Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija, dvi savaites ši komanda, kurią sudaro Baltijos jūros regiono, strateginės komunikacijos, kibernetinio saugumo ir kiti ekspertai, analizuos prieš Lietuvą vykdomą hibridinę agresiją ir Lietuvai bei Aljansui pateiks rekomendacijas, kaip užtikrinti efektyvesnę kovą su tokio pobūdžio grėsmėmis.
„Ekspertų komanda į Lietuvą atvyko Lietuvos Vyriausybės prašymu teikti Lietuvai paramą kovojant su hibridinėmis grėsmėmis. NATO ir toliau stebi situaciją prie Lietuvos sienos su Baltarusija, kuri, keldama migracijos iššūkius, daro spaudimą mūsų sąjungininkėms Lietuvai, Latvijai ir Lenkijai“, – ministerijos pranešime cituojamas NATO kovos su hibridinėmis grėsmėmis ekspertų komandos vadovas Michaelis Ruhle.
NATO paramos grupę atsiųsti į Lietuvą nusprendė gavusi oficialų Lietuvos prašymą. Tam Šiaurės Atlanto Taryboje rugpjūtį vienbalsiai pritarė visos NATO sąjungininkės.
Pasak krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko, NATO kovos su hibridinėmis grėsmėmis paramos komandos aktyvavimas Lietuvoje rodo tai, jog sąjungininkai atsakingai vertina Lietuvos geopolitinį kontekstą ir rengiasi bet kokiam galimam incidentui.
„Susiduriame su hibridine Lukašenkos režimo agresija prieš Lietuvą. NATO grupės atvykimas yra svarbus ne tik sprendžiant hibridinės agresijos keliamas problemas – tarptautiniu mastu nedraugiškai kaimynei dar kartą įrodoma, kad šioje kovoje esame ne vieni, turime sąjungininkų su kuriais glaudžiai bendradarbiaujame ir krizinėse situacijos galime remtis jų tvirta parama“, – teigė ministras.
NATO kovos su hibridinėmis grėsmėmis paramos komanda Aljanso šalių vadovų sprendimu buvo sukurta 2018 metais. Valstybėms paprašius, NATO ekspertai gali padėti atremti hibridines grėsmes kibernetinio saugumo, energetinio saugumo, kovos su terorizmu, civilinio pasiruošimo ir strateginės komunikacijos srityse.
2019 metais NATO kovos su hibridinėmis grėsmėmis paramos komanda buvo aktyvuota Juodkalnijoje, to tuomet paprašius šios šalies Vyriausybei.
Į Lietuvą šiemet per sieną su Baltarusija neteisėtai pateko daugiau nei 4 tūkst. migrantų. Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.
Netoli Lietuvos sienos taip pat vyksta Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2021“.