Šaudynių aplinkybės lieka neaiškios, tačiau incidentas sukėlė klausimų Baltarusijoje, kur valdžia griežtai susidoroja su kitaminčiais po pernai kilusių beprecedenčių protestų prieš prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą, išprovokuotų rinkimų, kuriuos opozicija ir Vakarų šalys laiko suklastotais.
Valdžios institucijos visomis įmanomomis priemonėmis bando užgniaužti diskusijas apie šaudynes, o „Viasna“ nurodė, kad per pastarąsias dvi dienas buvo sulaikyti 84 žmonės.
„Dauguma sulaikymų susiję su komentarais po socialinės žiniasklaidos įrašais“ apie žuvusius asmenis, susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbė „Viasna“.
Pranešime priduriama, kad sulaikytiesiems gali būti iškeltos bylos dėl „pareigūno įžeidimo“ ir „socialinės nesantaikos kurstymo“.
Antradienį Baltarusijos Valstybės saugumo komitetas (KDB) pranešė, kad nuo „atsakomosios ugnies“ žuvo vyras, nušovęs vieną šios tarnybos pareigūnų.
KDB neatskleidė to vyro tapatybės, tik pavadino jį „labai pavojingu nusikaltėliu“.
Valstybinė televiziją parodė, kaip per incidentą civilius drabužius vilkintys pareigūnai įsiveržia į butą, o viduje esantis vyras pradeda šaudyti į juos iš šautuvo.
Lieka neaišku, kaip buvo gautas vaizdo įrašas iš buto.
Baltarusijos tyrimų komitetas, nagrinėjantis sunkius nusikaltimus, vėliau nustatė, jog tas asmuo yra 31 metų sostinės Minsko gyventojas Andrejus Zelceris.
Komiteto atstovai pridūrė, kad įvykio vietoje buvo sulaikyta ir jo 40 metų žmona.
Į Lietuvą pasitraukusios opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos vyresnysis patarėjas pranešė, kad A. Zelceris dirba vienoje didžiausių Baltarusijos IT bendrovių „EPAM Systems“.
Trečiadienį Baltarusija užblokavo populiaraus dienraščio „Kamsamolskaja pravda“ interneto svetainę, joje pasirodžius interviu su A. Zelcerio buvusiu klasės draugu.
Kalbėdamas penktadienį, KDB pareigūno laidotuvių dieną, A. Lukašenka pareiškė: „Neatleisime šio jaunuolio mirties.“
Minskas siekia nuslopinti likusius pasipriešinimo židinius, taikydamasis į valstybės vadovo oponentus, teisių gynėjus, nevyriausybines organizacijas ir nepriklausomą žiniasklaidą.
Penktadienį Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą likviduoti Baltarusijos Helsinkio komitetą – paskutinę oficialią žmogaus teisių organizaciją šalyje.
Vakarų šalys A. Lukašenkai ir jo bendražygiams paskelbė virtinę sankcijų, tačiau atrodo, kad jų poveikis yra ribotas, nes Baltarusiją remia sąjungininkė ir finansuotoja Rusija.