„Lenkijos siena yra uždaryta. BLR (Baltarusijos) valdžia jums meluoja. Grįžkite į Minską. Neimkite jokių vaistų iš baltarusių pareigūnų“, – rašoma pranešime anglų kalba. Žinutėje taip pat yra internetinė nuorodą į Lenkijos valdžios informacinį tinklapį „gov.pl“, kuriame informacija išdėstyta plačiau: Lenkijos-Baltarusijos pasienis yra saugomas, paskelbta nepaprastoji padėtis, o neteisėtas sienos kirtimas yra baudžiamas pagal įstatymus.
Migrantai taip pat perspėjami, kad „kirsdami Baltarusijos-Lenkijos sieną jūs nepateksite į Vokietiją“. Žinutė yra surašyta anglų, lenkų, rusų, prancūzų ir arabų kalbomis.
Lenkija įvedė nepaprastąją padėtį
Šio mėnesio pradžioje Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasienio teritorijoje 30-iai dienų paskelbė nepaprastąją padėtį, kontroliuoti sienos saugumo paskyrė ir kariuomenės dalinius. Lenkijos žiniasklaidoje skelbiama, kad nepaprastoji padėtis netrukus gali būti pratęsta dar 60 dienų.
Lenkijoje šiuo metu apie 1,2 tūkst. migrantų yra laikoma specialiuose centruose, rašoma „Notes from Poland“. Tūkstančiai buvo apsukti pasienyje atgal į Baltarusiją.
Lenkija, Lietuva ir Latvija skelbia, kad tokiu būdu siekiama apsisaugoti nuo hibridinės Baltarusijos atakos prieš Europos Sąjungą. Baltarusijos prezidentas anksčiau šiais metais pareiškė, kad „nebesaugos šalies sienų nuo migrantų antplūdžio ir narkotikų srauto“. Režimo lyderis piktinasi ES jam taikomomis sankcijomis dėl prievartos prieš opozicijos judėjimą. Į Minską atvykstantys migrantai iš Artimųjų Rytų ar Afrikos šalių per tarpininkus patenka į pasienio su ES šalimis zoną, bandydami tokiu būdu patekti į Vakarų Europą. Dažniausiai jų kelionės tikslu yra nurodoma Vokietija. Vasaros pabaigoje Latvija, Lenkija ir Lietuva pradėjo taikyti migrantų apgręžimo taktiką, kuomet nelegaliai į šalį bandantys patekti asmenys yra į ją neįleidžiami.
Kritikai, įskaitant kai kurias tarptautines nevyriausybines ir žmogaus teisių organizacijas, tvirtina, kad tokie veiksmai gali būti neteisėti, o migrantams turi būti suteikiama galimybė pretenduoti į politinį prieglobstį.
Lenkija sulaukia daugiausiai kritikos dėl paskelbtos nepaprastosios padėties, kuri, pavyzdžiui, leidžia drausti į pasienio teritoriją įsileisti žiniasklaidą.
Rugsėjį atšalus orams migrantai susiduria ir su oro temperatūros problema. Daugelis jų nėra pasirengę nakvynėms ekstremaliomis sąlygomis. Mažiausiai penki žmonės jau mirė pasienio zonoje nuo praėjusios savaitės. Taip pat buvo pranešama apie migrantus, kurie patyrė baltarusių pareigūnų smurtą.