Skandinavijos šalių institucijos antradienį pranešė apie nustatytus du nuotėkius iš Baltijos jūros dugnu nutiesto dujotiekio „Nord Stream 1“, praėjus kelioms valandoms po panašaus incidento dujotiekyje „Nord Stream 2“.
Prieš tai, kai buvo aptikti nuotėkiai trijose dujotiekių „Nord Stream“ vietose, buvo užfiksuoti du povandeniniai sprogimai, antradienį paskelbė švedų seismologijos institutas.
„Aiškiai matome, kad tai yra sabotažo veiksmas. Veikimas, kuris tikriausiai žymi kitą padėties eskalavimo etapą, su kuriuo susiduriame Ukrainoje“, – antradienį Lenkijos radijo stočiai RMF24 sakė M. Morawieckis, skelbia „Evropjeska Pravda“.
Jis taip pat pabrėžė, kad situacija rodo pavojų, slypintį Rusijos ir Vokietijos bendradarbiavime energetikos srityje.
„Šiandien taip pat žinome, kad „Nord Stream 1“ yra dujotiekis, kuriuo tekėjo ir ukrainiečių kraujas“, – pridūrė Lenkijos premjeras.
Antradienio vakarą duodamas interviu „TVP Info“ M. Morawieckis pakartojo nuostatą, kad incidentas su Rusijos dujotiekiais Baltijos jūroje buvo sabotažas.
„Todėl tai yra signalas iš Rusijos – greičiausiai dėl to, kad vis dar laukiame šių aplinkybių patvirtinimo, ir tai kelia didelį nerimą. Tai ir parodo, kokiomis priemonėmis ir mechanizmais rusai gali dar labiau destabilizuoti Europą“, – kalbėjo M. Morawieckis.
Upsalos universiteto seismologijos institutas SNSN prieš pat nuotėkius netoli jų vietų prie Danijos Bornholmo salos krantų užregistravo du „didžiulius energijos išsiskyrimus“, naujienų agentūrai AFP sakė šio universiteto seismologas Peteris Schmidtas.
P. Schmidtas paaiškino, kad energijos išskyrimai buvo „labai staigūs“, o ne „lėtas griuvimas“, todėl šie įvykiai „tikriausiai buvo kažkokie sprogimai“.
Norvegijos žemės drebėjimų tyrimų centras NORSAR taip pat pranešė užregistravęs „mažesnį sprogimą“ anksti pirmadienį ir „galingesnį [sprogimą] pirmadienį vakare“.
Dujotiekiai „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ yra atsidūrę pastarųjų mėnesių geopolitinės įtampos epicentre. Rusija, kuriai Vakarai dėl invazijos į Ukrainą paskelbė sankcijas, reaguodama nutraukė gamtinių dujų tiekimą Europai.