• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsižvelgdamos į Donaldo Trumpo pergalę kai kurios amerikiečių moterys sako, kad atsigręžia į judėjimą, kuriuo susilaiko nuo sekso, pasimatymų ar vedybų su vyrais. 

Atsižvelgdamos į Donaldo Trumpo pergalę kai kurios amerikiečių moterys sako, kad atsigręžia į judėjimą, kuriuo susilaiko nuo sekso, pasimatymų ar vedybų su vyrais. 

REKLAMA

Kai kuriose JAV valstijose antradienio rinkimai vyko su referendumais dėl moterų teisių, o reprodukcinės laisvės klausimas pakibo ant plauko. Todėl kai kurios moterys sako, kad atsigręžia į radikalų Pietų Korėjos feministinį judėjimą, kurio idėja yra susilaikyti nuo vyrų tam, kad susigrąžintų pasitikėjimą savo jėgomis, rašo leidinys „The Washington Post“.

Vadinamasis „4B“ judėjimas pastarosiomis dienomis patraukė jaunų amerikiečių dėmesį tarp socialinių tinklų „Instagram" ir „TikTok“ vartotojų, kurie palaikė keturių „ne“ privalumus: jokio sekso, jokių pasimatymų, jokių santuokų su vyrais, jokių vaikų. Sistemoje „Google“ paieškų, susijusių su „4B“ judėjimu, padaugėjo praėjus kelioms valandoms po JAV rinkimų rezultatų paskelbimo. 

Kas yra „4B“ judėjimas ir kaip jis prasidėjo?

„4B“ yra Pietų Korėjos feministinis judėjimas, išpopuliarėjęs socialiniuose tinkluose 2010-ųjų viduryje, kai šalyje buvo svarstomi smurto prieš moteris ir kiti lyčių lygybės klausimai.

REKLAMA
REKLAMA

Tai vadinama „4B“ judėjimu, nes „B“ yra žodžio „ne“ trumpinys korėjiečių kalba. Pažodžiui tai reikštų „keturi ne“.

REKLAMA

2016 metais 23 metų moters nužudymas viešajame tualete atkreipė dėmesį į moterų teisių problemas nacionaliniu mastu, suteikdamas gyvybę ilgus metus gynuojančiam aktyvistų judėjimui, kurio centre buvo moterų teisės visuomenėje, kurioje dominuoja daugiausia vyrai. Nužudytosios užpuolikas, 34 metų vyras, sakė įvykdęs žmogžudystę, nes moterys jį „visada ignoravo“.

Iki 2018 metų #MeToo judėjimas išplito į Pietų Korėją, paskatindamas protestus ir kaltinimus seksualiniais nusikaltimais žinomiems vyrams. Maždaug tuo pačiu metu kitas judėjimas, pavadintas „Escape the Corset“, įkvėpė daugelį jaunų moterų trumpai kirpti plaukus, rengtis androginiškai (androginija – vyriškosios ir moteriškosios lyties požymių buvimas tame pačiame organizme, – red. past.) ir daužyti savo makiažo produktus socialiniuose tinkluose, atmetant vartotojišką kultūrą ir siekiant išvengti vyrų žvilgsnių.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie gali manyti, kad „4B“ yra atšaka, kilusi iš #MeToo ar kitų to laikotarpio feministinių judėjimų, teigia Rytų Azijos kalbų ir kultūrų bei lyčių ir seksualumo studijų docentė Sunyoung Park.

„Tai ateina iš jaunų moterų kasdienės gyvenimo patirties“, – sakė ji. 

Ji sakė, kad jaunos moterys – „Instagramo karta“ – dažniausiai yra pagrindinė „4B“ ir „Escape the Corset“ demografija. Judėjimą ji apibūdino kaip skaitmeniniu būdu kilusią „individualizuoto pasipriešinimo“ bangą, o ne organizuotą judėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek „4B“ judėjimas, tiek feminizmas apskritai yra labai poliarizuojančios temos Pietų Korėjoje, šalyje, turinčioje didžiausią vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą EBPO ir mažiausią gimstamumą pasaulyje. Kampanijos metu Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk Yeolas – kuris vietos žiniasklaidoje buvo apibūdinamas kaip Pietų Korėjos Donaldas Trumpas ir kuris laimėjo iš dalies dėl jaunų rinkėjų vyrų balsavimo – žadėjo panaikinti Lyčių lygybės ir šeimos ministeriją, tačiau šį žingsnį moterų grupės pasmerkė.

REKLAMA

„4B“ judėjimas prieš tai pasirodė Pietų Korėjoje, bet dabar jis sustiprėjo, nes Yoon Suk Yeolas moteris padarė atpirkimo ožiu. Feministės reaguoja į tam tikrus politinius įvykius“, – pastebi Sunyoung Park.

„4B“ buvo giriamas už negailestingą kovą su patriarchatu, bet taip pat buvo kritikuojamas dėl to, kad yra per daug ekstremalus.

Kodėl susidomėjimas auga Jungtinėse Valstijose

Nors kai kuriems „4B“ principai gali skambėti radikaliai, 21 metų menininkei Michaelai Thomas, gyvenančiai Gruzijoje, „4B“ yra tiesiog būdas „parodyti žmonėms, kad veiksmai turi pasekmių“. 

REKLAMA

„Jauni vyrai tikisi sekso, bet jie taip pat nori, kad mes negalėtume pasidaryti aborto. Jie negali turėti abiejų“, – sakė ji, turėdama omenyje daugelio JAV respublikonų lyderių priešišką poziciją į abortų legalizavimą. „Jaunos moterys nenori būti intymios su vyrais, kurie nekovoja už moterų teises. Tai rodo, kad jie mūsų negerbia“, – pridūrė ji.

Apklausos rodo, kad 55 procentai vyrų antradienio rinkimuose balsavo už D. Trumpą, o 53 procentai moterų balsavo už viceprezidentę Kamalą Harris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Docentė Sunyoung Park sakė, kad nors Pietų Korėjoje ekonominiai skirtumai paskatino „4B“ judėjimą, Jungtinėse Valstijose atrodo, kad tai labiau „politinis konfliktas ir takoskyra tarp lyčių, kuri suteikia impulsą 4B“ judėjimui“.

„Rinkimų kampanijos metu Trumpas aiškiai kreipėsi į jaunus vyrus rinkėjus“, – sako S. Park. Tuo tarpu „Amerikos moterys mato, kad jauni vyrai balsuoja už šį konservatyvų kandidatą, kuris kelia grėsmę jų kūno autonomijai“.

REKLAMA

Praėjus kelioms valandoms po D. Trumpo pergalės, jaunos moterys socialiniuose tinkluose ėmė dalintis „4B“ judėjimą palaikančiais įrašais. Kaip koncepcija, celibatas siekia bent jau senovės graikų pjesę „Lysistratą“, kurioje moterys susilaikė nuo sekso protestuodamos prieš Peloponeso karą. 

Arizonos valstijos universiteto moterų ir lyčių studijų profesorė Breanne Fahs sakė, kad po rinkimų „jaunos moterys nepasitiki, kad jų reprodukcinės teisės yra saugios, todėl jos ieško naujų būdų, kaip įtvirtinti savo valios laisvę ir susigrąžinti savo kūno kontrolės jausmą“.

Ji pažymėjo, kad „4B“ šiuo metu yra „visur“, ir atkreipė dėmesį į daugybę iššūkių, su kuriais susiduria moterys, pavyzdžiui, spaudimą asmeniniuose santykiuose „patenkinti vyrų norus ir fantazijas“ ir platesnes problemas, tokias kaip padidėjusi mizoginija (liguista neapykanta moterims, – red. past.).

Vibratorių pardavėjas
Vibratorių pardavėjas
Šiaip neblogos naujienos
Vyrų nepisamos moterys yra baisiau už beprotnamį. Tokios harpijos tik ir šlaistosi ieškodamas kam išsiurbti nervus ir sveikatą
as niekaip nesuprantu tos kovos ir isterijos uz abortus. Negi taip sunku naudotis apsauga?! Vieninteles isimtys gali buti jei pastojo po isprievartavimo, ar jei gimdymas daro pavoju gyvybei. Kas cia per aziotazas, mano kunas bla bla bla, narkomanu karta visai nori gyvent be jokiu atsakomybiu uz nieka.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų