Socialiniame tinkle „X“ jis sakė, kad A. Nuhfer buvo sulaikyta Joe Bideno prezidentavimo metu ir kad Baltarusija ją „vienašališkai paleido“, bet daugiau informacijos nepateikė.
Detalės, susijusios su šios moters sulaikymu, neaiškios, jos pavardė anksčiau viešojoje erdvėje nebuvo minima. Minskas niekada neatskleidė jos pavardės, o Vašingtonas neskelbia užsienyje sulaikytų amerikiečių pavardžių be jų šeimų sutikimo.
Apie tai paskelbta Baltarusijos autoritariniam prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, valdančiam nuo 1994 metų, užsitikrinus septintąją kadenciją iš eilės per rinkimus, kurie vyko be realios konkurencijos ir kuriuos Vakarai pasmerkė kaip nesąžiningus.
A. Lukašenka, dažnai vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, pastaraisiais mėnesiais paleido daugybę kalinių. Seniausia Baltarusijos teisių gynimo grupė „Viasna“ teigia, kad šalyje yra daugiau kaip 1,2 tūkst. politinių kalinių.
A. Lukašenkos oponentai, kurių daugelis yra įkalinti arba ištremti į užsienį dėl jo susidorojimo su kitaminčiais ir laisvu žodžiu, sekmadienį vykusius rinkimus pavadino farsu. Po praėjusių rinkimų 2020 metais šalyje vyko kelis mėnesius trukę masiniai protestai.
JAV valstybės departamentas pranešė, kad A. Nuhfer buvo sulaikyta 2024 metų gruodžio pradžioje. Jis teigė, kad anksčiau šį mėnesį konsuliniam pareigūnui iš Vašingtono buvo suteikta reta galimybė susitikti su sulaikyta amerikiete Baltarusijoje.
Buvęs aukšto rango Baltarusijos diplomatas naujienų agentūrai AP sakė, kad A. Nuhfer areštas susijęs su 2020 metų protestais, nors detalių apie tai nepateikė. Šaltinis, kuris dėl saugumo sumetimų kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, teigė, kad A. Lukašenka pats pasiūlė paleisti JAV pilietę „kaip geros valios gestą“.
A. Nuhfer paleidimas nustebino visuomenę ir net Baltarusijos aktyvistus. Jos pavardė nebuvo viešai paskelbta ir nebuvo įtraukta į politinių kalinių sąrašus.
Pavelas Sapelka iš teisių gynimo grupės „Viasna“ sakė, kad jis ir jo kolegos nežinojo apie jos sulaikymą ar jo aplinkybes.
Kažkada A. Lukašenka atidžiai balansavo tarp Europos Sąjungos ir Rusijos, bet nuo 2020-ųjų tapo politiškai ir ekonomiškai priklausomas nuo Maskvos. 2022-aisiais A. Lukašenka leido Maskvai pasinaudoti Baltarusijos teritorija Ukrainos užpuolimui.
Tačiau Carnegie (Karnegio) Rusijos ir Eurazijos centro Baltarusijos ekspertas Artiomas Šraibmanas prognozavo, kad po šių metų rinkimų Minskas gali bandyti sumažinti savo visišką priklausomybę nuo Rusijos ir vėl bandyti užmegzti ryšius su Vakarais.
„Laikinasis Lukašenkos tikslas – pasinaudoti rinkimais, kad patvirtintų savo teisėtumą ir pabandytų įveikti izoliaciją, kad galėtų bent jau pradėti pokalbį su Vakarais dėl sankcijų sušvelninimo“, – sakė A. Šraibmanas.
Neaišku, ar Minskas paprašė kokių nors nuolaidų mainais už JAV pilietės paleidimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!