Monpeljė universiteto (Prancūzijoje) mokslininkai mano, kad subtilius veido patrauklumo pokyčius gali lemti cukraus ir insulino pokyčiai kraujyje, kurie gali turėti įtakos odos išvaizdai ir daryti ilgalaikį poveikį lytiniams hormonams, skelbia portalas „The Guardian“.
„Tai stebina, bet mūsų mitybos pasirinkimai gali turėti greitą poveikį mūsų išvaizdai, – sakė daktarė Claire Berticat, evoliucijos biologė ir pirmoji tyrimo autorė. – Šie fiziologiniai pokyčiai gali subtiliai pakeisti veido bruožus ir paveikti tai, kaip kiti suvokia patrauklumą“.
Mitybos pasirinkimai daro įtaką veido patrauklumui
Tyrėjai pasitelkė 52 vyrus ir 52 moteris nuo 20 iki 30 metų amžiaus ir atsitiktine tvarka paskyrė jiems suvalgyti 500 kalorijų turinčius pusryčius, kuriuose gausu rafinuotų arba nerafinuotų angliavandenių.
Rafinuotų angliavandenių pusryčius sudarė prancūziška bagetė, pagaminta iš pramoniniu būdu maltų miltų, uogienė, obuolių arba apelsinų sultys ir arbata arba kava su cukrumi. Nerafinuotų angliavandenių pusryčius sudarė akmenimis malta pilno grūdo duona su sviestu ir sūriu, apelsinas arba obuolys ir arbata arba kava be cukraus.
Mokslininkai išmatavo cukraus kiekį savanorių kraujyje prieš valgį ir po jo, o tada, esant kontroliuojamam apšvietimui, padarė dalyvių nuotraukas. Po to nuotraukos buvo perduotos vertintojų grupėms, kurios turėjo įvertinti, kiek asmenys yra seni, vyriški ar moteriški ir patrauklūs.
Rašydami žurnale „Plos One“ mokslininkai teigia, kad rafinuotų angliavandenių valgymas pusryčiams sumažino vyrų ir moterų veido patrauklumą, nors ilgalaikis tokio maisto vartojimo poveikis, gautas iš savanorių užpildytų klausimynų, buvo sudėtingesnis.
„Poveikis skiriasi priklausomai nuo lyties ir maisto tipo, o tai rodo sudėtingą mitybos ir patrauklumo ryšį, – sakė C. Berticat. – Mūsų išvados įtikinamai primena, kad mitybos pasirinkimai ne tik daro įtaką sveikatai, bet ir turi ypatingą socialinę reikšmę turinčioms savybėms, pavyzdžiui, veido patrauklumui“.
Rafinuoti angliavandeniai daro neigiamą poveikį sveikatai
Rafinuoti angliavandeniai gali sukelti cukraus kiekio kraujyje šuolius, kuriuos organizmas atremia išskirdamas insuliną. Dėl šios reakcijos cukraus kiekis gali būti per mažas, o tai vadinama hipoglikemija, ir tai gali paveikti kraujotaką bei odos išvaizdą. Tyrimo metu tik rafinuotų angliavandenių pusryčiai sukėlė hipoglikemiją.
Sent Andruso universiteto (Škotijoje) psichologijos profesorius Davidas Perrettas, tyrinėjęs veido sveikatos požymius, teigė, kad neturėtų stebinti, jog mityba turi įtakos patrauklumui. Pasak jo, vaisiai ir daržovės didina patrauklumą, nes odoje padaugėja augalinių pigmentų, vadinamų karotenoidais, o daug cukraus turinčios dietos gali sendinti.
„Autoriai daro prielaidą, kad rafinuoti angliavandeniai gali turėti įtakos periferinei kraujotakai, – sakė D. Perrettas. – Kraujotaka gali labai greitai pakeisti odos išvaizdą. Poveikį galima pastebėti per kelias sekundes, kai pasijuntame blogai, kai kraujas nuteka iš odos. Nustatėme, kad dauguma žmonių atrodo sveikesni ir patrauklesni, kai jų odos spalva atspindi šiek tiek padidėjusį deguonies kiekį kraujyje“.
Paklausta, ką patartų žmonėms, norintiems atrodyti kuo geriau, C. Berticat atsakė: „Mes žinome, kad rafinuoti angliavandeniai daro neigiamą poveikį sveikatai, ir tai yra pakankama priežastis riboti jų vartojimą“.