NATO sąjungininkų jūrų pajėgų vadavietės (MARCOM) viceadmirolas Didier Maleterre‘as sakė, kad povandeninių kabelių ir vamzdžių tinklas, nuo kurio priklauso Europos elektros energijos ir ryšių tiekimas, nėra sukurtas taip, kad galėtų atlaikyti „hibridinį karą“, kurio siekia Maskva ir kiti NATO priešininkai.
„Žinome, kad rusai sukūrė daug hibridinio karo po jūra priemonių, kad sutrikdytų Europos ekonomiką per kabelius, interneto kabelius, vamzdynus. Visai mūsų ekonomikai po jūra kyla grėsmė“, – sakė jis, rašo „The Guardian“.
„Ir – kad būtų labai aišku, – mes žinome, ką rusai sukūrė branduolinių povandeninių laivų srityje. Taigi nesame naivūs, ir mes [NATO šalys] dirbame kartu“, – pridūrė viceadmirolas.
Pavojus milijardui
D. Maleterre‘as sakė, kad vienu metu MARCOM turi „daugiau nei 100 laivų, branduolinių ir įprastinių povandeninių laivų“, patruliuojančių Arkties, Juodosios jūros, Atlanto vandenyno, Baltijos jūros ir Viduržemio jūros vandenyse.
„Tai labai svarbus rūpestis, nes tai yra beveik 1 mlrd. NATO šalių gyventojų saugumo klausimas. Turime būti apsaugoti ir gerai aprūpinti savo gyvybiškai svarbias povandenines infrastruktūras“, – įspėjo viceadmirolas.
Šie komentarai nuskambėjo po dviejų įtariamo sabotažo incidentų Baltijos jūros dujotiekiuose per pastaruosius 18 mėnesių. Pirmiausia 2022 m. rugsėjį buvo atakuoti „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekiai, o praėjusių metų spalį – „Balticconnector“ dujotiekis.
Nepaisant plataus masto tyrimų, kuriuos atliko kelios valstybės, abu jie tebėra neišaiškinti, nors Suomija gruodį pareiškė, kad „viskas rodo“, jog Kinijos laivas savo inkaru tyčia sugadino „Balticconnector“.
- norint, kad Rusija būtų taiki kaimynams, reikia ją išdeginti plynai ir dar stebėti dvi užsėtas kartas.