• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienos ŽIV užsikrėtusios moters organizme koronavirusas mutavo 32 kartus. Jeigu bus aptikta daugiau tokių atvejų, išauga tikimybė, kad ŽIV infekcija yra naujų atmainų šaltinis, tikina mokslininkai.

Vienos ŽIV užsikrėtusios moters organizme koronavirusas mutavo 32 kartus. Jeigu bus aptikta daugiau tokių atvejų, išauga tikimybė, kad ŽIV infekcija yra naujų atmainų šaltinis, tikina mokslininkai.

REKLAMA

Nėra žinoma, ar 36-erių metų moters organizme išsivysčiusiomis atmainomis užsikrėtė kiti asmenys.

Tyrimas parodė, kad 36-erių metų moteris, serganti pažengusia ŽIV infekcija, koronavirusu sirgo 216 dienų. Per šį laikotarpį jos organizme susidarė daugiau nei 30 naujų viruso atmainų.

Atvejo aprašymas, kuris, tiesa, dar nebuvo peržiūrėtas kitų ekspertų, ketvirtadienį buvo paskelbtas „medRxiv“. Moteris, kurios tapatybė nebuvo atskleista, buvo apibūdinta kaip 36-erių moteris, gyvenanti Pietų Afrikoje.

13 koronaviruso mutacijų įvyko pasikeitus jo spyglio baltymui, kuris, kaip žinoma, padeda virusui išvengti imuninio atsako. Kitos 19 mutacijų pakeitė viruso elgesį.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra aišku, ar moters nešiotomis mutacijomis užsikrėtė kiti žmonės, praneša „Los Angeles Times“.

Jeigu bus aptikta daugiau tokių atvejų, atsiras tikimybė, kad naujos atmainos susidaro dėl ŽIV infekcijos. Kaip „Times“ sakė Tulio de Oliveira, tyrimo autorius ir genetikas Durbano Kvazulu-Natalio universitete, taip gali nutikti todėl, kad ŽIV pacientai virusą nešioja ilgiau.

REKLAMA

Tačiau kaip teigia infekcinių ligų docentas Barselonos universitete dr. Juanas Ambrosini, greičiausiai šis atvejis yra išimtis, o ne taisyklė, todėl negali būti taikoma visiems žmonėms, gyvenantiems su ŽIV. Paprastai infekcijų trukmė būna labai ilga dėl sunkaus imuninės sistemos sutrikimo. Ir išties, šios moters imunitetas buvo nuslopintas.

Šio tyrimo rezultatai yra svarbūs Covid-19 suvaldymui, nes tokie pacientai gali užsikrėsti daugybę kartų ir taip prisidėti prie viruso evoliucijos, sakė J. Ambrosini.

REKLAMA
REKLAMA

Pacientai, kurių imuninė sistema yra nuslopinta, virusą nešioja ilgiau nei kiti.

Dr. T. de Oliveira „Times“ sakė, kad šis atvejis galėjo lengvai likti nepastebėtas. Nors moteris ir gydėsi ligoninėje dėl pirminių simptomų, jis persirgo lengva Covid-19 forma, tačiau ji ir toliau nešiojo virusą.

Mokslininkai šį fenomeną pastebėjo tik todėl, kad moteris sutiko dalyvauti imuninio atsako į Covid-19 tyrime, kuriame dalyvavo apie 300 ŽIV užsikrėtusių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad dar keturi ŽIV turintys žmonės koronavirusą nešiojo ilgiau nei mėnesį.

Prieš tai buvo paskelbtas tik vienas kitas atvejis, kai ŽIV užsikrėtęs asmuo koronavirusą nešiojo ilgą laiką.

Buvo pastebėta, kad ir kiti žmonės, kurių imunitetas dėl tam tikrų priežasčių buvo nuslopintas, taip pat nešiojo koronavirusą ilgiau nei įprasta, sakė J. Ambrosini. Jis pateikė pavyzdį, kad po kepenų persodinimo operacijos kai kurie pacientai teigiamus viruso atsakymus gauna praėjus net daugiau kaip metams po užsikrėtimo.

Šis atradimas yra ypatingai svarbus Afrikai, kur 2020 m. gyveno 20,6 mln. iš 37,6 mln. visame pasaulyje ŽIV infekuotų žmonių. Penktadienį Pasaulio sveikatos organizacija perspėjo, kad staigus infekcijų padidėjimas šiame žemyne gali virsti trečiąja Covid-19 banga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų