Latvijos žiniasklaida skelbia, kad Rusija dar iki šiol neišmokėjo pensijų piliečiams, kuriems jos priklauso.
Latvijos žiniasklaida aptarinėja galimus scenarijus
Įprastai Latvijoje gyvenantiems Rusijos pensininkams kas tris mėnesius išmokama apie pusketvirto milijono eurų, tačiau už paskutinį ketvirtį Latvija gavo daug mažesnę sumą, 21-ą tūkstantį eurų. Tai, pasak latvių spaudos, kelia gyventojų nepasitenkinimą.
Latviai kelia dvi versijas: pirmoji, kad kariaujanti Rusija jaučia pinigų trūkumą.
„Viena iš priežasčių galėtų būti ta, kad Rusija neturi pinigų – karas Ukrainoje kainuoja, yra didelis darbo krūvis, reikia mokėti kariams, grįžusiems sužeistiems ar jų artimiesiems. Gali būti, kad neužteks pinigų padėti visiems savo pensininkams“, – sakė Geopolitinių studijų centro direktorius Maris Andžans.
Galimai versijai antrina ir „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Rusiškos naftos kaina, ji dabar svyruoja ties 50–60 dolerių už barelį. Tuo metu, kai Rusijos biudžete suma buvo įtraukta 70 dolerių už barelį. Ir gavosi taip, kad dėl Trumpo pareiškimų, tarifų yra sukilęs investuotojų nerimas dėl pasaulio ekonomikos perspektyvų ir tai pakirto pasaulines naftos kainas, įskaitant ir rusiškos naftos kainą“, – svarstė A. Izgorodinas.
Pasak ekonomisto, tol, kol visą pasaulį slėgs Donaldo Trumpo muitų politikos sukeltas ekonominis neapibrėžtumas, nuo naftos priklausančiai Rusijai nebus lengva.
„Reikia valdyti aukštą infliaciją ir laikyti aukštas palūkanas, kas riboja ekonomiką. Dar naftos kainos krenta. <...> Staiga, panašu, valdžia susidūrė su laikina arba nelaikina likvido problema ir bando išlaviruoti, kaip tuos kritusius pinigus, kur ir kaip paskirstyti“, – teigė A. Izgorodinas.
„Sodra“: Rusija išsiuntė reikalingus žiniaraščius
Pinigų iš Rusijos dar negavo ir Lietuvos pensininkai. Pagal tarptautinį susitarimą, įprastai tokiais atvejais valstybės pasidalina duomenimis apie stažą ir pačios moka senatvės pensijas, tarptautiniai pavedimai tokiais atvejais nėra vykdomi, tačiau yra išimčių: keliolika žmonių Lietuvoje pavedimais pensijas gauna kas 3 mėnesius.
Pasak „Sodros“, šiuo metu Rusija teigia išsiuntusi reikalingus žiniaraščius, tačiau Lietuva jų dar negavo.
„Yra keli atvejai, kai žmonėms socialinio draudimo pensijos mokamos būtent eksportavimo principu, tuomet „Sodra“ tarpininkauja mokant pensijas, kurias moka Rusijos fondas, ir, priešingai, į Rusiją per Rusijos fondą buvo mokamos pensijos ten gyvenantiems žmonėms, bet tų žmonių Rusijoje yra gyvenančių 5, Lietuvoje gyvenančių, kurie gauna iš Rusijos, 12 žmonių“, – TV3 žinioms sakė „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Kita versija, kodėl vėluoja pensijos, esą Rusija tęsia hibridinį karą, taip gali elgtis specialiai, siekdama supykdyti vietos gyventojus, paskleisti gandus, kad Latvija ar Lietuva neva pasisavino pinigus.
Panašių atvejų buvo ir anksčiau. Rusija tada kalbėjo apie dar kitą, vadinamąją „karinę“ pensiją, kuri mokama ne per „Sodrą“, o per Rusijos ambasadą Lietuvoje.
„Sodra“ neturi informacijos pensijos, karinės pensijos ar pareigūnų pensijos buvusiems kariškiams, antrojo pasaulinio karo veteranams, slaptų tarnybų darbuotojams, jėgos struktūrų darbuotojams, kur pensijas, išmokas Rusija moka tiesiogiai. Nei viena institucija Lietuvoje nerenka statistikos, kiek žmonių Lietuvoje gauna „karines“ pensijas. Tiesa, „Sodra“ priduria, kad kliūčių mokėti jas Lietuvos gyventojams šiuo metu nėra“, – informacija dalinosi „Sodros“ atstovė.
TV3 žinioms pavyko susiekti su vienu Lietuvoje „karinę“ pensiją gaunančiu gyventoju, kuris aiškino, kad šiuo metu su problemomis dėl šių išmokų nesusiduria.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:







































































































































































































































































