Suskaičiavus visus balsus paskelbta, kad už 49 metų Niką Christodulidį, buvusį šalies diplomatijos vadovą, balsavo 32 proc. rinkėjų, o 66 metų Andrėjas Mavrojanis gavo 29,6 proc. – netikėtai daug – balsų.
Valdančiųjų konservatorių DISY lyderis, 61-erių Averofas Neofitus nuo A. Mavrojanio atsiliko maždaug 3,5 procentinio punkto, nors ankstesnės apklausos rodė, kad jis turi likti antras.
Vyriausiasis rinkimų pareigūnas Kostas Konstantinus sakė, kad sekmadienį balsavo 72 proc. iš maždaug 561 tūkst. rinkėjų – šiek tiek daugiau nei per praėjusius prezidento rinkimus 2018 metais.
Kitą savaitgalį įvyksiančio antrojo rato nugalėtojas bus aštuntas naujas Kipro prezidentas per šios salos, kaip nepriklausomos respublikos, 63 metų istoriją.
N. Christodulidis, ilgametis DISY narys, ne vieną mėnesį trukusios kampanijos metu pirmaudavo per visas nuomonių apklausas, pateikdamas save kaip kandidatą, galintį įveikti partinę priklausomybę ir ideologines takoskyras, ir suvienyti susiskaldžiusį elektoratą.
Kalbėdamas savo šalininkams N. Christodulidis vienijimo idėją pabrėžė pastangomis neatstumti rinkėjų, balsavusių už kitus kandidatus. Jis sakė, kad sieks pirmadienį susitikti su A. Neofitumi ir užsitikrinti partijos paramą.
„Nuo rytojaus mūsų durys atviros visiems, kas taip pat rūpinasi rytojumi, mūsų vaikais“, – teigė N. Christodulidis, šalia stovint žmonai ir dukterims.
Tačiau jis nepraleido progos pasisakyti apie komunistinių šaknų turinčią partiją AKEL, remiančią A. Mavrojanio kandidatūrą. Jis teigė, kad nebus grįžta prie šios partijos politikos, kuri 2008–2013 metais, buvusio AKEL lyderio Dimitrio Christofijo prezidentavimo laikotarpiu, buvo nustūmusi salą prie bankroto ribos.
A. Mavrojanis, dirbęs kadenciją baigiančiam prezidentui Nikui Anastasiadžiui vyriausiuoju derybininku taikos derybose su Kipro turkais, pasiekė netikėtą rezultatą, priešingą ankstesnėms apklausoms, rodžiusioms, kad jis atsilieka nuo A. Neofitaus. Jo, kaip permainų šalininko, žinia sulaukė atgarsio tarp rinkėjų, nepatenkintų dešimtmetį trukusiu N. Anastasiadžio valdymu, ypač tarp AKEL narių.
Kipro vėliavomis mojuojančių šalininkų miniai A. Mavrojanis sakė, jog artimiausiomis dienomis kreipsis į kitus kandidatus, kad užsitikrintų jų paramą.
„Mūsų meilė savo šaliai naikina bet kokias susiskaldymo ribas ir mus vienija, – teigė jis. – Mūsų dėmesys sveikai ir stipriai ekonomikai, rūpestis savo piliečiais užgožia mūsų skirtumus.“
A. Neofitus vaizdavo save patikimiausiu politikos veteranu, užtikrinsiančiu stabilumą ekonominio netikrumo laikais, ir rėmėsi tvirtu vyriausybės, kurioje buvo daug DISY narių, darbu. Tačiau atrodo, kad dalis rinkėjų A. Neofitų vertino kaip virvutes tampantį žmogų, kurio vardą suteršė kadenciją baigiančios administracijos klaidos, tad jis surinko mažiau balsų nei tikėtasi.
A. Neofitus savo rinkimų kampanijos būstinėje šalininkams sakė, kad sveikina N. Christodulidį ir A. Mavrojanį su sėkme. Tačiau jis nesakė, kurį iš savo varžovų parems, ir teigė, kad toks sprendimas bus priimtas kolektyviai pagal partijos protokolus. Jis taip pat užsiminė, kad iš DISY lyderio posto neatsistatydins.
„Sunkiai kovojome nepalankiausiomis politinėmis sąlygomis, – sakė A. Neofitus. – Tačiau to nepakako.“
Rinkėjas Andrėjas Mašas (Andreas Mashas) teigė, kad jo balsas atiteko kandidatui, kuris, jo manymu, buvo „mažiausiai blogiausias“ iš visų.
„Nė vienas kandidatas mūsų visiškai netenkina, jie visi yra politikai, todėl balsuoji už mažiausiai blogiausią, taip paprastai vyksta rinkimai; manau, kad mano pasirinkimas yra pakankamai geras“, – atidavęs savo balsą naujienų agentūrai AP sakė A. Mašas, neatskleisdamas, už ką balsavo.
Kipro gyventojai tikisi, kad naujasis prezidentas greitai imsis veiksmų dėl ekonomikos, kuriai smogė Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis pragyvenimo išlaidoms.
Migracijos klausimas rinkėjams taip pat buvo labai aktualus, nes dėl nuolatinio didžiulio migrantų antplūdžio Kipras tapo viena iš pirmaujančių Europos Sąjungos šalių pagal prieglobsčio prašymų, tenkančių vienam gyventojui, skaičių.
Svarbūs klausimai yra ir pasinaudojimas Kipro gamtinių dujų telkiniais jūroje kilus energetikos krizei, grįžimas prie derybų stalo su atsiskyrusiais Kipro turkais.