Rusijos valstybės vadovo 70-ojo jubiliejaus proga tyrimų centras „Projekt“ atsako į slapčiausius Kremliaus klausimus – kas ir nuo ko gydo Putiną.
Šių metų spalio 7 dieną prezidentas Putinas švęs savo 70-metį. Josifui Stalinui iki tokio amžiaus buvo jau antras insultas, Leonidas Brežnevas tapo toks neveiksnus, kad tikroji valdžia atiteko jo aplinkai, Jurijus Andropovas šios datos visai nesulaukė, o Borisas Jelcinas atsistatydino kaip jau labai sergantis žmogus. Kaip sakė Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, Putino sveikata yra „puiki".
Sprendžiant iš televizijos ekrano, Rusijos prezidento tikrai negalima lyginti su savo pirmtakais – jis mankštinasi, vaikšto po taigą ir daugiausiai serga peršalimu. Jei tikėti šiais pranešimais, Putinas neturės jokių problemų vadovauti Rusijai iki 2036 m., kaip tai leidžia jo paties pakeista konstitucija. Bet ar tai tiesa?
„Treniravausi. Taip atsitiko, kad arklys pakilo prieš užtvarą, ir aš padariau salto, tikrą salto – bum!" – sakė V. Putinas ir tai buvo vienas rečiausių jo prisipažinimų dėl sveikatos problemų 2021 metais. Jis iškart susiprotėjo ir pridūrė, kad „gana patogiai“ nukrito ant pjuvenų.
Valstybės vadovo kėdę užėmęs būdamas 47 metų V. Putinas savo prezidentinės karjeros pradžioje išnaudojo aktyvaus, pačiame jėgų žydėjimo, žmogaus įvaizdį. Atsižvelgiant į tai, kad 2002 m. šalies lyderis susilaukė nesantuokinio vaiko su savo meiluže Svetlana Krivonogikh, šis vaizdas nebuvo toli nuo tiesos ir tikrai buvo teisingas, priešingai nei jo sunkiai sergantis ir priklausomybių kamuojamas pirmtakas prezidento poste.
Pirmosiomis gyvenimo dienomis V. Putinas retai būdavo apžiūrimas ir mažai dėmesio skyrė tokioms problemoms kaip karščiavimas, prisimena tuomet su valstybės vadovu dirbęs pareigūnas: „Susitikimą iki vakaro jis galėjo atidėti tik tada, kai turėjo sunkią infekciją“. Tačiau Kremliui buvo taip svarbu sukurti alfa vyro prezidento įvaizdį, kad jie nusprendė apie jo sveikatą nieko blogo nesakyti. Valdžia stengėsi nepripažinti net pačios paprasčiausios karštligės, jau nekalbant apie sportines traumas, tokias, apie kurias V. Putinas prasitarė 2021 m.
O nukristi nuo arklio jau matyt rodė nemažą problemą. Dešimtajame dešimtmetyje valstybės vadovas buvo akylas raitelis, su šia veikla susiję sužalojimai jo neaplenkė. Vienas jo kritimas iš balno buvo gana rimtas: Putinas kurį laiką „negalėjo net atsistoti“ ir, pasak vieno pažįstamo, jam teko ilgai gydytis.
Gali būti, kad ši trauma atsiliepė 2012 m. Tų metų lapkričio 4 d., minint Nacionalinės vienybės dieną, valstybinės televizijos transliavo filmuotą medžiagą, kaip gėlės padedamos prie paminklo Raudonojoje aikštėje. Ceremonijoje dalyvavo Putinas ir patriarchas Kirilas. Tačiau televizijos laidoje prezidentas nebuvo parodytas. Priežastis buvo ta, kad jis taip pastebimai šlubavo, kad šią informaciją nusprendė nuslėpti ne tik televizijoje: Kremliaus spaudos tarnyba savo oficialioje svetainėje nepaskelbė įvykio vaizdo įrašo, apsiribodama nuotraukomis ir aiškiai uždraudė naujienų agentūroms minėti šlubavimą savo tekstuose.
Vienos agentūros žurnalistas tvirtino, kad naujienų kanalui atsiuntė atitinkamą žinutę apie tai, tačiau ji taip ir nepasirodė. Maskvos patriarchato interneto svetainės, kurioje buvo patalpintas neredaguotas ceremonijos vaizdo įrašas, išplito internete ir joje matoma, kaip šlubuoja Putinas.
Iki Raudonosios aikštės ceremonijos su Putinu dirbusiems pareigūnams buvo akivaizdu, kad su prezidentu kažkas negerai. Dar rugsėjį jis šlubavo per APEC viršūnių susitikimą Vladivostoke, o tada tarsi įstrigo Maskvoje – Kremlius ėmė atšaukti vieną po kito oficialius Putino skrydžius. Gruodį reikalai dar labiau pablogėjo: prezidentiniame protokole buvo nurodyta visiems renginiams skirti ne ilgiau kaip valandą – šalies vadovas dėl sveikatos negalėjo ilgiau sėdėti.
Putino labui jie net sutrumpino koncertą Didžiajame teatre, pažymėdami 200-ąsias pergalės prieš Napoleoną metines, iki vienos valandos. Tačiau galiausiai Putinas net nepasirodė šiame trumpame renginyje. Galiausiai 2012 m. pabaigoje Putinas negalėjo priimti Japonijos ministro pirmininko Kremliuje. Pareigūnai neoficialiai sakė, kad „vadovas nesveikuoja“, nešioja korsetą ir jam reikia nugaros operacijos.
Būtent tada Kremlius įvaldė tokį įrankį kaip „konservuota medžiaga“ – iš anksto įrašytų Putino ir jo pavaldinių susitikimų publikavimą. Tai leido jam tyliai dingti iš žurnalistų ir visos šalies akių. Laikui bėgant šių dingimų daugėjo. Kaip ir jo sveikatos problemų.
Putinas ir gyvūnai
Kaip žinote, Putinas myli gyvūnus. Tačiau dėl savo nelabai geros sveikatos būklės jis yra linkęs atlikti gyvūnus kankinančią ir mediciniškai abejotiną procedūrą. Toliau pateikta istorija apibūdina Putino požiūrio į savo ilgaamžiškumą pasikeitimą, kai jis tapo iš esmės neapibrėžtu Rusijos valdovu. Nuo antrosios Putino prezidento kadencijos pabaigos jo sveikata tapo nacionaliniu prioritetu.
Pavasarį Altajaus tauriųjų elnių ragai auga milžinišku greičiu – kelis centimetrus per dieną. Šiuo metu ragai dar nesukaulėję, minkšti, pilni kraujo. Teigiama, kad šių ragų ekstraktas turi gydomąjį poveikį (manoma, kad žmonėms sveikatai naudinga yra vonia, kurioje yra šių ragų ekstrakto), todėl jų perdirbimo pramonė yra sėkmingai veikianti. Tam taurieji elniai surišami arba suspaudžiami ant specialios mašinos, pakeliami taip, kad bejėgiškai kabėtų, o gyvi ragai nupjaunami — dažnai paprastu metaliniu pjūklu. Gyvūnų teisių aktyvistai gyvūnų patirtį lygina su kankinimu ištraukiant žmogaus nagus.
Tuometinis Nepaprastųjų situacijų ministerijos vadovas Sergejus Šoigu buvo pirmasis Rusijos elito atstovas, susidomėjęs ragų voniomis. 2000-ųjų viduryje Šoigu pirmą kartą atvežė Putiną į Altajų, įtikindamas šio gydymo, kuris tariamai gerina širdies ir kraujagyslių sistemą ir atjaunina odą, nauda.
Vienoje iš kelionių V. Putinas, pradėjęs daugiau galvoti apie savo sveikatą, paniro į vonią, kurioje buvo kvapusis ekstraktas iš krauju pripildytų elnio ragų. Pažįstamas prezidentas teigia buvęs perspėtas, kad nėra įtikinamų įrodymų apie ragų vonių naudą. Tačiau Putinui tai patiko, ir nuo tada jis ne kartą lankėsi Altajuje.
Jautrus elitas greitai pastebėjo naują Putino pomėgį. Ragai ir kiti jaunystės pratęsimo būdai greitai išpopuliarėjo tarp valdininkų. Vienas iš „Projekt“ pašnekovų, buvęs prezidento administracijos pareigūnas, pasakoja pats buvęs ragų pirtyse Altajuje ir, be kitų žmonių, ten susitikęs su Maskvos meru Sergejumi Sobjaninu. Dideli kruvinų procedūrų gerbėjai yra „Gazprom“ vadovas Aleksejus Milleris ir jo aplinka – jie bent kartą per metus verslo lėktuvu skraidinasi konteinerius su ragų ekstraktu iš Altajaus į Maskvą.
Kita populiari pareigūnų pomėgių dalis yra paprastesnė – senėjimą stabdančios procedūros Karelijos kurorte Kivach. Alkoholis ten uždraustas, tačiau kasdien vyksta klizmos, – prisiminė Kremliaus pareigūnas, tvirtinęs, kad ten sutiko daug savo kolegų.
Domisi keistoka medicina
Putino susidomėjimas nemoksline medicina skamba keistai, jei žinote svarbų faktą apie prezidentą – jis yra visiškai apsuptas gydytojų. Jo vyriausioji dukra Marija Voroncova baigė Maskvos valstybinio universiteto medicinos fakultetą, greitai tapo Rusijos endokrinologijos centro vadovaujančia tyrėja, o vėliau tapo medicinos projekto „Nomeko“, kuriame, be kita ko, kuriami nauji vėžio gydymo metodai, akcininke. Voroncovos partneris šiame versle yra prezidento draugas Jurijus Kovalčiukas.
Tačiau V. Putinas šioje srityje turi ir kitų giminaičių, tarp jų ir tokių, kurie iki šiol liko nežinomi. Putino pusbrolis visą gyvenimą dirbo vaikų chirurgu, jo žmona Dija – ginekologė, o visi trys jų vaikai buvo apmokyti kaip psichiatrai. Tačiau ne visi dirba pagal savo profesijas, pirmenybę teikdami karjerai per ryšius: Michailas buvo paskirtas „Gazprom“ pirmininko pavaduotoju, o Anna kartu su vyru Sergejumi Tsivilevu iš pradžių perėmė „Kolmaro“ anglies įmonę, o vėliau ir visą Kemerovą.
Putino pusseserė Tatjana liko gydytoja ir net šioje profesijoje jai sekėsi finansiškai. Prieš Putinui įsiveržiant į didžiąją politiką, Tatjana ištekėjo už gydytojo Anatolijaus Ptašuko ir ramiai dirbo psichiatrinėje Vladimiro ligoninėje. Tais metais, kai jos giminaitis buvo išrinktas prezidentu, Ptašuk persikėlė į Maskvą, pirmiausia į Sveikatos apsaugos ministeriją, o vėliau tapo privačios farmacijos bendrovės „Biotek“ direktoriaus pavaduotoja.
Vos Ptašukui prisijungus prie bendrovės, „Biotek“ prisijungė prie valstybinės vaistų tiekimo pašalpų gavėjams programos. Nuo tada bendrovė nuolat patenka į didžiausių medicinos valstybės pirkimų naudos gavėjų topą. Dabar Ptašukas yra Sivtsevo Vražeko centrinės klinikinės ligoninės, kurioje gydomi Kremliaus ir vyriausybės pareigūnai, vadovo pavaduotojas.
Ptašuko dukra Elena taip pat yra gerai žinoma medicinos bendruomenėje. Ji ištekėjo už Vasilijaus Židkovo ir jo pavarde tapo „RZD-Medicine“ vadove. Pavardę ji išlaikė ir po antrosios santuokos, kurioje ištekėjo už JAV piliečio Jevgenijaus Mullakandovo, kuris taip pat siejamas su medicina.
Jis yra genomo remiamos sveikatos prognozavimo programos, kukliai pavadintos „Aš genijus“, bendraautorius. Jis taip pat siejamas su Socmedica, Skolkovo gyventoju, kuris sukūrė programėlę, kuri nustato COVID-19 komplikacijų riziką. Jevgenijus Mullakandovas taip pat valdo 51 proc. „Yan Nepomnyashchy“ šachmatų mokyklos akcijų. 2022 m. vasario 24 d. Mullakandovo partneris didmeistris Janas Nepomnyaščijus pasisakė prieš karą, kurį Rusija pradėjo Ukrainoje.
Galbūt kada nors asmeniškai su prezidentu susipažinę gydytojai įtikino Putiną dažniau lankytis pas gydytojus. O gal tam buvo natūralių priežasčių.