Tačiau čiaudulys kelia kitus pavojus, apie kuriuos, atrodo, geriau ir nežinoti. Štai, pavyzdžiui, 34-erių metų vyras, kuris dėl nežinomų priežasčių, nusprendė sustabdyti čiaudulį, tuo pat metu uždengdamas savo burną ir užspausdamas nosį, rašo iflscience.com.
Šio atvejo aprašymas, kiek neraminančiu pavadinimu „Spragtelėjimas, trakštelėjimas ir pokštelėjimas: kai čiaudėjimas sukelia kaklo traškėjimą“, buvo paskelbtas „BMJ Case Report“. Jame teigiama, kad vyras atvyko į ligoninės skubios pagalbos skyrių, po nelaimingo „apči“. Pacientas čiaudėdamas užspaudė savo nosį ir uždengė savo burną, kai staiga kakle pajuto keistą trakštelėjimą.
Jo būklė dar labiau pablogėjo, kai jis pradėjo jausti skausmą rydamas, jam pradėjo skaudėti gerklę, pasikeitė jo balsas. Apžiūros metu gydytojai pastebėjo, kad visas jo kaklas iki pat šonkaulių skleidžia įvairius traškesius. Tai reiškė vieną iš dviejų dalykų: arba į jo giluminius audinius ir raumenis pateko oro burbuliukų, arba jo krūtinės ertmė buvo pilna sausų pusryčių.
Supratę, kad tai greičiausiai bus pirmoji priežastis (žinomas kaip Hammano ženklas, traškėjimas gali atsirasti kai prie širdies esantys audiniai prisipildo oro), gydytojai atliko jo minkštųjų kaklo audinių ir krūtinės tyrimą. Tai parodė tikrąją problemą: bandant sustabdyti čiaudulį, įplyšo vyro sprandas.
Dėl šio įplyšimo – paprastai sukeliamo kaklo traumų, gausaus vėmimo ar stipraus kosulio – oras pateko į retrofaringinę sritį. Tai ir sukėlė skausmą bei balso praradimą.
Laimei, ligoninėje vyras pasveiko. Jam buvo įvestas maitinimo vamzdelis, dėl viso pikto vyrui į veną buvo leidžiami antibiotikai. Prieš paleidžiant jį iš ligoninės, gydytojai vyrui patarė čiaudint neužspausti abiejų šnervių.
Patarimas!
„Čiaudulio stabdymas blokuojant šnerves ir burną yra pavojingas elgesys, todėl jo reiktų vengti“, – atvejo aprašyme perspėjo gydytojų komanda. „Tai gali sukelti daugybę komplikacijų, pavyzdžiui, pneumomediastinumą, ausies būgnelio pažeidimus, netgi smegenų aneurizmos plyšimą.“