V. Putino teiginiai, pasakyti per vizitą Pekine, nuskambėjo po to, kai žurnalistas jo paklausė apie J. Bideno komentarą, kad Rusija jau pralaimėjo karą Ukrainoje.
„Jei Rusija pralaimėjo karą, kodėl jie [JAV] tiekia ATACMS?“, – sakė V. Putinas.
„Tegul atsiima juos ir visus kitus ginklus. Tegul atvažiuoja pas mus: pavaišinsime blynais ir arbata“, – pridūrė jis.
Zelenskis: „Jos veikia labai tiksliai. ATACMS pasiteisino“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos pirmą kartą panaudojo JAV tiekiamas ilgojo nuotolio raketas ATACMS.
„Jos veikia labai tiksliai. ATACMS pasiteisino“, – sakė jis socialiniuose tinkluose paskelbtame vakariniame kreipimesi.
Kiek anksčiau antradienį vienas su situacija susipažinęs JAV pareigūnas, kalbėjęs laikantis anonimiškumo sąlygos, nurodė, kad Jungtinės Valstijos pristatė Ukrainai ilgai lauktas ilgesnio nuotolio balistines raketas ir jos buvo pradėtos naudoti mūšio lauke prieš Rusiją.
Tai įvyko praėjus beveik mėnesiui po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo jas Kyjivui.
Šių raketų pristatymą į karo frontą gaubė paslaptis, tikintis, kad pirmas viešas pranešimas pasirodys raketas panaudojus mūšio lauke.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir kiti šalies lyderiai ragina JAV skubiai suteikti kariuomenės taktinę raketų sistemą, vadinamą ATACMS. Tačiau Vašingtonas kelis mėnesius delsė, nerimaudamas, kad Kyjivas gali panaudoti šiuos ginklus smogti giliai į Rusijos teritoriją, įsiutinti Maskvą ir eskaluoti konfliktą.
Praėjusį mėnesį J. Bidenas galiausiai pritarė jų tiekimui ir per susitikimą Baltuosiuose rūmuose V. Zelenskiui pasakė, kad JAV pagaliau suteiks Ukrainai ATACMS.
Tačiau JAV atsisakė pateikti bet kokią išsamią informaciją apie terminus arba kiek raketų bus pristatyta, nors pareigūnai užsiminė, kad planuota atsiųsti nedidelį skaičių – maždaug dvi dešimtis raketų.
Kadangi JAV vis dar nerimauja dėl įtampos su Rusija didėjimo, Ukrainai skirtos ATACMS versijos veikimo nuotolis bus trumpesnis nei maksimalus galimas šių raketų smogiamasis atstumas.
Nors kai kurios jos versijos gali nuskrieti iki maždaug 300 km, į Ukrainą siunčiamų raketų veikimo nuotolis yra mažesnis ir jos neša kasetinius šaudmenis, kurie, paleisti į orą, atsidaro ir paskleidžia ne vieną kovinę galvutę, o šimtus kasetinių bombų.