Tyrimo metu mokslininkai stebėjo 376 moteris ir jų vaikus, gyvenančius Bostone. Jie taip pat kasdien fiksavo ypatingai smulkių oro dalelių (mažesnių nei 100 nanometrų skersmens) taršą šalia jų namų. Dauguma moterų gyveno netoli svarbių kelių, kur eismas yra daug didesnis, todėl ir smulkiųjų dalelių koncentracija ten buvo didesnė.
Mokslininkai pastebėjo, kad kiek daugiau nei 18 proc. tyrime dalyvavusių vaikų dar daželyje susirgo astma. Palyginimui, paprastai astma JAV išsivysto 7 proc. vaikų.
Dažniausiai astmos simptomai atsirasdavo vaikui sulaukus trejų metų. Ir nors liga išsivystė tiek berniukams, tiek mergaitėms, pasirodo, kad mergaitės buvo daug jautresnės, jeigu teršalai į moters organizmą patenka vėlyvojo nėštumo metu.
Orą teršiančios ypatingai smulkios dalelės yra mažesnės už žmogaus plauko storį. Tyrėjai tiki, kad jos gali prasiskverbti giliai į mūsų plačius, patekti į kraujotaką ir taip sukelti įvairiausių problemų. Tarša gali paveikti dar negimusių vaikų plaučių vystymąsi ir kvėpavimo takų sveikatą, o tai gali nulemti astmą.
Apskritai, oro tarša yra siejama su ypatingai dideliu sveikatos problemų spektru, įskaitant šienligę, smegenų vėžį, glaukoma ir širdies priepuoliais.
Šis tyrimas buvo atliktas JAV, kur ypatingai smulkių dalelių oro tarša nėra sekama ar reguliuojama. Jungtinėje Karalystėje tokia tarša yra stebima, ir manoma, kad tam tikri aplinkosaugos apribojimai, susiję su dyzelino naudojimu ir automobilių išmetimo vamzdžiais, padeda sumažinti šių dalelių skaičių ore. Tačiau kiti smulkiųjų dalelių šaltiniai, tarp jų ir oro uostai bei laivyba, nėra reguliuojami tokiu pat būdu.
„Viena priežastis, kodėl ypatingai smulkių oro dalelių tarša nėra pastoviai stebima, yra tai, kad bandant ją tiksliai išmatuoti, kyla daugybė sunkumų, – sakė tyrimo autorė profesorė Rosalind Wright. – Laimei, neseniai buvo sukurti metodai, suteikę tokius duomenis apie užterštumą, kurių reikėjo šiam tyrimui atlikti.“
„Tobulėjant šių mažų dalelių matavimo metodams, mes tikimės, kad mūsų tyrimo rezultatai bus pakartoti skirtingose vietovėse tiek JAV, tiek visame pasaulyje. Vaikų astma išlieka pasauline epidemija, kuri, tikėtina, tik augs dėl numatomo oro taršos didėjimo, kurį kelia klimato kaita“, – pridūrė ji.
Šaltinis: www.sciencefocus.com