Keliuose Venesuelos miestuose, o taip pat ir tolimojoje Ispanijoje, Belgijoje ir Australijoje susirinkę žmonės atsiliepė į opozicijos lyderės Marios Corinos Machado kvietimą prisijungti prie „Protesto už tiesą“.
M. C. Machado vadovavo mitingui sostinėje, siekdama sustiprinti spaudimą prezidentui Nicolasui Maduro, kad šis pripažintų, jos ir kitų teigimu, triuškinamą opozicijos kandidato Edmundo Gonzalezo Urrutios pergalę liepos 28-ąją vykusiuose rinkimuose.
„Mes nesitrauksime iš gatvių“, – sakė M. C. Machado tūkstančiams protestuotojų, mojavusių nacionaline vėliava ar rinkimų protokolų kopijomis iš balsavimo apylinkių kaip opozicijos pergalės įrodymu.
„Taikus protestas yra mūsų teisė“, – teigė ji, o demonstrantai skandavo „Laisvė! Laisvė!“.
Vėliau pareigūnai konfiskavo atvirą sunkvežimį, kurį M. C. Machado naudoja kaip sceną mitinguose, įskaitant šeštadienį, rašoma jos aljanso „Comando Con Venezuela“ įraše socialiniame tinkle „X“.
„Tai nusikalstama vyriausybė“
Venesuelos nacionalinė rinkimų taryba (CNE) paskelbė N. Maduro rinkimų nugalėtoju, priskirdama jam 52 proc. balsų, tačiau nepateikdama išsamių balsavimo suvestinių. Remiantis tokiais rezultatais, prezidentas buvo perrinktas trečiai šešerių metų kadencijai iki 2031-ųjų.
Anot opozicijos, balsavimo apylinkių rezultatai rodo, jog E. Gonzalezas Urrutia surinko daugiau nei du trečdalius balsų.
Jis buvo pakeitęs M. C. Machado kaip opozicijos kandidatę rinkimuose po to, kai režimui lojalios institucijos uždraudė jai kandidatuoti.
„Tai nusikalstama vyriausybė, kuri nori išlaikyti valdžią. Aš jaučiu laisvės kvapą, man nėra ko bijoti“, – naujienų agentūrai AFP sakė 55 metų mokytoja Adriana Calzadilla Karakase.
Kita 42 metų ekonomistė Iliana Alvarean pripažino jaučianti tam tikrą baimę.
„Žmogus nenustoja jos jausti dėl represijų. Bet mes norime, kad jis (N. Maduro) pasitrauktų. Esame čia iki galo“, – teigė ji.
Pranešimų apie incidentus per šiuos mitingus, kurie vyko griežtai prižiūrint pareigūnams, negauta.
E. Gonzalezas Urrutia „slepiasi oloje“
N. Maduro šeštadienį apkaltino E. Gonzalezą Urrutią, kuris paskutinį kartą viešai pasirodė liepos 30 dieną vykusiame proteste, bandymu pabėgti iš šalies.
„Jis slepiasi oloje. Jis ruošiasi pabėgti iš Venesuelos. Edmundo Gonzalezas Urrutia pasiima pinigus ir išvyksta į Majamį“, – sakė N. Maduro savo palaikytojams mitinge prie Mirafloreso prezidento rūmų.
Jis paragino suimti M. C. Machado ir E. Gonzalezą Urrutią, kaltindamas juos norint įvykdyti perversmą.
E.Gonzalezas Urrutia anksčiau tą pačią dieną socialiniame tinkle „X“ rašė: „Mes turime balsų, protokolų, tarptautinės bendruomenės paramą ir venesueliečių, pasiryžusių kovoti. Atėjo laikas tvarkingam valdžios perdavimui.“
Nuo rinkimų dienos protestai prieš N. Maduro nusinešė 25 gyvybes, beveik 200 žmonių buvo sužeisti, daugiau kaip 2,4 tūkst. suimta.
Viena pirmųjų demonstracijų užsienio šalyje vyko šeštadienį Sidnėjuje – daugiau kaip 100 Australijoje gyvenančių venesueliečių susirinko į mitingą.
Tūkstančiai žmonių protestavo visoje Ispanijoje, kurioje gyvena apie 280 tūkst. iš beveik aštuonių milijonų venesueliečių, kurie pabėgo iš savo šalies žlugus ekonomikai valdant N. Maduro.
Kolumbijoje, Meksikoje ir Argentinoje taip pat vyko mitingai.
„Šį naują išpuolį mes nugalėsime“
N. Maduro paskelbtą pergalę atmetė Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir kelios Lotynų Amerikos šalys.
Tačiau šeštadienį Karakase ir kituose miestuose susirinko tūkstančiai jo palaikytojų.
„Venesuelos žmonės patyrė per daug blokadų, per daug išpuolių ir šį naują išpuolį mes nugalėsime“, – AFP sakė 46 metų bendruomenės lyderė Aurimar Nieves, turėdama omenyje JAV sankcijas.
CNE teigia negalėjusi paskelbti balsavimo suvestinių dėl „kibernetinio terorizmo atakos“ prieš jos sistemas, nors JAV įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Carter Center“ tvirtino, kad CNE tokio teiginio nepagrindė jokiais įrodymais.
Opozicija teigia turinti 80 proc. popierinių balsavimo biuletenių, iš kurių matyti, kad E. Gonzalezas Urrutia užtikrintai laimėjo.
Ankstesnį N. Maduro perrinkimą 2018 metais atmetė Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga ir kelios dešimtys kitų šalių.