Rusijos Dūma formaliai atsisakė draudimo išbandyti branduolinę bombą. Bet kol kas didžiausią bombą sprogdina ukrainiečiai – antradienį jie pirmą kartą panaudojo ilgai lauktas raketas ATACMS. Ir sudavė skaudžiausią smūgį rusofašistų aerodromams nuo pat karo pradžios.
Į tokią kelionę Putinas nesileido jau senokai. Mat po invazijos į Ukrainą – jis nelaukiamas Vakaruose, o po kovą paskelbto Tarptautinio arešto orderio – pats nekelia kojos už buvusios sovietų sąjungos ribų. Bet Pekine jo nieks nesuims – tad Putinas plačiai šypsodamasis pradėjo didžiausią pastaruoju metu užsienio kelionę.
Beje, ten pat, tik be šypsenos, Putinas iš lėktuvo lipo ir pernai, lemtingą vasarį, likus porai savaičių iki invazijos į Ukrainą. Tuomet Putinas su Xi Jinpingu žadėjo vienas kitam nepalaužiamą draugystę, o Putinas skaičiavo ir gal net Jinpingui aiškino, per kiek dienų Ukraina kris. Bet Ukraina nekrito. O ir Kinijos parama ne tokia, kokios norėtų Putinas. Tačiau kitų tokių galingų draugų jis neturi, tad gražbyliauti pradėjo dar vizito išvakarėse.
„Žinote, pirmininkas Xi Jinpingas vadina mane savo draugu. O aš jį – savo draugu. Turime tokį posakį: pasakyk, kas tavo draugas ir pasakysiu, kas esi tu. Yra tokia patarlė“, – tvirtina Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Išties. Abu diktatoriai. Abu vykdo represijas prieš savo žmones. Ir abu pasiryžę naikinti kaimynines šalis, dėl savo interesų. Kone 130 šalių atstovai Pekine renkasi į „Juostos ir kelio“ forumą, kuriuo Kinija siekia didinti savo įtaką pasaulyje.
Atšauktas branduolinių bandymų draudimas
O tuo pat metu Maskvoje vyksta balsavimas, po kurio pasaulis taps dar pavojingesnis. Deputatai įgyvendina Putino grasinimą: atšaukia branduolinius bandymus draudžiančios pasaulinės sutarties ratifikavimą argumentuodami tuo, kad Vašingtonas jos iš viso neratifikavo.
„Sprendimas, tai „skambutis“ jiems. O vėliau „varpas“ jiems skambės“, – teigia Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas.
Šis formalus žingsnis sutampa su pastarųjų savaičių pranešimais apie galimą Rusijos pasiruošimą branduolinio ginklo bandymui. Tad Maskva arba vėl tik kelia įtampą, arba išties nori visus įbauginti išbandžiusi branduolinę bombą. Paskutinį kartą Rusija tokią bombą išbandė 1990 m., prieš pat Sovietų sąjungos žlugimą.
Apie galimybę vėl išbandyti branduolinį ginklą Putinas prabilo tuo metu, kai jo kariai smarkiai suaktyvėjo Luhansko ir Donecko srityse. Rusai jau visą savaitę vykdo vadinamuosius „mėsinius šturmus“ tikėdamiesi apsupti Avdijivką.
Tačiau šis miestas labai smarkai įtvirtintas dar nuo karo pradžios 2014 metais. Rusai jo nebuvo nė trumpam užėmę ir per pernai pradėtą invaziją.
Perduotos ilgai lauktos raketos Ukrainai
Esama informacijos, kad Kyjivas net nesitikėjo tokio galingo Avdijivkos puolimo, o rusai smūgiui sutelkė itin gausias pajėgas. Galimai norėdami atnešti Putinui pergalę kitų metų pseudorinkimams, bet ukrainiečiai laikosi, kol kas šturmus atremia.
Panašu, kad Ukrainą pagaliau pasiekė ilgai lauktos raketos ATACMS. Liepsnoja rusofašistų aerodromas okupuotame Berdianske, o Ukrainos specialiosios pajėgos giriasi Berdiansko ir Luhansko aerodromuose sunaikinusios mažiausiai 9 rusofašistų sraigtasparnius, oro gynybos sistemą, amunicijos sandėlį, sugadinę kilimo takus ir iškepę daugybę okupantų.
Rusai skundžiasi, kad tokių nuostolių nebuvo patyrę nuo pat karo pradžios ir dalinasi nuotraukomis, kuriose galimai ATACMS raketų kasetinių užtaisų nuolaužos.
„Ačiū tiems, kas smarkiai smogė okupantų bazei mūsų žemėje. Yra rezultatai. Dėkoju mūsų partneriams už efektyvius tinklus, dėl kurių ir tarėmės“, – dėkoja Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Amerikiečių dienraštis „The Wall Street Journal“ skelbia, kad Vašingtonas ATACMS raketas Ukrainai slapta perdavė pastarosiomis dienomis. Šias raketas Ukrainos pajėgos gali paleisti iš jau turimų sistemų HIMARS, bet jos skrieja kur kas toliau – smogia ir už 300 km, aprėpia visą okupuotą teritoriją.
Be to, jos skrieja kelis kartus greičiau nei ukrainiečių jau turimos „Storm Shadow“ raketos, todėl rusams jas numušti bus labai sunku. Jei šių raketų Ukrainiečiai turės pakankamai – gali būti, kad kare vėl įvyks lūžis Ukrainos naudai.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.