„Žinoma, mes norėtume, kad jie kuo greičiau išvaduotų kuo daugiau teritorijos, bet nors fronto linija ir nepajudėjo, ukrainiečiams pavyksta padaryti labai didelių nuostolių rusų įsibrovėliams“, – sakė J. Stoltenbergas.
Toks NATO vadovo teiginys nuskambėjo po to, kai vienas Ukrainos generolas prieš kurį laiką pareiškė, kad karas su Rusija atsidūrė aklavietėje.
„Matome didelį aukų skaičių, o vienos intensyviausių kovų, kurias matėme per visą karą, iš tikrųjų vyko pastarosiomis savaitėmis ir mėnesiais“, – sakė J. Stoltenbergas.
„Turime atskirti tai, kad fronto linija taip smarkiai nejuda, ir tai, kad iš tikrųjų vyksta labai intensyvios kovos“, – pabrėžė jis.
NATO vadovas tvirtino, kad nors Ukrainos pajėgos šiuo metu nežengia į priekį, Kyjivas jau atkovojo 50 proc. teritorijos, kurią Rusija užgrobė nuo plataus masto invazijos pradžios.
„Tai didelė Ukrainos pergalė“, – sakė jis.
„Tuo tarpu Rusija yra silpnesnė politiniu, ekonominiu ir kariniu požiūriu“, – teigė J. Stoltenbergas.
Tuo pat metu tebesama abejonių dėl pagrindinių Ukrainos rėmėjų Jungtinių Valstijų karinės paramos ateities.
J. Stoltenbergas atkreipė dėmesį į neseniai Vokietijos ir Nyderlandų pažadėtą 10 mlrd. eurų vertės karinę pagalbą, kuri liudija, kad Vakarų parama neišsenka.
J. Stoltenbergas nesureikšmino nuogąstavimų, kad koks nors ginklų tiekimo Ukrainai mažėjimas privers Kyjivą sėsti prie derybų stalo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu anksčiau, nei jis bus tam pasirengęs.
„Ukraina turi nuspręsti, kokie yra priimtini būdai užbaigti šį karą“, – sakė J. Stoltenbergas.
„Mūsų pareiga – remti Ukrainą ir suteikti jai galimybę išlaisvinti kuo daugiau žemių bei sudaryti kuo geresnes sąlygas, kai prasidės derybos arba jei jos prasidės“, – kalbėjo jis.
Antradienį Briuselyje susirinkę NATO užsienio reikalų ministrai sieks patikinti Kyjivą dėl savo paramos, nors Izraelio karas su „Hamas“ nukreipia daug dėmesio.
Vašingtonas tvirtina, kad, nepaisant pasipriešinimo, rems Ukrainą ilgą laiką, tačiau griežtosios linijos respublikonai kol kas blokuoja naujų didelių įsipareigojimų prisiėmimą.
J. Stoltenbergas teigė, kad NATO sąjungininkai siunčia Ukrainai vis pažangesnes ginklų sistemas, kad padėtų jai žengti į priekį.
„Esu visiškai tikras, kad šiame susitikime NATO sąjungininkų žinia (...) bus ta, kad turime toliau palaikyti Ukrainą, – sakė J. Stoltenbergas. – Mūsų saugumo interesas, kad prezidentas Putinas nelaimėtų šio karo“.