„Rusams dabar problematiška tiek pristatyti raketas, tiek tvarkytis su raketų įrenginiais, iš kurių paleidžiamos „Kalibr“, tiek ir perkrauti raketas“, – sakė Ukrainos pajėgų šalies pietuose atstovė spaudai Natalija Humeniuk.
Didelė dalis logistikos ir infrastruktūros, susijusios su raketų „Kalibr“ paleidimu, yra Krymo uostamiestyje Sevastopolyje.
Ukrainos siekis atgauti Krymą
Rusija Sevastopolyje, vakarinėje Krymo pakrantėje, bazuoja dalį savo Juodosios jūros laivyno. Maskva 2014 m. aneksavo Krymą, o Kyjivas pažadėjo jį susigrąžinti.
„Dabar raketų nešėjams ten patekti yra labai problemiška“, – pridūrė N. Humeniuk.
„Ukrainos gebėjimas atakuoti karinius objektus ir laivus Sevastopolyje turėjo didelės įtakos Rusijos gebėjimui paleisti sparnuotąsias raketas“, – portalui „Newsweek“ sakė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios Geostrategijos tarybos mokslininkas Williamas Freeris.
Šiuo metu tik Rusijos antvandeniniai laivai ir „Kilo“ klasės povandeniniai laivai gali paleisti „Kalibr“ raketas į Ukrainą, sakė W. Freeris.
Pavojus kyla ir kitiems objektams
2023 m. rugsėjį Ukrainai Sevastopolyje pavyko Vakarų tiekiamomis sparnuotosiomis raketomis „Storm Shadow“ smogti Rusijos Rostovo prie Dono „Kilo“ klasės povandeniniam laivui. Manoma, kad „Rostov-on-Don“ buvo nepataisomai sugadintas ir yra vienas iš daugelio laivų, kuriuos Kyjivas teigė smogęs per visą karą.
„Kadangi daugelis laivyno karo laivų buvo apgadinti arba nuskandinti, o jų logistikos objektai buvo sporadiškai atakuojami, buvo paveiktas gebėjimas tiekti ir paleisti šias raketas į Juodosios jūros laivyno laivus ir iš jų“, – sakė W. Freeris.
Maskva išbandė alternatyvius „Kalibr“ paleidimo būdus, pridūrė W. Freeris. Jis teigė, kad Rusijos poreikis kurti įvairius sparnuotųjų raketų paleidimo būdus laikui bėgant didės, nes ji pajus Juodosios jūros laivyno nuostolius.
Pastaraisiais mėnesiais raketų nenaudoja
Ukraina pranešė, kad Rusija pastaraisiais mėnesiais „Kalibr“ nenaudoja, sakydama, kad Maskva nusprendė smogti tokiems taikiniams, kaip šalies energetikos infrastruktūra, naudodama ilgojo nuotolio iš oro paleidžiamas raketas Ch-101.
Tačiau sekmadienį Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylas Budanovas grėsmingai perspėjo, kad Kremlius papildė „Kalibr“ raketų atsargas ir netrukus atnaujins smūgius Ukrainos teritorijoje.
„Artimiausiu metu vėl pamatysime „Kalibr“, nes Ch-101 skaičius gerokai sumažėjo“, - sakė K. Budanovas Ukrainos televizijai.
Sunku nustatyti tikslų Rusijos ginklų, pavyzdžiui, raketų, atsargų skaičių. Nuo 2022 m. vasario Rusija išleido tūkstančius raketų, tačiau taip pat parengė savo gynybos pramonę karo padėčiai. Analitikai ir Ukrainos pareigūnai Vakaruose sako, kad Vakarų sankcijos buvo neveiksmingos siekiant sustabdyti itin svarbių komponentų, pavyzdžiui, reikalingų raketoms „Kalibr“ surinkti, tiekimą Rusijai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!