas – tų pačių rezervininkų prasta kompetencija. Atitarnavę kariuomenėje ar užbaigę studijas, jie jau po kelerių metų netenka įgūdžių, ir mažai kuo skiriasi nuo netarnavusių.
Žmonių rezervo mobilizacijos idėjos esmė paprasta – civiliai specialistai, atitarnavę kariuomenėje, palaiko savo karinius įgūdžius ir gauna naujų, reguliariai dalyvaudami kariuomenės pratybose.
Už tai jiems yra numatytos įvairios naudos ir finansinė paskata. Pavyzdžiui, vienkartinė išmoka pasirašant kontraktą, priedas prie atlyginimo, kuris per 20 metų būnant rezerve išaugs nuo 10 iki 50 proc.
Tinklapyje kontraktą sudariusiems karininkams rezervininkams žadamas vidutinis atlyginimo augimas nuo 4 iki 9 tūkst. rublių (46-103 eurų), o kariams ir seržantams – nuo 2 iki 6 tūkst. rublių (23-69 eurų). Pratybų ir apmokymų metu jie gaus papildomas išmokas.
Kam Rusijai reikalingi rezervininkai?
Kadangi nėra viešinami oficialūs planai, nėra aišku, kiek Rusijos gynybos ministerija siekia suburti rezervo.
Rugpjūčio pradžioje Pietų karininės apygardos organizacinės-mobilizacinės valdybos vadas Konstantinas Zapatockis pareiškė, kad iki rugsėjo jo regione planuojama sukurti karinį rezervą iš 38 tūkst. žmonių. Anksčiau šį rezervą sudarė apie 400 žmonių.
Tačiau tai yra vienintelis oficialių šaltinių kariuomenėje įvardintas skaičius.
Rusijos karybos ekspertas Aleksandras Golcas „Republic“ tvirtino, kad toks staigus rezervininkų skaičiaus augimas gali būti aiškinamas dvejopai – pasiruošimu dideliam karui arba perėjimu prie profesionalios kariuomenės.
„Blogiausias BARS sukūrimo variantas yra galimybė, kad mobilizacinis rezervas skubiai kuriamas su mintimi po pusantrų ar dvejų metų pradėti didelio masto karo veiksmus. Su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis rusams“, – rašė jis.
Pasak eksperto, optimistinis variantas galėtų būti tokiu būdu palaipsniui vykdomas perėjimas prie profesionalios kariuomenės modelio. „<...> Rusijos valdžia pradeda pasiruošimą tam, kad po 2-3 (kaip tik sutampa su prezidento rinkimais) įteikti liaudžiai dovaną ir atšaukti privalomąjį šaukimą į kariuomenę. Jeigu taip, tai galima laukti dar vienos iniciatyvos užgimimo, kuri žadėtų nemažą palengvinimą kariuomenės jungo pavidalu bent jau daliai piliečių“, – aiškino A. Golcas.
Kitas Rusijos karybos ekspertas Viktoras Murachovskis BBC pasakojo, kad rezervininkų-kontraktininkų projektas vystyti pradėtas dėl daug „žemiškesnių“ priežasčių – gynybos ministerija tam paprasčiausiai gavo finansavimą.
Pasak jo, eksperimentas vykdytas nuo 2015-ųjų ir davė tam tikrus rezultatus. V. Murachovskio teigimu, rusų kariuomenė nusikopijavo panašų į amerikiečių sistemos principą.
„Ten taip pat kariuomenės rezervas pagal kontraktus yra numatytas, ir būtinybės atveju jie tampa karo veiksmuose dalyvausiančių naujai formuojamų dalinių pagrindų, be tos kariuomenės, kuri jau egzistuoja jeigu kiltų didelio masto konfliktas“, – aiškino jis.
Pasak V. Murachovskio, Rusijoje toks rezervas neatmeta visuotinos mobilizacijos, jis bus jos dalimi, šerdimi, aplink kurią bus formuojami mobilizuojami daliniai.
Toks rezervas, jo teigimu, taip pat nereiškia, kad Rusija rinksis kontraktinę-profesionalų kariuomenę, nes gali kilti problemų formuojant dalinius karinių konfliktų metu.
Eksperto manymu, Rusijoje optimaliu atveju galėtų būti apie 150 tūkst. pagal kontraktą dirbančių rezervininkų.