Apie tai praneša „Politico“.
NATO ir Rusijos santykiai
NATO ir Rusijos santykiai pasiekė dugną po brutalios Maskvos invazijos į Ukrainą 2022-aisiais. Atsakydama į tai, NATO pavadino Rusiją „svarbiausia ir tiesiogine grėsme sąjungininkų saugumui“, kol Kremlius laikosi propagandinės linijos, kad NATO plėtra į Rytus yra egzistencinis pavojus.
Tačiau nepaisant pasikeitusio tono, NATO vis dar išlaiko „Founding Act“ su Rusija. Tai dokumentas, pasirašytas 1997 m., praėjus šešeriems metams po Sovietų Sąjungos žlugimo, numatantis bendrą tikslą „sukurti stabilią, taikią ir vientisą Europą“.
NATO ir Rusijos taryba, po Šaltojo karo įsteigta institucija, bendradarbiaujanti saugumo klausimais ir bendruose projektuose, nesusirinko nuo 2020-ųjų. Santykiai nuolat blogėjo daugelį metų – Rusija 2008 m. užpuolė Gruziją, o 2014 m. neteisėtai aneksavo Krymą, o dabar kursto karą Ukrainoje.
Nori keisti politiką
NATO šalys šiuo metu bando „nubrėžti skirtingus strategijos elementus ir paskatinti diskusijas Aljanso viduje, kurios mus nuvestų į tokias temas kaip NATO ir Rusijos „Founding Act“ ateitis“, – penktadienį žurnalistams sakė aukšto rango JAV vyriausybės pareigūnas.
„Dabar laikas sukurti naują strategiją, atsižvelgiant į konkrečias [sąjungininkų] pozicijas“, – sakė pareigūnas.
Nors žemesnio lygio oficialios diskusijos vyksta kelis mėnesius, kitą savaitę vyksiantis NATO gynybos ministrų susitikimas bus pirmasis iš diskusijų šia tema raundų. Liepos mėnesį Vašingtone vykusiame NATO viršūnių susitikime sąjungininkai susitarė parengti naują NATO ir Rusijos strategiją kitame Aljanso viršūnių susitikime, kuris 2025 metų birželį vyks Hagoje.
JAV pareigūnas pridūrė: „Šiuo metu mes turime suprasti visame Aljanse... kad [„Founding Act“] ir NATO ir Rusijos taryba buvo sukurti kitai erai, ir aš manau, kad sąjungininkai yra pasirengę pasakyti, kad tai buvo kitokia mūsų santykių su Rusija era, todėl reikia kažko naujo“.
Pareigūnas teigė, kad naujosios strategijos projekto dar nėra, nes pagrindinis dėmesys skiriamas sužinoti 32 NATO šalių pozicijas.
Kyla nuomonių skirtumai dėl to, kiek NATO turėtų būti pasiryžusi toli eiti, kad sukurtų naujas taisykles Rusijos atžvilgiu. NATO diplomatas sakė, kad kai kurios narės nerimauja, kad labai agresyvi nauja strategija gali pasiųsti „signalą“, galintį destabilizuoti Rusiją.
Kartu kyla klausimas dėl Vengrijos ir Slovakijos pozicijų – dviejų NATO šalių, kurių požiūris išsiskiria su likusia Aljanso dalimi ir kurios toliau palaiko ryšius su Kremliumi.