Vedėjas apie Titaniko iškėlimą prakalbo po pranešimo apie įvykusią ekspediciją į laivo sudužimo vietą Atlanto vandenyne, apie 600 km nuo JAV kranto ir maždaug 3,8 km gylyje.
Paskutinį kartą Titaniko nuolaužos buvo aplankytos prieš 15 metų. Tačiau tyrėjai nesitikėjo, kad per tiek metų jo būklė taip sparčiai blogės. Ekspedicijos dalyvė Clare Fitzsimmons „BBC News“ sakė, kad „ant laivo nuolaužų esantys mikrobai valgo ne tik geležį, bet ir patį laivą ir iš rūdžių suformuoja į varveklius panašias figūras – o jos yra daug trapesnės nei paprastas metalas.“
Nors sąlygos po vandeniu yra beveik ledinės, dėl mikrobų gausos, metalas pradėjo greitai irti.
„Laivo kapitono vonia yra ypač mėgstamas Titaniko entuziastų vaizdelis. Dabar jos nebeliko. Visa toje pusėje esanti denio kabina griūva, o kartu su ja nyksta ir pirmosios klasės kambariai. Ir ši situacija tik blogės“, – teigė istorikas Parksas Stephensonas.
Pasiūlymas sukėlė audrą
B. Kilmeade‘as transliacijos metu pasako: „Jeigu mes norėjome jį išgelbėti, mes galėjome jį iškelti į paviršių.“ Negana to, kad šis komentaras jau savaime yra juokingas, tai tik ledkalnio viršūnė, nes tuomet vedėjas pradėjo aiškinti, kaip, jo nuomone, būtų įmanoma tai padaryti.
„Jeigu žmonėms taip rūpi Titaniko nuolaužos, kodėl jų tiesiog neiškėlus? Po apačia pakiškite balionų, ir iškelkite jį“, – pasiūlė vedėjas.
Žinoma, „Twitter“ vartotojai puolė dalintis savo nuomone apie tokias įžvalgas.
Nors laidos vedėjas tikino, kad idėja balionais iškelti Titaniką į paviršių buvo svarstyta, jis nepatikslino, kas tiksliai ją svarstė. Laimei, vienas „Twitter“ vartotojas išsprendė šią mįslę: ši mintis pirmą kartą buvo pasiūlyta 1980 m. filme apie tai, kaip būtų įmanoma iškelti Titaniką.
Ši diskusija greitai įgavo politinį atspalvį, kai internautai pradėjo juokauti, kad ši idėja yra pakankamai kvaila, kad sudomintų patį Donaldą Trumpą.
Tačiau, kaip pastebėjo Boobis Lewisas, B. Kilmeade‘as nėra vienintelis žmogus, pasiūlęs iškelti Titaniką. Ankčiau buvo rimtai apsvarstyti keli būdai, kaip būtų įmanoma tai padaryti. Tikriausiai ironiškiausias pasiūlymas buvo užšaldyti vandenį aplink laivą, kad jis išplauktų į paviršių, kaip koks ledkalnis.
Siūlė prikišti į laivą kamuoliukų
Iš pirmo žvilgsnio, idėja pripildyti Titaniką pingpongo kamuoliukų, atrodo visiškai nepagarbi ir net žeidžianti. Tiesa, panašu, kad pirmą kartą toks metodas buvo pavaizduotas 1949 m. „Antino Donaldo“ filmuke, kuriame Donaldas būtent taip išgelbėja skęstantį laivą.
Nors tai skamba neįtikėtinai, danų inžinierius Karlas Kroyeris vėliau išbandė šią techniką. 1964 m., panaudojęs 27 mln. plastikinių kamuoliukų, jis į paviršių iškėlė Kuveito uoste nuskendusį laivą.
Tiesa, šis laivas buvo net kelis kartus mažesnis už Titaniką ir nugulė ne tokiame dideliame gylyje. Deja, dėl milžiniško vandens slėgio kartu su sparčiu laivo irimu, toks metodas – ar, iš tikrųjų, bet koks kitas – nebūtų sėkmingas norint iškelti Titaniką.
Trumpam pamirštant tai, kad Titaniko iškėlimas dėl daugybės aplinkybių yra paprasčiausiai neįmanomas, daug komentatorių taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad laivas tapo povandenine kapaviete daugiau nei 1 500 žmonių, taigi jo iškėlimas į paviršių parodytų ne tik abejingumą, bet ir nepagarbą.
Nepaisant šio susirūpinimo, dar 1998 m. kompanija „RMS Titanic Inc.“ sugebėjo į paviršių iškelti nemažą laivo korpuso nuolaužą. Šis poelgis buvo smarkiai kritikuojamas išsigelbėjusių keleivių ir jų artimųjų, kurių nuomone, nereiktų drumsti katastrofos metu žuvusiųjų ramybės.
Kompanija „Premier Exhibitions“, kuriai ir priklausė Titanikas, vienintelė turėjo teisę su laivo nuolaužomis daryti, ką tik panorėjusi. Deja, 2017 m. kompanija bankrutavo, taigi, jeigu kas nors užsinorėtų iškelti Titaniką į paviršių, teisiškai, jie tikriausiai galėtų tai padaryti.