Gynybos ir saugumo ekspertas Michaelas Peckas pateikė savo prognozę, kaip karas Ukrainoje vystysis 2024 m.
Karas tęsis
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas investavo savo politinį gyvenimą, o gal ir savo fizinę sveikatą, darydamas Kyjivui tai, ką Raudonoji armija padarė Berlynui. Ukraina pavargo ir nori taikos, bet ukrainiečiams reikia kažko teigiamo, pavyzdžiui, Krymo išlaisvinimo, o ne tik mirti, kad atremtų plėšrią Kremliaus megalomaniją.
Nebent mūšio lauke įvyktų koks nors lemiamas įvykis, mat šiuo metu sunku įsivaizduoti susitarimą dėl taikos, kurią priims abi pusės. Šis karas galiausiai baigsis, kaip ir visi karai. Bet ne 2024 metais.
Karo aklavietė
Kuo labiau Ukraina ir Rusija siekia pergalės, tuo labiau abi šalys patenka į aklavietę. Taip yra iš dalies dėl struktūrinių abiejų armijų trūkumų, tokių kaip prasta taktika ir išteklių trūkumas.
Ir dėl to, kad daugėja technologijų, tokių kaip bepiločiai orlaiviai ir GPS valdoma amunicija, dėl kurių judėjimas atviroje vietovėje yra rizikingas ir skatina kariuomenę slėptis. Bet kokiu atveju rezultate greičiausiai bus tęsiamas apkasų karas ir brangūs mūšiai už neaiškius kaimus.
Bus dar daugiau „stebuklingų ginklų“
Ar galite atspėti, koks bus „stebuklingas ginklas“ 2024 metais? Ankstesnėse varžybose buvo naudojami bepiločiai orlaiviai, HIMARS raketos, hipergarsinės raketos ir net seni tankai „Leopard“ bei kovos mašinos „Bradley“.
Tikėtina, kad šiais metais pirmaujantis bus dirbtinis intelektas, kuris žada išmaniuosius ginklus padaryti išmanesniais. Tikėtina, kad Ukraina su Vakarų pagalba įgis trumpalaikį pranašumą dirbtinio intelekto srityje, kol kita pusė arba nukopijuos technologiją, arba išmoks ją panaikinti.
JAV ir Europa toliau rems Ukrainą
Kraštutinių dešiniųjų partijų iškilimas Europoje ir galimas Donaldo Trumpo perrinkimas gali kelti nerimą Kyjive. Tačiau demokratinėms šalims sąjungininkų išdavystė palieka kartėlį.
Kai kuriems dešiniųjų lyderiams lengva pasmerkti pagalbą Ukrainai – tol, kol jie nėra valdžioje esanti partija. Perdavus jiems atsakomybę dėl Ukrainos likimo galime išgirsti kitokias kalbas.
Pasaulio dėmesys nukryps į kitą konfliktą
Tai jau atsitiko, nes žiniasklaidos antraštės apie karą Izraelyje užgožė naujienų apie Ukrainą srautą.
Savo ruožtu dėmesys Gazai gali nukrypti į galimus konfliktus tarp Izraelio ir Irano, Irano ir Amerikos, Kinijos, Taivano ir Amerikos. Tačiau lygiai taip pat tikėtina, kad netikėtas konfliktas kils kitur ir patrauks pasaulio dėmesį.